15 Mart 2023 Çarşamba

“Çocuklarımızı tarikatlara kurban etmeyin”

Veli-Der Denizli Şube Başkanı Elif Bekci, yaşanan deprem felaketinden en çok çocukların etkilendiğini ifade ederek, “Kimsesiz kalan çocuklarımıza devletin yapması gereken bu çocukları koruma altına almaktır. Bu, sosyal devlet olmanın gereğinden öte, devletin görevidir ve bu görev hiçbir kişi, kurum, kuruluş ve dini yapılara devredilemez” dedi.

15-03-2023 11:51:29

Başkan Bekci yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “6 Şubat’ta yaşadığımız deprem felaketi hepimizi büyük bir üzüntüye boğarken; bölgede yaşayan insanlarımızın yaşamlarında unutulmaz acılar bırakırken, ruhlarında onarılmayacak yaralar açtı. Her kötü olayda olduğu gibi bu deprem felaketinden de en fazla etkilenen çocuklarımız oldu. Kimi çocuklarımız günlerce enkaz altında soğukta aç ve susuz kurtarılmayı beklerken, kimileri bir veya birkaç uzvunu kaybetmiş olarak bundan sonraki yaşamlarını engelli olarak devam ettirecekler. Kimi çocuklarımız da annesini, babasını, kardeşini ya da tüm ailesini kaybederek dünyada kimsesiz kaldılar. Böyle bir durumda sosyal bir devletin yapması gereken; bu çocukları koruma altına almaktır. Bu, sosyal devlet olmanın gereğinden öte, devletin görevidir ve bu görev hiçbir kişi, kurum, kuruluş ve dini yapılara devredilemez. Ama görüyoruz ki;  refakatsiz kalmış depremzede çocuklarımız bir şekilde dini yapıların eline düşmektedirler. Basında yer alan haberlere göre; binin üzerinde çocuğumuz kayıp, 1100 çocuğumuz Menzil Tarikatının Adıyaman’daki köyünde tutulmaktadır. Daha önce yine basında yer alan habere göre, depremde babalarını kaybetmiş 9 çocuğumuz, Sakarya’da İsmailağa Cemaatinin kontrolünde olan Diyanete bağlı Kuran kursuna verildiği İl müftülüğü ve cemaat sorumluları tarafından açıklanmıştır.”
“Bakan Yanık skandal bir açıklama yapmıştır”
“Depremzede çocuklarımızın nakillerinin sayısı ise iki yüz yirmi binlereulaştı. Pansiyonlu okulların mevcutları doluydu. Kamu yurtlarının yokluğu, yetersizliği bilinen bir gerçek. O gerçek, Aladağ’da yaşadığımız unutulamaz acıyı/acıları yaşattı bize. Nakilleri yapılan bu çocuklarımız kamu kurumları dışındaki yerlere mi yerleştirildi?Kamu kurumları dışındaki yerlere yerleştirilmişlerse;bu çocuklarımız nerede, hangi kurumlara yerleştirildi? Yardıma muhtaç depremzede çocuklarımızı, devlet koruması altına alması gereken Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sayın Derya Yanık, “Bizim Menzil cemaatine ya da x, y, z herhangi bir yere verecek bir çocuğumuz yok ama insanlar kendi çocuklarını diledikleri yerde bulundurabilirler, buna da karışacak halimiz yok. İhmal yoksa istismar yoksa şiddet yoksa bizim görevimiz devlet olarak başlamaz” diye yaptığı skandal açıklamayla büyük bir sorumsuzluk örneği göstermiştir. Yani Bakanlığın görevi çocukların ihmale, istismara ya da şiddete uğramasıyla mı başlar? Bu aynı zamanda görevi ihmaldir. Ayrıca, yürürlükteki “Tekke ve Zaviyeler Kanunu”na göre cemaat ve tarikatlar yasadışıdır. Dolayısıyla, bu yasadışı dini yapıların eline bir şekilde düşen depremzede çocuklarımızı onların elinden kurtarmak yerine, böyle bir skandal açıklamayla bu yasadışı dini yapılar meşrulaştırılmaya çalışılmaktadır.” 
Bakan Yanık hakkında suç duyurusu
“Veli-Der olarak; Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sayın Derya Yanık’ın, refakatsız kalmış depremzede çocuklarımızı hemen koruma altına almak asli görevi iken, bu görevini yerine getirmeyerek ve bu çocuklarımızın yasadışı dini yapıların eline düşmesine sebep olarak TCK’nun 257. Maddesine göre “Görevi İhmal ve Görevi Kötüye Kullanma” suçu işlediğini düşünüyor ve hakkında Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunuyoruz. Tüm halkımızı Veli-Der’in yanında bu konunun takipçisi olmaya çağırıyoruz.” Serhat KÖSE

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - 1-0 galip geldi