8 Kasım 2023 Çarşamba

Denizli, Türkiye’nin en borçlu 9. ili oldu

Denizli’nin bankalara olan borçlarına ait son 3 aylık veri açıklandı. BDDK tarafından yapılan açıklama ile Denizli’nin bankalara olan toplam borcu 163 milyar lira oldu. Denizli borç miktarı ile 9.sırada yer aldı. Listenin zirvesinde ise 3,7 trilyon lira ile İstanbul yer alıyor.

08-11-2023 12:26:28

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu düzenli olarak çeşitli verilere dayanarak bankalara olan kredi borçlarına ilişkin verileri açıklıyor. Son açıklanan veriler ışığında bankalara en çok borcu olan şehirler belli oldu. Hürriyet’te yer alan habere göre Türkiye'de tasarruf eğilimi olduğu kadar borçlanma da yüksek seyrediyor. Bankalardan kredi kullanarak borçlananlar vadeli ödeme seçeneklerini kullanarak borcunu öteliyor. Yüklü miktardaki kredileri uzun vadelere bölerek küçük taksitlerle ödeme imkanı bulanlar kredi çekerek ihtiyaçlarını gideriyor. Sadece vatandaşlar için değil şirketler için de bu durum geçerli oluyor. Enflasyonist ortamda vadesi yüksek ve görece düşük faizli krediler cezbedici olabiliyor. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu da 3 aylık periyotlar dahilinde en borçlu şehirleri sıralıyor. 
Buna göre Türkiye’nin en borçlu ili İstanbul oldu. Mega şehrin toplam borcu 3,7 trilyon lira oldu. İstanbul’u 1,4 trilyon lira kredi borcuyla Ankara takip etti. Üçüncü sırayı ise 521 milyar lirayla İzmir aldı. Denizli ise 163 milyar 423 milyon 834 bin lira ile dokuzuncu sırada yer aldı. Antalya 375 milyar 734 milyon lira dördüncü, Bursa 301 milyar 555 milyon lira beşinci, Gaziantep 297 milyar 543 milyon lira altıncı, Kocaeli 251 milyar lira yedinci ve Adana ise 201 milyar 627 milyon lira ile sekizinci sırada yer aldı.

Haber Merkezi

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - 1-0 galip geldi