1 Eylül 2022 Perşembe

Fotoğraflar ve resimler tarihi yansıttı

Ülke turizminin cazibe merkezi olmaya aday Attouda Antik Kenti’nin dikkat çeken doğası ve tarihi yapısı bu kez fotoğraflarla ve resimlerle anlatıldı.

01-09-2022 11:50:03
Sarayköy’ün Hisar Mahallesi sınırları içerisinde yer alan Denizli’nin önemli turizm merkezlerinden olan ve ev sahipliği yaptığı medeniyetler ile dünya tarihine miras Attouda Antik Kenti, tarihi dokusunu ve doğasını vitrine taşıyan bir sergiye ev sahipliği yaptı.
Kurdele kesimi öncesi konuşma yapan Hisar Köy Attouda Turizm ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Tarık Urgan,”Köyümüzü tanıtmak ve Büyük Zafer’in 100. yılını kutlamak için resim ve fotoğraf sergisi açtık” dedi.
“Dokuların koruması için elimizden geleni yapacağız”
Fotoğraf ve resim sergisine katılanlara teşekkür ederek konuşmasına başlayan Dr. Bilge Yılmaz Kolancı, “Ekibimizin üyesi Tennur Yaşar tarafından hazırlanan resim ve imece usulü oluşturduğumuz bir fotoğraf sergimiz var. Bu köyün yaşatılması, dokusunun korunması için elimizden gelen tüm gayreti gösteriyoruz. 16 Eylül’e kadar burada yüzey araştırmamıza da devam edeceğiz. Hem Pamukkale Üniversitemiz hem de Sarayköy Belediyemiz bize büyük destekler sağlıyor. Bu sayede buradayız ve çalışmalar yürütüyoruz” dedi.
“Antik kentimizde bizleri heyecanlandıran geçmişi birlikte ortaya çıkaracağız”
Attouda Antik Kenti’nin gün yüzüne çıkması için her zaman destek vereceklerini ifade eden Belediye Başkanı Özbaş, “30 Ağustos Zaferi’nin 100. yılını kutladığımız bu güzel günde, Büyük Zaferi’mizi bize armağan eden başta Büyük Komutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm silah arkadaşlarını, bu güzel vatanı bize yurt olmasına sebep olan tüm geçmişteki atalarımızı yad ediyorum. Bu güzel şehri hep birlikte tekrar ayağa kaldıracağız. Hisar, Attouda diyince binlerce yıllık bir geçmiş aklımıza geliyor ve bu bizi heyecanlandırıyor. Bir de yapılan yüzey araştırmalarla birlikte ortaya çıkacak olan Hisar bizi heyecanlandırıyor. Geçmiş olduğu kadar, gelecek de heyecanlandırıyor. Dünyanın, insanlığın mirası olan Attouda Antik Kentimizde bizleri heyecanlandıran geçmişin izlerini hep birlikte ortaya çıkaracağız” diye konuştu.
“Burada çok güzel işler yapılacağına inanıyorum”
Attouda Antik Kenti’nde bulunmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirten Prof. Dr. Celal Şimşek, “Hisar çok güzel bir antik kent… Ben 1992 yılından bu yana buraya gelirim. Gerçekten Attouda ve Hisar’a bir gönül bağım vardır. 1999 yılında fotoğraf sergisi açmıştık. Hakikaten burada çok güzel işler yapılacağını ve güzel dokuların korunacağını düşünüyorum. Bizler buranın korunması için Aydın Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü’ne elimizden gelen desteği sunacağız. Burası sizinle, bu evlerin otantik haliyle güzel…” şeklinde konuştu.
“Bütün imkanlarımızla desteklemeye çalışıyoruz”
İl Kültür ve Turizm Müdür Yardımcısı Akgün, “Bu güzel eserleri tekrar gün yüzüne çıkaran ekibe teşekkür ediyorum. Gerek Kültür ve Turizm Bakanlığı, gerek il müdürlüğü olarak da buraların yaşatılması için bütün imkanlarımızla desteklemeye çalışıyoruz. Ama Sarayköy Belediye Başkanımızın bu konudaki gayretlerini de takdir etmemiz lazım. Ekip olarak çok iyi çalışırsak buralar geçmişini kazanarak turizme aynı zamanda kültüre hizmet edecektir diye düşünüyorum” dedi.
Konuşmaların ardından sergi kurdelesi katılımcılar tarafından kesilerek fotoğraf ve resimler incelendi. Tarihin dokusuyla birlikte fotoğraf ve resimlerle anlatıldığı sergi misafirler tarafından büyük beğeni aldı.
 Haber Merkezi
YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - 1-0 galip geldi