ENGELLİLERİN ENGELİNİ KALDIRACAK PROJE

Denizli Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, toplumda engelliliğe yönelik farkındalık yaratılması amacıyla uygulamaya koyduğu 'Engellilerin Toplumsal Entegrasyonu ve Engellilere Yönelik Toplumda Empati Oluşturma Projesi'ni tanıttı.

Denizli Gazeteciler Cemiyeti İlyas Haytan Toplantı Salonu'nda düzenlen toplantıya Aile ve Sosyal Politikalar Denizli İl Müdürü Süleyman Erdoğan, Denizli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ümit Varol, Denizli Büyükşehir Belediyesi Kent Konseyi Engelliler Meclisi Başkanı Sevil Güngör, Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Oğuz Karadeniz katıldı. Toplantıda ilk olarak söz alan Denizli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ümit Varol, kentte yaşayan engellilere basın camiasının destek vermesi gerektiğini söyledi. Varol, engelli bireylere ulaşmak için yeterli güce sahip olunduğunu ancak basının gücünün tam anlamıyla kullanılamadığını söyledi. 

“Medya desteği önemli”
Projenin yürütülebilmesi için medyanın desteğinin önemli olduğunu söyleyen Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Süleyman Erdoğan, 'Hedefimiz projemizin Türkiye'de model olması ve ileride yapılacak çalışmalara örnek teşkil etmesidir. Toplumsal bütünlüğü sağlamak için engelli bireyleri de topluma dahil etmemiz gerekiyor. Proje ile toplumda engelliliğe yönelik farkındalık kazandırmak, engellilerin yasal haklarını öğrenerek toplumla iç içe yaşamasını sağlamak ve sorunlarının tespit edilip çözüme kavuşturulmasını sağlamak istiyoruz. Bu konuda engelli bireylere ulaşabilmek için basın mensuplarına da büyük iş düşüyor, sizlerinde desteklerini bekliyoruz' dedi. 

“DENİZLİ'DE 90 BİN ENGELLİ VAR”

 

Aile ve Sosyal Politikalar il Müdür Yardımcısı Kadriye Özer ise, EDES Programı kapsamında yapılan faaliyetler hakkında bilgi verdi. PAÜ Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Oğuz Karadeniz de Denizli'de her üç aileden birinde engelli bir birey olduğuna dikkati çekti. Karadeniz, 'Engelliler konusunda Türkiye'de önemli atılımlar yapıldığını ancak engelli ailelerine bu yeniliklerin aktarılamıyor. Basın mensuplarının gören göz olarak bu yenilikleri vatandaşlara anlatmasını istiyoruz. Denizli'de 90 bin engelli var sesimizi onlara duyurmamız gerekiyor. Burada gazetecilere büyük iş düşüyor. Sizler bizim temsilcimiz durumundasınız' diye konuştu.

Bizi Google'de Takip Edin!
YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - ENGELLİLERİN ENGELİNİ KALDIRACAK PROJE