ÇANAKKALE ZAFERi’NiN 108. YILI

TÜRK tarihinin en önemli zaferlerinden biri olan ve 250 bin şehit verdiğimiz 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 108. gurur yılı bugün. Türk askeri, 108 yıl önce “Çanakkale Geçilmez” diyerek tarihe geçen bir destana imza attı. Çanakkale Zaferi, sadece Türk milletinin değil, dünya tarihinin de kaderini değiştirmiştir. İşte o tarihi destanla ilgili mesajlar:

18-03-2023 12:19:22

Vali Ali Fuat Atik: “Çanakkale  Zaferi’nin  108. yılımız kutlu olsun”

“Şanlı tarihimizde necip milletimiz; Orta Asya’dan Anadolu’ya, Kuzey Afrika’dan Avrupa’ya, Balkanlar’dan Kafkasya’ya kadar ayak bastığı her yerde, nefes aldığı her coğrafyada, vatan bildiği her toprakta nice şanlı mücadeleler vermiş; büyük kahramanlıklara imza atmış, unutulmaz destanlar yazmıştır. 18 Mart 1915 tarihi, bu unutulmaz destanlardan bir tanesinin daha tarih sayfasına altın harflerle yazıldığı bir an olup yüreği vatan ve özgürlük aşkıyla çarpan bir neslin, kendisinden sonra geleceklerin özgürlüğü ve selameti uğruna, canını feda ettiği bir dönüm noktasıdır. Bugün, kutsal vatan toprağına namahrem elini değdirmemek için Peygamberimizin kucağına koşan yüz binlerin Şehitler Günü’nü ve aziz milletimizin kaderiyle birlikte tarihin seyrini değiştiren Çanakkale Zaferi’nin 108. yılını, büyük bir gururla kutluyoruz. 
Çanakkale, metrekareye altı bin merminin düştüğü, iman kurşunuyla küfür kurşununun havada çarpışarak kenetlendiği yerdir. Çanakkale, 257 okkalık top mermisini kucaklayarak tabyasının ayakta kalan tek topuyla Ocean zırhlısını batıran Seyid Onbaşı, vatan uğruna kurban olsun diye ülkenin dört bir yanından gönderilen Kınalı Alilerdir. Çanakkale; kendinden katbekat büyük zırhlıları zifiri karanlıkta, ustaca döşediği mayınlarla soğuk sulara gömen Nusret Mayın Gemisi, umutlarını, geleceğini vatan yolunda harcayan, okulu tek bir mezun dahi veremeyen Konya, İzmir, Kayseri Liseleridir. Çanakkale, Anafartalar’da, Arıburnu’nda, Conkbayırı’nda “Savaşmayı değil, ölmeyi emrediyorum.” diye haykıran Mustafa Kemal ve onun emriyle sadece bir savaşı değil, koca bir memleketi kurtarmak için süngüsüyle tarihi bir savunma yapan Bursalı Bayram’ın, Erzurumlu Hakkı’nın, Trabzonlu İdris’in, Kayserili İhsan’ın, Urfalı Hasan’ın, Denizlili Recep’in, Musullu Mehmet'in ve vatanın dört bir yanından istiklalini, kutsalını savunmak için Çanakkale’ye koşan nice isimsiz kahramanın şehadet şerbetini içtiği yerdir. Hasılı Çanakkale; birliğin ve inanmışlığın gücü, aziz milletimizin namus ve şeref savunmasının adı, asil Türk milletinin diriliş destanı ve yükseliş abidesidir.
Bugün bize düşen, 100 sene önce Çanakkale’de karşımıza çıkan güçlerin 1000 sene önce de karşımızda olduğunu hatırlayıp, buldukları her fırsatta farklı yöntem ve uygulamalarla karşımızda olmaya devam edebileceklerini bilerek hareket etmektir. Hiç şüphesiz, Çanakkale ruhunu sahip çıkarak birlik-beraberliğimizi diri tuttuğumuz sürece üstesinden gelemeyeceğimiz hiçbir zorluk, kazanamayacağımız hiçbir mücadele, elde edemeyeceğimiz hiçbir başarı yoktur. Tarih bunu, çok defa yazmıştır ve inanıyorum ki atasının izinden yürüyen “Asım’ın Nesli” Türk gencinin de yapacaklarını yazacaktır.
Bu duygu ve düşünceler ile inancın, fedakârlığın ve azmin sembolü olan bu muazzam zaferde, kurtuluş mücadelemizin nişanesi olarak kendini gösteren  Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere Çanakkale’de ve memleketimizin dört bir yanında şanlı bayrağımızın vatan semalarında özgürce dalgalanabilmesi için gözünü kırpmadan canlarını feda eden tüm şehitlerimizi rahmet ve dua ile, varlığımız ve beraberliğimiz için eşsiz fedakarlıkta bulunan kahraman gazilerimizi minnet ve hürmet ile anıyor, Çanakkale Zaferi’nin 108. yıl dönümünü bir kez daha yürekten kutluyorum.    
Şanlı ecdadımızın vatanını canan bilip, canından vazgeçerek bizlere emanet ettiği bu topraklar, daha nice seneler özgürlüğün, vatanseverliğin, birlik-beraberliğin kalesi olmaya ve haksızlık karşısında dik durmaya devam edecektir.”

