15 Mart 2023 Çarşamba

“Çadır skandalının peşini bırakmayacağız”

Ülke gündemine düşen ve toplumda infial yaratan çadır skandalının ardından araştırma yağan Eğitim İş, Türkiye genelinde 9 ildeki okullarda çadır üretildiği bilgisi verilmesine rağmen üretilmediği bilgisine ulaşarak ortaya bomba bir iddia attı. Şube Başkanı Namık Kemal Aydoğan, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’e seslenerek, “Soruşturma açtık diye işin içinden sıyrılamazsanız. Bu skandalın peşini bırakmayacağız” dedi.

15-03-2023 11:50:15

Son günlerde gündemi oldukça meşgul eden Mesleki Teknik Anadolu Liseleri’nde çadır üretimi konusunun üzerine giden Eğitim İş ortaya bomba etkisi yaratacak bir iddia koydu. Sendikanın araştırmalarına göre 9 ildeki liselere çadır üretimi için ödenek verildiği, bu liselerde çadır üretiliyormuş gibi gösterilmesine rağmen ortada üretilen herhangi bir çadırın olmadığı ortaya çıktı. Konuyla ilgili konuşan Eğitim İş Denizli Şube Başkanı Namık Kemal Aydoğan, “Öğretmenleri ucube kariyer sistemiyle ayrıştıran, bu ayrımı ve ayrıştırmayı sınava dayalı olarak gerçekleştiren Bakan Özer’den, sınavda sorduğu kolay soruların benzerlerine denk gelen sorularımızı yanıtlamasını bekliyoruz. Adı geçen okullar Bakanlığınızca mı tespit edilmiştir? Bakanlığınızca tespit edilmişse, bu okullara çadır üretimi için ne kadar ödenek gönderilmiş, makine, teçhizat alımları yapılmış mıdır? Bu il ve okulların dışında başkaca okullar var mıdır? Bu okullarımızın hangisinde ve varsa başka okullarda 6 Şubat’tan bugüne kaç tane çadır üretilmiş ve bölgeye sevk edilmiştir? Çadır meselesi sadece deprem sürecinde Bakanlığın kendi reklamını yapması ile sınırlı bir süreç midir?” diye sordu. 
“Konu derhal açıklığa kavuşturulmalı”
Bakan Özerin yaptığı basın açıklamasında yiyecekten giyeceğe birçok faaliyetin gözle görülür olduğunu ancak bu yapılanların çadır skandalının üzerini örtemeyeceğini dile getiren Aydoğan, “Alınan çadırların miktarı ve bunların hangi kurumlar tarafından üretildikleri, varsa üretilen çadırların miktarı kamuoyuyla paylaşılmalıdır. 
Kamuoyu sizden sağlıklı ve net bilgiler beklemektedir, soruşturma açtık diye işin içinden sıyrılamazsınız. Konu derhal açıklığa kavuşturulmalı, sorumlular hakkında gereği yapılmalıdır. Milli Eğitim Bakanlığı reklam alanı değildir, deprem felaketi reklam konusu değildir. Milli Eğitim Bakanlığı iddiaları ört bas etme kurumu değildir. Eğer ki bu bir skandal değilse Bursa İl Milli Eğitim Müdürü Serkan Gür neden görevden alındı? Eğitim İş olarak uyarıyoruz!  Türkiye’nin gündemine düşen çadır skandalıyla ilgili olarak ya belgeleriyle kamuoyuna doyurucu açıklama yapın ya da istifa edin!” dedi.  Serhat KÖSE

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - 1-0 galip geldi