Ege’nin umudu: Özefe Ekmeklik Buğday

Yaklaşık 10 yıldır üzerinde çalışılan Özefe Ekmeklik Buğday çeşidi Ege bölgesinin umudu oldu. Çeşidi Türk tarımına kazandıran ve aynı zamanda köşe yazarımız olan Ziraat Yüksek Mühendisi Dr. A. Kadir Kıran çeşidin çok erkenci olduğunu ve kıraç şartlarda yüksek verim verdiğini belirtti.

21-06-2022 12:20
Tamamen yerli ve milli olan Özefe’nin aynı zamanda Milli Çeşit listesinde yer aldığını ve bu yıldan itibaren sertifikalı üretimine başlandığını söyleyen Kıran, “Bir çok bölgede denemeleri yapıldı, hatta Güneydoğu bölgesinde Batman’da da üretimi yapıldı. Üreticiler çok memnun oldu” dedi. Protein oranının yüzde 15-17 arasında, hektolitresinin ise yüzde 82 ve un kalitesinin çok iyi olduğunu söyleyen Kıran, Özefe’nin 1. Sınıf ekmeklik buğday olduğunu ve satışının en üst baremden yapıldığını ifade etti. Kıraç şartlarda verimin 650 kilograma kadar ulaştığını dile getiren Kıran, sulu şartlarda 1 tona kadar verim verdiğini söyledi.
Kıran sözlerinin devamında, “Aydın, Denizli ve İzmir’de yapılan denemelerde verimi 800 ile 1000 kilogram arasında olmuştur” dedi. Özefe’nin değişen iklim şartları göz önüne alındığında gelecekte kurak şartların devam edeceğini söyleyen Kıran, “Özefe kurak yılların şampiyonu olacak” dedi. Son olarak Ziraat Yüksek Mühendisi Dr. A. Kadir Kıran Hem kurak şartlarda hem de sulama koşullarında yüksek verim veren Özefe’nin üreticilerin umudu olacağını belirterek sözlerini noktaladı. Serhat KÖSE
Bizi Google'de Takip Edin!
YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Ege’nin umudu: Özefe Ekmeklik Buğday