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan: “Tarihten silinmek istenen bir milletin destanı: Çanakkale”

Bundan tam 108 yıl önce Çanakkale Zaferi ile dünya tarihinde eşine az rastlanan kahramanlık destanlarından biri yaşandı. Milletimizin 7 düvele karşı kazandığı bu kutlu zafer, tarihten silinmek istenen bir milletin, bütün imkânsızlıklara rağmen vatanını korumak için verdiği mücadelenin destanıdır. Bu zaferle aziz milletimiz kahramanlığı, azmi, cesareti ve vatan sevgisi ile birlikte düşmanından bile esirgemediği merhametini, bunun yanında hürriyet ve bağımsızlığını korumak için neler yapabileceğini bütün dünyaya göstermiştir. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yarbay olarak görev yaptığı Çanakkale Savaşlarında, 57. Alay’a söylediği ‘Ben size taarruz emretmiyorum ölmeyi emrediyorum’ Ulu Önder’in bu sözleriyle gözünü kırpmadan düşmanın üzerine yürüyen kahraman Türk askeri tarihe altın harflerle geçen bir zafere imza atmıştır. Bugün bizlere düşen görev; şehitlerimizin kanlarıyla sulanan bu kutsal vatanı ilelebet korumak, bizden sonraki nesillere nasıl kazanıldığını anlatmak ve geleceğe sapasağlam devretmektir. Bu duygu ve düşüncelerle başta Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, İstiklal mücadelemizin tüm kahramanlarını, bu vatan uğruna gözünü kırpmadan canını ve kanını veren şehit ve gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum."  

Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan: “Hiç kimseye boyun eğmeyen yüce Türk Milletinin asil ruhunun en güzel göstergesidir”

“Türk Milleti’nin bağımsızlık mücadelesinde çok önemli bir zafer olan Çanakkale Zaferi, ulusumuzun en büyük gurur günlerinden biridir. Eşsiz kahramanlığın tüm dünyaya ilan edildiği Çanakkale Deniz Zaferi’nin 108’nci yıl dönümünü ve 18 Mart Şehitleri Anma Günü’nü idrak etmenin büyük onurunu yaşamaktayız. Çanakkale Zaferi, korkuya teslim olmayan, hiç kimseye boyun eğmeyen yüce Türk Milletinin asil ruhunun en güzel göstergesidir. Çanakkale savaşları, çocuk yaştaki askerlerden yiğit kumandanlara, cepheye mermi taşıyan analardan kıyafet diken genç kızlara kenetlenmiş bir milletin mücadelesi ve zaferi, tarihe altın harflerle yazılmıştır. Bizler de vatan toprağı için yüz binlerce şehit verdiğimizi unutmadan, aydınlık yarınlar, kardeşlik ve barış için adımlar atıyoruz. Bizlere bağımsız bir vatan bırakmak için canını veren, zor şartlarda mücadele eden atalarımızın fedakarlıkları sayesinde bugün Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak varlığımızı sürdürüyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle; 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve dünya tarihinin akışını değiştiren Çanakkale Deniz Zaferi’nin 108’nci yıl dönümünü kutluyor, bu vesileyle Başkomutanımız Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile silah arkadaşlarını ve vatanın bölünmez bütünlüğü için canlarını feda eden, düşman ordusuna geçit vermeyen tüm şehitlerimizi rahmetle, kahraman gazilerimizi minnetle anıyorum.” 

Vatan Partisi Denizli İl Başkanı Mehmet Çobanoğlu: “Şehit kanları ile sulanan vatanımız sonsuza kadar yaşayacak!”

“İngilizlerin amacı; “‘Kısa sürede Boğazı aşıp İstanbul'da Türk kahvesi içmekti’. Bu hayalleri Mehmetçik direndikçe geriledi ve en sonunda boğazın soğuk sularına gömüldü. Türk askerinin azimli direnişi düşmanı şaşırttı ve daha sonra gücünü anlayarak O'na saygı duymaya başladılar. Bugün de Çanakkale siperlerinde devam eden savaş; deprem bölgemizde, ekonomi cephesinde, Kıbrıs'ta, Suriye'de ve Mavi Vatanımızda devam etmektedir. Büyük Türk Milleti olarak, Mehmetçiğimizle birlikte bu mevzilerden de zaferle çıkacağız. Çanakkale Şehitlerimizi ve Gazilerimizi rahmetle, saygıyla, minnetle anıyor, zaferimizin 108. yılını onurla kutluyoruz.”

