DENİZLİ’DE KAÇ ENGELLİ YAŞIYOR?

Türkiye Sakatlar Derneği Denizli Şubesi, Denizli’de yaşayan engelli sayısının tam anlamıyla tespit edilmesi için STK’larında desteğiyle harekete geçti. GEKA tarafından kabul edilen ‘Sizden Biriyiz’ projesi ile ‘Denizli’de kaç engelli yaşıyor?’sorusuna cevap aranacak.

Türkiye Sakatlar Derneği Denizli Şubesi tarafından hazırlanan “Sizden Biriyiz” projesinin tanıtım toplantısı Gazeteciler Cemiyeti İlyas Haytan Salonu’nda yapıldı. 
Toplantıya Türkiye Sakatlar Derneği Denizli Şube Başkanı Osman Çiyancı ile proje paydaşlarından İl Halk Sağlığı Müdür Yardımcısı Abdülaziz Ünal, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Yardımcısı Kadriye Özer,  Denizli İşitme Engelliler Derneği Başkanı İbrahim Çelebioğlu ve  STK temsilcileri katıldı. 

“Engelliler açısından önemli bir çalışma”
Denizli’de hala kaç engelli bireyin yaşadığının bilinmediğini dikkat çeken Türkiye Sakatlar Derneği Denizli Şube Başkanı Osman Çiyancı,”Denizli’de yaklaşık 10 bin engelli bireyin yaşadığı söyleniyor. Ama kesin olarak bu rakam bilinmemekte, veri eksikliği var. İşte hem engelli bireylerin tespiti, hem de engellilerin yaşadığı sorunlar ile ilgili farkındalık oluşturmak amacıyla proje hazırladık. GEKA tarafından kabul edilen ‘Sizden Biriyiz’ projesi ile gerçekleştireceğimiz anket çalışması ile hem 19 ilçede yaşayan engelli sayısı belirlenecek hem de il genelinde engellilikle ilgili farkındalık sağlanmış olacak” dedi.

Anket yapılacak
Proje hakkında bilgi veren Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü Özel Eğitim Öğretmeni Gülistan Çankaya ise “Proje üç ay devam edecek. 19 ilçede 500 engelli ile anket gerçekleştireceğiz. Onların talepleri, karşılaştıkları sorunlar ve eğitimleri ile ilgili isteklerini tespit edilecek. Geleceğin öğretmeni, mimarı, mühendisi yapacağı çalışmaları engelli toplumu dikkate alarak hazırlar ve uygularsa engelli bireylerin hayatını da o kadar kolaylaştırmış oluruz” dedi. 

 

Bizi Google'de Takip Edin!
YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - DENİZLİ’DE KAÇ ENGELLİ YAŞIYOR?