8 Aralık 2021 Çarşamba

DEGiAD’dan faiz indirimi yorumu: “Endişeliyiz”

Denizli Genç İşadamları Derneği (DEGİAD) Başkanı Hakan Urhan, Merkez Bankası’nın faiz indirimine gitmesine tepki gösterdi. Urhan, enflasyon rakamlarının yüksek olduğu, piyasa faizlerinin yüzde 20 seviyesinde seyrettiği bir ortamda gelen faiz indirimini yol açabileceği sonuçlar ışığında endişeyle karşıladıklarını söyledi.

26-10-2021 11:10

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 18’den yüzde 16’ya indirdi. Bankanın faiz indiriminin ardından Denizli Genç İşadamları Derneği(DEGİAD) Başkanı Hakan Urhan, yazılı açıklamayla durumu değerlendirdi. Urhan, “Son açıklanan Eylül ayı enflasyonunun yüzde19.8 olduğu ve geçen yılın düşük bazına rağmen enflasyonist baskıların küresel ölçekte de hissedilmesinden dolayı yılın son çeyreğinde gerilemesinin zor gözüktüğü ve piyasa faizlerinin yüzde 20’ler düzeyinde seyrettiği bir ortamda; kurulun piyasa tahminlerinin üzerinde 200 baz puanlık indirim kararını, yol açabileceği sonuçlar ışığında endişeyle karşılıyoruz” dedi.
DEGİAD Başkanı Urhan, “Endişelerimizin nedeni, makro ekonomik gelişmelerle uyumluluğu sorgulanabilecek bu faiz indirim kararının, yakın geçmişte tecrübe ettiğimiz üzere artan maliyetle ekonominin tüm birimlerine yansıması olasılığıdır ve en temelinde de bir toplum için en büyük ekonomik bela gördüğümüz enflasyon yatmaktadır. Enflasyon ve faiz arasındaki nedensellik ilişkisinde faizin bir sonuç olduğundan hareketle, enflasyonda anlamlı ve kalıcı bir düşüş gözlemlenmeden alınan politika faizi indirim kararlarının enflasyon sarmalını beslemesi hiç arzu etmediğimiz bir sonuç olacaktır” ifadelerini kullandı. 
“Ucuz finansman sorunu özel sektörü  endişelendiriyor”
Sözlerine devam eden Urhan, “Ülkemizin tasarruf açığı, yakın vadede çözülmesi zor bir sorunken ve bunun neticesinde, büyümek için dış finansmana olan ihtiyacımız kabul etmemiz gereken somut bir gerçekken ve küresel enflasyonist baskılar devam ederken, alınan bu kararın finansman maliyetlerimizi arttırma olasılığını azımsanmayacak şekilde arttırdığının kurul tarafından özenle dikkate alındığını ümit ediyoruz. Kurul kararı sonrası piyasa faizlerinde herhangi bir gevşeme gözlemlememiz ve TL’nin yabancı para birimleri karşısında, kendisine benzer ülkelerden üzüntü verecek olumsuz boyutta ayrışmasının devam etmesi, bu kararın özel sektörün ucuz finansmana erişim sorununa ne kadar çözüm olacağı yönündeki endişelerimizi ne yazık ki arttırmıştır” diye konuştu. Serhat KÖSE

Bizi Google'de Takip Edin!
YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - DEGiAD’dan faiz indirimi yorumu: “Endişeliyiz”