24 Kasım 2022 Perşembe

Diş Hekimleri Günü’nde önlüklerini giydiler

Pamukkale Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi,2022-2023 Eğitim Öğretim Yılı için 22 Kasım Dünya Diş Hekimleri Gününde düzenlediği beyaz önlük giyme töreninde 111 diş hekimliği öğrencisine beyaz önlüklerini takdim etti.

24-11-2022 12:07:24

Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hayati Murat Akgül yaptığı konuşmada beyaz önlük giyecek öğrencilere şöyle seslendi: “Ülkemizde 22 Kasım Dünya Diş Hekimliği Günü, içinde bulunduğumuz hafta ise Toplum Ağız ve Diş Sağlığı Haftası olarak kutlanmaktadır. Bu vesile ile bütün meslektaşlarımın Dünya Diş Hekimleri Gününü kutluyorum. Sevgili gençler, diş hekimi olmak sadece prestijli bir meslek sahibi olmak demek değildir. Diş hekimi olmak toplumla iç içe olmak demektir. Toplumu ağzı ve diş sağlığı konusunda bilinçlendirmek ve bu sayede genel sağlık durumlarının da iyileştirilmesini sağlamaktadır. Biz diş hekimliği fakültesi öğretim üyelerinin birincil hedefi sizleri çağdaş, dürüst, etik değerlere ve insan haklarına saygılı bireyler olarak yetiştirmektir. Sadece yetkin bir diş hekimi olarak değil, insani değerlerinizi ve masumiyetinizi kaybetmeden vatanımıza ve milletimize hizmet aşkı ile sizleri mezun etmek istemekteyiz. Bugün sizlere beyaz önlük giydirdiğimizde hissettiğimiz sevinç ve gururu bizlere beşinci yılın sonunda diploma töreninde yaşatmanız en büyük temennimiz. Genç bir fakülte olmamıza rağmen ki bu yıl ikinci dönem mezunlarımızı da verdik. Fakültemizi geliştirmeye devam ediyoruz. Özellikle Sayın Rektörümüzün diş hekimliği fakültemize verdiği desteği ve önemi yakından biliyorum. Bu bağlamda da önümüzdeki yıllarda Rektörümüzün fakültemiz adına daha büyük müjdeler vereceği inancı içerisindeyim. Sevgili öğrenciler, emsalleriniz arasından seçilerek geldiniz. En önemlisi diş hekimliği camiasına aday olarak katıldınız. Bizler sağlık dağıtma yolunda sizleri değerli bilgilerle donatacak hocalarınız ile birlikte bu mutlu ana tanıklık ediyoruz. Beyaz önlük sadece bir üniforma değildir. Bir sorumluluktur. Dürüstlüğün, aydınlığın ve saflığın simgesidir. Diş hekimliğinde bilgi ve beceri mutlaka olması gereken şeyler ve bunun için yapmanız gereken çalışmak ve daha çok çalışmak olmalıdır. Beyaz önlükleriniz sizin parlak geleceğinizi temsil ediyor. Rehberiniz bilgi olsun. Yolunuz uzun ve yorucu gözükebilir fakat sizlerin bu zorlukların üstesinden rahatlıkla geleceğinize inancımız tamdır. Bu zorlu yolda hepinize başarılar, yeni ve aydınlık başlangıçlar diliyorum.”
“Üniversite hastanemizdeki ameliyathanelere iki yeni ameliyathane daha ekliyoruz”
Rektör Prof. Dr. Ahmet Kutluhan yaptığı konuşmada şunları kaydetti: “Mezuniyete giden yolda, sağlık alanında beyaz önlük giyme törenleri bizlere geleceğimizin ne kadar parlak ne kadar dopdolu olduğunu göstermektedir. Diş hekimliği fakültemiz yeni kurulmuş bir fakültedir. Özellikle fiziki şartları gündemimizden düşmeyen fakültedir. İnşallah bu konudaki çalışmalarımız devam ediyor. Burada bugün çok önemli bir haber vermek istiyorum. Üniversite hastanemizdeki ameliyathanelere iki yeni ameliyathane daha ekliyoruz. Çok yakın zamanda bu ameliyathaneler çalışmaya başlayacak. Diş hekimliği genel anestezi altında diş tedavisi gereken hastaları için bu ameliyathanelerin birini kullanmak üzerehaftanın bir günü için onlara tahsis ettik. Hayırlı uğurlu olsun! Genel anestezi altında engelli hastalarımız, yaşlı hastalarımız, diş hekimi koltuğundan çok korkan hastalarımız için hazırdır ve oradaki hazırlıklar için de yine hastanemiz bir destek sağlıyor ve diş hekimliği için bazı cihazları biz alacağız diyorlar. Bu cihazlar sizlere üniversite hastanemizden ve tıp fakültemizden diş hekimliği fakültemize hediye olsun. Bu da kardeşliğimizin belki de bölünmez bütünlüğümüzün delilidir.”  
Rektör Kutluhan sözlerinin sonunda: “Beyaz önlük taşıması çok kolay, onunla yaşamak onunla anlaşmak onunla görüş birliğine varmak sizler için çok kısa sürsün dilerim. Beyaz önlük giymenin masumluğunu korumaları dileklerimle tüm beyaz önlük giyen öğrencilerimize başarılar, hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum” dedi. Konuşmaların ardından tören, Eğitim Fakültesi Müzik Eğitimi Bölümü öğrencileri Alp Çolak ve Zehra Altun’un sahnelediği müzik dinletisi ile devam etti. Müzik dinletisinin ardından Pamukkale Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi 2022-2023 Eğitim Öğretim Yılı Beyaz Önlük Giyme Töreni, öğretim üyelerinin takdimi ile 111 öğrencinin beyaz önlüklerini giymeleri ve günün anısına fotoğraf çekilmeleri ile sona erdi.  Haber Merkezi

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - 1-0 galip geldi