Denizli’nin Eylül ayı ihracat rakamları açıklandı

TİM verilerine göre yüzde 0,5 artışla 383 milyon dolar olarak gerçekleşen Denizli ihracatı, DENİB verilerine göre yüzde 4,2 azalışla 279 milyon olarak gerçekleşti. Türkiye ihracatı ise yüzde 0,3 arttı.

05-10-2023 11:49:09

Eylül ayı ihracat rakamları açıklandı. Ülke genelinde ihracat yüzde 0,3 artarak 22,7 milyar dolara ulaştı. Denizli'nin ihracatı ise yüzde 0,5 artışla 383 milyon dolar seviyesinde gerçekleşti. Ancak, Denizli İhracatçılar Birliği kayıtlarına göre ihracat yüzde 4,2 azalışla 279 milyon dolar seviyesinde gerçekleşti. Eylül, 2023 yılında Denizli'nin en yüksek ihracat gerçekleştirdiği ikinci ay oldu. Sektörel bazda bakıldığında, eylül ayında tekstil-konfeksiyon ihracatının yüzde 8,9 azalışla 126 milyon dolar, elektrik-elektronik ihracatının yüzde 2,5 artışla 72 milyon dolar, demir-demir dışı metaller ihracatının yüzde 8,2 azalışla 50 milyon dolar, tarım ihracatının yüzde 1,5 azalışla 26 milyon dolar, madencilik ihracatının yüzde 7,9 azalışla 21 milyon dolar olduğu görüldü. Makine ve aksamları sektörünün ihracatı ise yüzde 32 artışla 7,8 milyon dolara ulaştı ve dikkat çekti. 
Ülke bazında incelendiğinde, lider konumda bulunan İngiltere'ye ihracat yüzde 13,6 azalışla 45,3 milyon dolar olarak kaydedildi. Ardından gelen ABD'ye ihracat yüzde 24,2 artışla 44,5 milyon dolar, Almanya'ya ihracat yüzde 1,5 artışla 36 milyon dolar, İtalya'ya ihracat yüzde 1,3 artışla 29 milyon dolar, İsrail'e ihracat ise yüzde 8,3 azalışla 20 milyon dolar olarak gerçekleşti. Ocak-Eylül döneminde Denizli'den ihracat yapılan toplam ülke sayısı 181 oldu. Ayrıca, Mısır, Kanada ve Meksika'ya yapılan ihracattaki artışlar da dikkat çekiciydi. 
Başkanı Hüseyin Memişoğlu, ihracat rakamlarını değerlendirdi. Memişoğlu, “Yılın ilk 3 çeyreğinde Avrupa’dan Uzak Doğu’ya, Körfez Bölgesi’nden Kuzey Amerika’ya kadar çok geniş bir coğrafyada 16 farklı yurt dışı pazarlama programı düzenledik. Katılım sağladığımız fuarlarda ihracatçı sektörlerimizi tanıtırken, organize ettiğimiz alım ve ticaret heyetlerinde ise üyelerimizin yabancı satın alımcılarla ikili iş görüşmeleri yapmalarına fırsat sunduk. Katılım sağladığımız fuarlarda aynı zamanda fuara ziyaretçi olarak  katılan üyelerimizin iş görüşmelerini gerçekleştirebilmeleri için toplantı alanı tahsis etmeyi amaçlıyoruz. Ekim, kasım ve aralık aylarında ise UR-GE projelerimiz kapsamında ticaret heyeti faaliyetleri düzenlemeye devam edeceğiz. 
Denizli İhracatçılar Birliği olarak 100 Yaşındaki Cumhuriyetimizin 30 yılında vardık. 30 yılda ihracata 60 milyar dolar değerinde katkı sağladık. Geride kalan yıllarda çok farklı ihracatçı sektörlerimizden ihracata imza attık. Bugün itibariyle yıllık bazda şehir olarak 25 farklı sektörde, 185 ülkeye, 3.000’in üzerinde ürün ihracatı gerçekleştiriyoruz. Bu başarı elbette dünyayı adeta köşe bucak dolaşan, fuarlara katılan, yurt dışı heyetlere giden, 7 gün 24 saat çalışan, emek veren, alın teri döken tüm ihracatçılarımızın. Gerek sektörel çeşitliliğimiz gerek ihracat deneyimimiz ve dinamizmimizle Denizli ve Türkiye ekonomisine katkı sunmaya devam edeceğiz. Biz de Denizli İhracatçılar Birliği olarak, üstlendiğimiz bu misyon gereği her zaman ihracatçılarımızın yanında olmayı sürdüreceğiz” açıklamalarını yaptı.  Haber Merkezi

 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - 1-0 galip geldi