8 Aralık 2021 Çarşamba

Denizli’nin tür sayısı 320 oldu

Denizli’de 11 yıldır kuş gözlemi yapan TRAKOR Çürüksu ekibi, Denizli’nin 320.türünü buldu. Grubun genç üyeleri Mustafa Şavluk ve Mustafa Kemal Karaoğlan, Çöl Kuyrukkakanı gözlemleyerek Denizli’nin kuş türü sayısını 320’ye yükseltti. 

26-10-2021 11:20

2010 yılında Süleyman Kenan Çüngür'ün Denizli'de kurmuş olduğu kuşgözlem grubu TRAKOR Çürüksu ekibi yurt geneline yayılarak 75 kişilik bir gözlemci kadrosuna topluluğa ulaştı. Denizli'de sürekli gözlem yapan 20 kişiyi aşan bir gözlemci ekibi oluşturdu. TRAKOR 2020 ve 2021 yılında ekibe katılan genç grup üyeleriyle sahada çok daha fazla adından söz ettirmeye başladı. 202 'de ekibe Zonguldak'tan katılan PAÜ' de Makine Mühendisliği Bölümü okuyan Alperen Köse, şu an Türkiye’de 2021 yılının en çok kuş türü görenler listesinde ilk beşte, gençlerde ise 1.durumda yer alıyor. Denizlili gençlerden Orhun Çüngür ve Gökhan Çüngür 250 türü geçti.
Lise öğrencilerinden 320. tür
2021 yılında ekibe katılan lise öğrencisi Mustafa Şavluk ve Mustafa Kemal Karaoğlan ise çok hızla ilerleyerek kuş türü basamaklarını bir bir aşıyorlar. Denizlispor altyapısında futbol oynayan Şavluk ve Karaoğlan, çektikleri Çöl Kuyrukkakanı ile Denizli’deki kuş türü sayısını 320.türe yükseltti. Küçük akbaba ve alaca baykuşun çok iyi fotoğraflarını yakalamayı başardılar.
Gençlere övgü
Ekip lideri Süleyman Çüngürcü, “Beni bir gün sosyal medyadan bulup telefonla ulaştılar, gençleri o ışıltıyı hissederek hemen ekibe kattım. Gençlerden her gün kuş öğrenmek için mail aldığını, hatta bunlardan birinin nadir bir tür olan çöl kuyrukkakanı olduğunu, bu bomba türün nadir bir tür olmasından çöl kuşu olması vesilesiyle yurt dışında çöl kuşlarına hakim kuşbilimcilerine ulaştırıp kuşun Denizli için 320.türü olmasına vesile olmuş olduk. Cezayir, İsrail ve Fas'tan değerli kuş bilimcilerinin de türü doğrulamasıyla ülkemizde en batıdaki kaydını alan gençlerin ilerlemesi için tüm ekip desteğine devam etmektedir” dedi.  Ayhan AKAR

Bizi Google'de Takip Edin!
YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Denizli’nin tür sayısı 320 oldu