25 Temmuz 2022 Pazartesi

"Çocuklarınızı ‘Korsan’a emanet etmeyin”

Deha 20 Gazetesi, okulların açılmasına kısa bir süre kala Denizli’deki servislerin durumunu masaya yatırdı. İzmir Çiğli’de kreş servisinde unutulan 3 yaşındaki Alperen’in hayatını kaybetmesi, dikkatleri servis taşımacılığına çevirdi. Alperen’in can verdiği servisin korsan çıkması akıllara “Servisler ne kadar güvenilir?” sorusunu getirdi.

29-08-2017 17:35:25

Denizli Servis Araçları İşletmecileri Esnaf Odası Başkanı Ahmet Umul,  Denizli’de 1.203 servis aracının 650’sinin ise okul servisi olduğunu belirtti. Umul, “Biz oda olarak Denizli’deki bin 203 aracı temsil ediyoruz ve bu konuda çok hassas davranıyoruz. Korsan servisçiliğin önüne geçmek için plaka takibi ve eğitimler için girişimlerde bulunuyoruz. Çocukların odamıza kayıtlı S plakalı servis araçlarına yazdırılması gerekiyor. Piyasada fazla korsan servis aracı olduğu da biliniyor” dedi.

“SADECE DENİZLİ’NİN DEĞİL TÜRKİYE’NİN SORUNU”

Denizli’de bin 203 tane servis aracımız var, bunların 650’sine yakını ise okul servis olduğunu söyleyen Umul, “Okul servislerini değerlendirirken sadece Denizli ile sınırlı kalmamak gerekiyor. Bu sadece Denizli’nin değil, Türkiye’nin bir sorunudur. Özel okullar olsun, kreşler olsun kurum üzerine araç alıyor ve o aldığı araçlar ile çocukları taşıyor. Bu çok yanlış bir uygulama. Kreş ya da özel okul açan kişi sadece kendi işiyle ilgilenmeli. Servis taşıması yapanlar da sadece servis işiyle uğraşsın. Yetkililer bunlara izin veriyor, biz bunlara kesinlikle karşıyız, hiçbir zaman tarafsız olmadık ve olmuyoruz. Geçenlerde meydana gelen İzmir’deki olayı hepimiz biliyoruz. Asıl işi kreş işletmek olduğu halde servis taşımacılığına yeltendikleri için bir çocuğun hayatına mal oldu. Biz kreş ve özel okul açanlara bu iznin verilmesini istemiyoruz” diye konuştu.

“SERVİS ŞOFÖRLERİNE EĞİTİM VERİLİYOR”

Odaya bağlı servis araçlarında kamera sistemi ve acil butonunun bulunduğunu belirten Umul, “Odamıza kayıtlı olan okul servis araçları şoförlerinin sabıka kaydı, GBT sorgulaması, diğer bütün evrakları olmadan kesinlikle trafikte çalışmasına izin verilmiyor. Odamızca bunlar tek tek kontrol ediliyor ve ardından belediyelerden izin anlıyor. Servis Araçları İşletmecileri Esnaf Odası olarak, okullar açılmadan önce zaman zaman toplantılar düzenliyoruz. Ayrıca Denizli Büyükşehir Belediyesi geçen günlerde ticari araç kullananlarla ilgili eğitim çalışması gerçekleştirildi. Bununla beraber biz oda olarak dönem dönem şoför arkadaşlarımız, trafik ve belediye yetkilileriyle bir araya gelerek eğitim toplantıları sağlıyoruz. Okul servisleri okullar açılmadan önce hazır olup olmadığı konusunda denetlenecek. Bütün kontrol Denizli Büyükşehir Belediyesi yetkilileri tarafından yapılacak. Yangın cihazı, emniyet kemerleri, araç muayeneleri tek tek kontrol ediliyor. Ayrıca odamıza bağlı tüm araçlar kamera sistemi ve acil butonu bulunuyor” ifadelerini kullandı.

“ÇOCUKLARIN GÜVENLİĞİ AÇISINDAN S PLAKALI ARAÇLARI TERCİH EDİN”

Vatandaşa tavsiyelerde bulunan Umul, “Tüm Denizlilerden bir ricam var, geleceğimiz olan çocuklarımızın sağlığı ve güvenliği açısında S plakalı araçlar haricinde taşımacılara çocuklarınızı emanet etmeyin. Çocuklarınızı kreşe veya özel okul verebilirsin ancak servis işini kesinlikle uzman kişilere yani odamıza bağlı S plakalı araçlara vermelisiniz. S plakalı araç konusunu çok önemsiyoruz, bu araçlar her şeyiyle kontrol altında tutuluyor. En ufak bir olumsuzluk yaşandığında bize telefon açarak anında haber verebilir biz de gereken yaptırımları sağlarız. Bu yaptırımlar ise, eğer şoförümüz kusurluysa bir üst birimiz olan Odalar Birliği’ne şikayet ediyoruz. Odalar Birliği Komisyonu ise bu üyeye gerekli cezai yaptırımı uyguluyor. Ayrıca Emniyet Müdürlüğü tarafından okul servislerini denetleyen birim de var. Bu birim sadece okul servis araçlarını denetlemekle görevlendiriliyor” diye sözlerini tamamladı.

Kubilay Y. Gerboğa

 

 

 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - 1-0 galip geldi