Aydoğan: “Eğitim de eğitimci de ağır yaralı”

Eğitim-öğretim yılının ilk yarıyılının tamamlanmasının ardından bir açıklama yapan Eğitim İş Denizli Şube Başkanı Namık Kemal Aydoğan, eğitimde iktidarın yarattığı ve yıllardır çözüm iradesi gösterilmeyen, kronikleşen sorunların daha da büyüdüğünü ve sorunlara yenilerin eklendiğini ifade ederek, “Gelinen noktada eğitim de eğitimci de ağır yaralı” dedi.

23-01-2023 10:39:45

Eğitim sektörünün gün geçtikçe daha çok sorunlarla boğuştuğuna değinen Başkan Aydoğan, “2022-2023 eğitim-öğretim yılının ilk döneminde eğitim, önceki eğitim dönemlerinden farklı olarak sadece AKP iktidarının gericileştirme politikalarına maruz kalmamış, aynı zamanda ekonomik krizin elinde tam anlamıyla can çekişmiştir. Eğitimde AKP iktidarının yarattığı ve yıllardır çözüm iradesi gösterilmediği için kronikleşen sorunlar büyümüş ve bu sorunlara yenileri eklenmiştir.
“2 milyona yakın çocuk işçi bulunuyor”
2022-2023 eğitim-öğretim yılının ilk döneminin kendilerine göre hasar kaydını açıklayan Başkan Aydoğan şu ifadelere yer verdi: “İhtiyaç duyulan sayıda derslik ve okul (yine) inşa edilmedi. Örneğin bir ilimizde deprem sonrası yenisi yapılmak için yıkılan 83 okulun inşaatına dahi başlanmadı. MEB’in ihaleye çıktığı 183 okul inşaatı, şirketler karlı bulup tenezzül etmediği için iptal edildi. Okul içinden okul çıkarma sihirbazlığıyla ikili ve taşımalı eğitim garabetleri, kalabalık sınıflarda eğitim sorunu devam etti. Çocuklarımız sabah ışıklar açılacak kadar karanlık, birçok yerde 50-60 kişilik kalabalık sınıflarda, uykusuz ders dinlemeye, akşamın geç saatlerinde evlerine dönmeye mahkum edildi. Örgün öğretimde kayıtlı 17 milyon 417 bin öğrenciden 232 bin 152'si örgün öğretimi terk etti. İlkokul, ortaokul, lise yaşındaki 280 bin çocuk ise okullara hiç kayıt olmadı. Toplam 512 bin 152 öğrenci eğitimden koptu. MEB, bu çocukların takibini yapmadı. Zorunlu eğitim lafta bırakıldı. Çocuk işçi sayısı arttı. TÜİK çocuk işçi sayısını 520 bin olarak açıkladı. Ancak çalışma hayatında 2 milyona yakın çocuk işçi bulunmakta ve çocuk işçilerin yaklaşık yüzde 80’i kayıt dışı çalıştırılmaktadır. Türkiye’de çocuk işçiliği ve iş cinayetleri raporuna göre, 2013’ten bugüne kadar en az 811 çocuk iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi. Öğretmen açığı kadar dahi öğretmen ataması yapılmadı. Öğretmenin elinden çiçek bile almayan bir Milli Eğitim Bakanı ile, öğretmen talebini ilettiğinde dudağını ısırarak arkasını dönen bir Cumhurbaşkanı’nın görmezden geldiği atanmayan öğretmen ordusu daha da büyüdü. Eğitim emekçisini değersizleştirme ve emeğini görmezden gelme politikaları, Öğretmenlik Meslek Kanunu’ndan ibaret kalmadı. YÖK’ün aldığı kararla, eğitim fakültelerinin dışında da farklı alanlarda öğrenim gören öğrencilerin pedagojik formasyon eğitimini “seçmeli ders” olarak almasının önü açıldı.”
“Eğitimin hastalığı her dönem ağırlaşıyor”
Eğitim emekçilerinin itibar saldırısına uğradığını belirten Aydoğan, “Bu yarıyılda yaşananlar da bir kez daha göstermiştir ki; çağdaşlık ve emek düşmanı bir yönetim anlayışı nedeniyle eğitim, hastalığı her dönem biraz daha ağırlaşan bir insana dönüşmüştür.  Dünyada Başöğretmen unvanlı bir liderin kurduğu tek ülke olan Türkiye Cumhuriyeti’nde ülkenin geleceği için tehlike çanları çalmakta, ülkenin geleceği olan öğrenciler eğitimsizliğe itilmekte ve geleceğin mimarı olan eğitim emekçileri itibar saldırısına uğramaktadır. Eğitim-iş’in her zaman savunduğu gibi bilimsel, laik, çağdaş, demokratik, karma, ulusal ve kamusal bir eğitim sistemini uygulamakla çözüm sağlanabilecektir. Eğitim-iş Atatürk ilke devrimlerine sahip çıkarak bu yoldaki mücadelesini kararlılıkla sürdürecektir: Geleceğimiz adına, çağdaş uygarlık düzeyine ulaşmak için” dedi. Serhat KÖSE

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - 1-0 galip geldi