Aydoğan: “Saray değil, yurt yapın!”

Eğitim-İş Denizli Şubesi, son günlerde üniversitelerin açılması ile birlikte öğrencilerin yaşadığı yurt sıkıntısını gündemine aldı. Açıklama yapan şube başkanı Namık Kemal Aydoğan, hükümete, “Saray değil, yurt yapın” çağrısında bulundu.

27-09-2021 11:07

Eğitim-İş Denizli Şube Başkanı Namık Kemal Aydoğan imzalı yazılı açıklamanın bazı satırbaşları şu şekilde: “Her şehre üniversite açan hükümet, açtığı üniversitelere yurt yapmamakta, öğrencilerimizi çaresiz bırakmaktadır. Yıllar öncesinde köyünden kasabasından okumak için ilçe merkezine, il merkezine gelen çocuklarımızı pansiyonsuz, yurtsuz bırakıp bilinçli bir şekilde tarikat ve cemaatlerin eline iten zamanın iktidarları, bu çocuklarımızı daha sonra terörist ilan etmekten geri kalmadı.”
“TOKİ öğrencilerin sorununu çözmeli”
“Eğitimin en temel öğelerinden biri okul ise diğer bileşeni de yurt ve pansiyonlardır. Yurt-kur yeterince yurda sahip değildir. Üniversite öğrencilerimizin kalacağı yurt ve pansiyonlar yetersiz düzeydedir. Devletin resmi inşaat kurumu TOKİ, yurt yapımına ağırlık vermelidir. Kamusal hizmete ağırlık vermesi gereken TOKİ, lüks rezidanslar yapmayı bırakıp geleceğimizi emanet ettiğimiz öğrencilerimizin barınma sorununu acilen çözmelidir.”
“Hesap soracağız”
“Bugün binlerce gencimiz kalacak yer sorununu çözemediği için üniversite kaydını dondurmak zorunda kalmıştır. Hiçbir iktidarın 12 yıl emek verip her türlü maddi, ekonomik ve sosyal sorunlarla mücadele ederek üniversiteyi kazanan öğrencilerimizin hayallerini ve umutlarını söndürmeye hakkı yoktur. Kim hesabını verecek öğrencilerimizin mağduriyetinin? Kim hesabını verecek anne ve babalarımızın çektiği sıkıntıların bedelini? Kim hesabını verecek öğretmenlerimizin her türlü özveriyle yetiştirdiği gençlerimizin yitip yok olmasının? Ama kararlılıkla hakkımızı aramaya devam edeceğiz, yakındır bir gün elbet hesap da soracağız!”
“Gerçekleri söylemeye devam edeceğiz”
“Varlık ve israf içinde saltanat keyfi sürenler, itibardan tasarruf etmeyenler yokluk içinde hayat mücadelesi verenlere hesap vermeye mahkumdur. EĞİTİM-İŞ haksızlığa uğrayan gençlerimizin, eğitim emekçilerimizin hakkını aramaya devam edecektir. Kimseye minnet etmeden, boyun eğmeden mücadeleedeceğiz. Büyük Atatürk’ün dediği gibi gerçekleri söylemeye devam edeceğiz. Susmayacağız!”  Mehmet YIĞNAK

Bizi Google'de Takip Edin!
YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Aydoğan: “Saray değil, yurt yapın!”