29 Eylül 2022 Perşembe

Avrupa’ya ve Kanada’ya nar ihracatı başladı

Nar üretimi bakımında Ege’de 2, Türkiye’de dördüncü sırada yer alan Denizli’de üretilen kaliteli narlar, başta Avrupa Birliği üyesi ülkeleri olmak üzere, Rusya ve Kanada’ya ihraç ediliyor.

29-09-2022 14:12:22
Denizli'nin meyve deposu sayılan Pamukkale İlçesi'nde turfanda Nar hasadı başladı. Pamukkale İlçesi Irlıganlı Mahallesi’nde başlayan turfanda nar hasadına İl Tarım ve Orman Müdürü Şakir Çınar, İl Müdür Yardımcısı Saffet Üge ve üretici Mevlüt Eraslan katıldı. İl Müdürü Şakir Çınar tarafından işletmenin üretim faaliyetleri yerinde ziyaret edildi. Üretimi yerinde inceleyen Çınar, işletme sahibi ve üretimden sorumlu personelden bilgi aldı. İşletmenin faaliyetleri, pazarlama ve ihracat konularında bilgi alışverişinde bulundu.
Dünyada en fazla nar üreten ülkeler arasında bulunan ülkemizde Denizli'nin ekolojik koşullarının uygunluğu, arazi miktarının çokluğu ve dış-iç talepler üretimi hızlı bir şekilde artırıyor. Denizli nar üretimi bakımından Ege Bölgesinde ikinci, Türkiye'de dördüncü sırada yer alıyor. Denizli’de 23 bin 814 dekar alanda nar yetiştiriciliği yapılırken, verime yatan nar bahçeleri yaklaşık 3 ton/dekar arasında ve 44 bin 240 ton ürün alınıyor.
Nar yetiştiriciliği; iklim, arazi, toprak yapısına göre ağırlıklı olarak Pamukkale, Buldan, Güney ve Sarayköy ilçelerimizde yapılıyor. Mikroklimatik iklim nedeniyle özellikle Pamukkale ilçesinde yetişen hicaz narının tat, renk, aroma, kalite ve kantitesinin yüksek olması, pestisit kalıntısı probleminin olmayışı bakımından ihracatçı firmaların tercih nedeni oluyor. Yetiştirilen narın birinci kalitede olanları ihracata, geri kalan kısmı sanayi de meyve suyu olarak işleniyor.
Pamukkale ilçesinde tarımla uğraşıp İhracat yapan Mevüt Eraslan, nar ihracatı hakkında vermiş olduğu bilgide, “Pamukkale İlçesi sınırlarında meyve üretimi ve ihracatını yapıyorum. Ana ürünlerimiz Nar ve Ayva. Soğuk hava depomuzdan bu ürünlerin ihracatını yaparak her sene olduğu gibi ülkemize katma değer sağlıyor ve erkenci turfanda Nar ın merkezi olmaya devam ediyoruz. Bölgemiz Narının özelliğini her zaman anlatıyorum. Turfanda Nar da bölgemiz; içinin aromasında, tat oranında ve raf ömründe bir numara. Böyle olunca da Pamukkale Irlıganlı Mahallemizde yetişen Nar ihracatçıyı cezbediyor. Hatta geçen yıllarda Narın en iyi tat oranının İsrail Narında olduğu söylenirken bu seneki yapılan analizlerde bölgemizde 18.7 tat oranına ulaşarak Nar da en iyi seviyeye ulaştık. İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şubesindeki teknik personellerimiz sahada yaptıkları denetim ve bilgilendirmelerle analiz garantili mal yetiştirmemize yardımcı oluyorlar. İl Tarım ve Orman Müdürlüğüne bu desteklerinden dolayı çok teşekkür ediyorum. Hollanda, İtalya, Kanada, Almanya, İsveç ve İsviçre gibi ülkelere sevkiyatlarımız başlamıştır. Bölgemize ve Türkiye’mize hayırlı olsun” dedi. Haber Merkezi
YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - 1-0 galip geldi