Denizli Ticaret Borsası İl Başkanı İbrahim Tefenlili:  “Geçmişten günümüze eşi benzeri olmayan destandır”

“108 yıl önce yedi düvele karşı kazandığımız Çanakkale Zaferi, bir milletin kaderini, dünya tarihinin akışını değiştiren, geçmişten günümüze eşi benzeri olmayan destandır. Bu destan, imkansızlıklar içerisinde, yok olmanın eşiğinde olan bir milletin vatanı uğruna canını ortaya koyduğu, düşmana dur diyerek yeniden ayağa kalktığı destandır. Bugün, sahip olduğumuz topraklarımızı, bayrağımızı ve bağımsızlığımızı başta Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, geri dönmeyeceğini bilerek cepheye koşan binlerce isimsiz kahramanımıza borçluyuz. Toprak diyerek üzerine bastığımız bu vatanı, işgalci emperyalistlerden hangi imkansızlıklar içerisinde koruduğumuzu daima hatırlamalı, gelecek nesillere de bunu aktarmalıyız. Geçmişten günümüze olduğu gibi gelecekte de bu vatana sahip çıkmak, bilimde, sanatta, eğitimde, üretimde ve ekonomide çok çalışarak bu cennet ülkemizi kalkındırmak Atalarımıza olan en büyük borcumuzdur. Bu duygu ve düşüncelerle, canları uğruna Çanakkale’de vatanımızı savunan ve tarihin en büyük destanını yazan, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve tüm kahramanlarımızı şükran ve minnetle anıyorum.”

İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Ekici: “Bu zafer Türkiye Cumhuriyeti’nin doğuşu noktasında çok önemli kilometre taşı olmuştur”

Bugün, 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü. Bugün, tarihimizin en önemli dönüm noktalarından biri olan Çanakkale Zaferi’nin 108’inci yıl dönümünü kutluyoruz. Bu büyük zafer tüm yokluk ve zorluklara karşın var oluş mücadelemizin en büyük timsallerinden biridir. Azimle, çabayla ve fedakârlıkla kazandığımız bu eşsiz zafer, hepimize kutlu olsun. Çanakkale’nin her cephesinde Conkbayırı’nda, Seddülbahir’de ve Anafartalar’da Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Size taarruzu değil, ölmeyi emrediyorum.” sözleri vücut bulmuştur. Çanakkale, Türk milletinin hürriyet uğruna neleri feda edebileceğinin en büyük sembolüdür. Çanakkale Zaferi; tarihte eşine az rastlanır, en büyük kahramanlık destanlarından biridir. Milletimiz, Çanakkale’de “Çanakkale Geçilmez” sözünü, tarih sayfalarına altın harflerle yazmıştır. Çanakkale, istiklâl ve istikbalimizi korumak amacıyla ülkenin her köşesinden bir araya gelen yüzbinlerce Mehmetçiğin verdiği emsalsiz iradedir. Bu irade, Kurtuluş Savaşı’nın kazanılması ve Cumhuriyetimizin kurulmasına zemin hazırlamıştır. 18 Mart’ta elde edilen zafer, Türkiye Cumhuriyeti’nin doğuşu noktasında çok önemli kilometre taşı olmuştur.  Çanakkale’de ortaya konulan sarsılmaz vatan ve bayrak sevgisi, Türk milletinin en büyük zenginliği ve gücüdür. Unutulmamalıdır ki bugün kutsal vatan topraklarımızda canımızdan ve varlığımızdan emin olarak yüksek bir ruh ve şuurla hayat sürdürüyorsak bunu aziz şehitlerimize ve kahraman gazilerimize borçluyuz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün büyük savaş dehası ve milletimizin bağımsızlık duygusu birlik ve beraberliğimizin harcı olmaya devam edecektir. 
Birlik ve beraberlik ruhumuz, bizleri derinden etkileyen depremde de yaralarımızı sararken en büyük güç kaynağımız olmuştur. Depremin yol açtığı çok sayıdaki can kaybı ve büyük yıkımlar nedeniyle başsağlığı, hayatını kaybedenlerin ailesi ve yakınlarına derin üzüntü, felaket sonucu yaralananlara acil şifalar diliyorum.
Vatanseverlik, fedakârlık ve cesaret gibi yüksek faziletlerin kahramanca sergilendiği Çanakkale Zaferi, mukaddes topraklarımızın teminatıdır. Bu duygu ve düşüncelerle Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, aziz şehit ve gazilerimizi rahmetle ve minnetle yâd ediyor, 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü’nün 108’inci yıl dönümünü en içten duygularımla kutluyorum.”   Koray ÇAĞDAŞ

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - 1-0 galip geldi