Birgün Gazetesi yazarları okurlarıyla buluştu

Denizli’de TMMOB konferans salonunda Birgün Gazetesi okurları söyleşi etkinliğinde bir araya geldi. “Yazarlarımız Denizli’de okurlarıyla buluşuyoruz” başlığı ile gerçekleşen etkinliğe yazar ve CHP eski dönem milletvekili Zeynep Altıok ile Birgün Gazetesi Koordinatörü Yaşar Aydın konuşmacı olarak katıldı.

20-02-2024 11:50:29

Sinevizyon gösterimi ve Birgün çalışanlarının gönderdiği mesajın okunarak başlayan etkinlikte açılış konuşmasını Yasin Aktaş yaptı. Etkinliğe, Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan, TMMOB, Eğitim Sen, ÇYDD, Veli-Der, Otizmliler Derneği, Altı Nokta Körler Derneği, Büyük Menderes İnisiyatifi, EMEP Denizli Büyükşehir Belediye Bşk. Adayı Özcan Göçer, TİP Denizli Büyükşehir Belediye Bşk. Adayı Yağmur Yalçın, SOL Parti ve Yeşil Sol Parti temsilcileri katıldı. 
Birgün Gazetesi Yıldızlar Karması Değil, Örgütlenme Modeli
Yazar ve CHP Eski Dönem Milletvekili Zeynep Altıok, “Buradan ayrıldıktan sonra, bir birimizden aldıklarımızla mücadele azmimizi kuvvetlendirmiş ve bizi duyanların olduğunu, bizim gibi düşünenlerin mücadeleye devam ettiğini bilmenin verdiği güçle yola devam edeceğiz” sözleriyle başladığı konuşmasında özgür basının ve örgütlü mücadelenin önemini vurguladı. Timur Soykan’ın ortaya çıkardığı ve ülke gündeminde tarikatlardaki çocuk istismarını tartıştıran haberini örnek veren Altıok, “Soykan’ın ortaya çıkardığı sadece bir skandal değil, sistemin çözülüşüydü. Öğrenmekle kalmıyoruz. Öğrendikten sonra mücadele etmemiz gerekiyor” dedi. 
Birgün Aynı Zamanda Bir Örgütlenme Mücadelesidir
Birgün Koordinatörü Yaşar Aydın, Birgün Gazetesi’ni tarif ettiği konuşmasında, “Zengin olmak değil de gazetecilik yapmak isteyenler için en güzel mecralardan biri. Karışan yok, isteyen istediğini yazıyor. Kendi maaşımızı kendimiz belirliyoruz. Oturup gazeteyi zarar ettirmeden alabileceğimiz maaşı kendimiz tartışıyoruz. Kolektif bir gazete. Esas ortaklarımız mücadelenin içinde olanlar. Birgün aynı zamanda bir örgütlenme mücadelesidir. Bugünün siyaseti paradır, patrondur. İkisi de yok burada. Yıldızlar karması değil. Örgütlenme modeli. Herkes örgütlenmekten kaçarken biz örgütlenelim deriz” ifadelerini kullandı. 
Aydın ayrıca Birgün’ün ne zorluklarla çıkarıldığını ve etkisini anlatarak başarılara sahip çıkılması ve büyütülmesi gerektiğini belirterek herkese bulunduğun alandan örgütlü mücadeleyi büyütme çağrısında bulundu. Aydın basın özgürlüğü ve toplumsal mücadeleye ilişkin yaptığı konuşmada Evrensel Gazetesi’nin benzer biçimde zorluklara karşı mücadele ettiğini dile getirerek emek ve demokrasi mücadelesinde her iki gazetenin de önemli bir değer olduğunun altını çizerek okurlara dayanışma çağrısı yaptı. 
Şeniz Doğan iktidarın basına yönelik sansürünü eleştirdi!
Merkezefendi Belediye Başkanı ve Adayı Şeniz Doğan, basının yaşadığı sıkıntıları dile getirirken iktidarın hak, hukuk, adalet tanımaz tavrı ve basına yönelik sansürüne dikkat çekti. Doğan konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi; “Basın İlan Kurumu ile ilgili çok ciddi sıkıntılar var. Bu da sadece kurumla ilgili değil yine iktidarın bir dayatması olarak görüyorum. 25 yıldır Türkiye bir algı yönetimiyle yönetildiği için hem dijital hem yazılı basınla çalışmak durumunda kalıyoruz. Bu yönde mücadelem 5 yıl devam etti daha da devam edeceğine inanıyorum. Bu konuda birbirimize destek olmamız gerekiyor. Tesislerimizde gazetelerimizin, dergilerimizin bulunması önemli.”  Kubilay DEMİR

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - 1-0 galip geldi