Denizli’de aşı seferberliği

Denizli İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Berna Öztürk, pandemi ile mücadelede en büyük gücün aşı olduğunu vurgulayarak Denizli’de Aile Sağlığı Merkezlerinde de BioNTech aşı uygulamasının başladığını, oluşturulan aşı ikna timleri, aşı danışma-randevu masaları ile de adeta bir seferberlik başlattıklarını söyledi.

10-06-2021 11:40

Aşıya erişimin   artık   çok   kolaylaştığını   belirten  İl   Sağlık  Müdürü   Uz. Dr. Berna Öztürk,   BioNTech  aşısının  İl  merkezi   ve   ilçelerde   devlet   hastaneleri  ile  Aile  Sağlığı Merkezlerinde uygulanmaya başlandığını, vatandaşların buralardan randevularını alıp aşılarını yaptırabileceğini söyledi.
Öztürk: “Sağlık Bakanlığımızın belirlediği gruplamalar baz alınarak sistemli şekilde İlimizde aşı çalışmaları devam ediyor. Bugüne kadar Denizli’de yaklaşık 456bin aşı yapılırken yaklaşık 264 bin 1. doz, 192 bin de 2. doz aşı uygulandı. Bu rakamların önümüzdeki günlerde katlanarak artacağını düşünüyoruz. Çünkü Sinovac aşısının yanında artık BioNTech aşısı da İlimizde hem hastanelerimizde hem de Aile Sağlığı Merkezlerimizde uygulanabilmekte.  Müdürlüğümüz Bulaşıcı Hastalıklar Birimi tarafından Merkez ve İlçede BioNTech aşısı   yapılması   planlanan   Aile   Sağlığı   Merkezlerinde   görevli   sağlık personellerimize BioNTech aşı uygulamasıyla ilgili eğitimler tamamlandı ve aşı uygulaması buralarda   da başlatıldı.   Denizli’de  Denizli  DH,   Servergazi DH,   Pamukkale   Üniversitesi Hastaneleri, Çivril Şehit Hilmi Öz DH, Buldan Göğüs Hastalıkları Hastanesi, Tavas DH, Acıpayam DH, Çal DH, Çameli DH, Honaz DH, Kale DH ile Çardak, Güney, Serinhisar Entegre DH’lerde   uygulanmakta   olan   BioNTech   aşısı;   bu   haftadan   itibaren   Merkez     veİlçelerimizde bünyesinde 4 ve üzeri  Aile Hekimi bulunan Aile  Sağlığı Merkezimizde de yapılabilmektedir. Böylece aşı uygulama noktaları İlimizde arttı ve vatandaşlarımızın aşıya ulaşımı kolaylaştı. Covid-19 ile mücadelede aşı en büyük silahımız olduğunu biliyoruz, bu nedenle aşı sırası gelen vatandaşlarımızı Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) üzerinden veya  182'den  kendilerine   en   yakın   sağlık   tesisine   randevu   alarak   aşılarını   yaptırmaya bekliyoruz” şeklinde konuştu.
Aşı ikna timleri aşı hakkında bilgilendiriliyor
Covid-19’a karşı mücadelede  aşı hakkında bilgilendirmelerin yapılması ve vatandaşlara aşı randevuları konusunda yardımcı olmak amacıyla tüm kamu hastanelerinde ‘aşı   danışma   ve   randevu   masaları’  kurulduğunu ve  İlçe  Sağlık   Müdürlükleri  ile   Toplum Sağlığı Merkezleri çalışanlarından da ‘aşı ikna timleri’ oluşturduklarını ifade eden İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Berna Öztürk; “Aşı ikna timlerimiz ile aşı sırası gelip aşı konusunda yeterli bilgiye sahip olmadığı için aşıdan çekinen ya da aşıya nasıl ulaşacağını bilemediği için henüz aşısını olmayan vatandaşlarımıza tek tek ulaşarak aşının koruyuculuğu ve önemi hakkında bilgilendirmede bulunuyor,  aşı ile ilgili soru işaretlerini gideriyoruz. Yine hastanelerimize tedavi için başvuran hastalarımız ve arasında aşı sırası gelip yaptırmayan var ise onları aşı danışma ve randevu masalarımızda aşının önemi konusunda bilgilendirerek aşı randevularını oluşturup,  mümkünse  aşısını   yaptırarak   hastaneden   ayrılmasını   sağlıyoruz.   Ayrıca  hasta yakınları   da   aşı   sırası   geldiyse   bu   masalara   gerekli   bilgi   ve   randevu   işlemleri   için başvurabilirler. Sayın Sağlık Bakanımızın da sürekli vurguladığı gibi eski normalimize aşı ile ulaşabiliriz.   Aşı  olarak  bağışıklık   kazanacak   ve   salgını   gündemimizden   çıkaracağız.   Bu nedenle Denizli’de vatandaşlarımızı bir an önce aşıya ulaştırmak için tüm sağlık tesislerimiz ile aşı hizmetindeyiz” dedi.  Haber Merkezi                           

 

Bizi Google'de Takip Edin!
YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Denizli’de aşı seferberliği