Ürgüp 3 aylık

Asgari ücrette büyük artış

2022 yılında uygulanacak olan asgari ücret net 4 bin 250 TL oldu. Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun son toplantısının ardından alınan zam kararını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıkladı.

17-12-2021 10:05

2022 yılı için uygulanacak olan asgari ücret belli oldu. Aralık ayında başlayan Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantılarının ardından son kararı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıkladı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda yapılan son toplantının ardından kameraların karşısına çıkan Erdoğan, 2022 yılında uygulanacak olan asgari ücreti açıkladı. 
Doğrudan 7 milyona yakın çalışanı, dolaylı olarak ise tüm vatandaşları ilgilendiren yeni asgari ücret rakamını belirleme çalışmaları dün itibariyle sona erdi. İlk toplantısını 1 Aralık'ta Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nda, ikinci toplantısını 7 Aralık'ta Türk-İş'in, üçüncü toplantısını 9 Aralık'ta Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu'nun (TİSK) ev sahipliğinde yapan komisyon, dördüncü kez toplandı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nda basına kapalı yapılan toplantının ardından, komisyon üyeleri Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde kabul edildi. Yapılan toplantı sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni asgari ücretle ilgili olarak açıklamalarda bulundu.
Yeni asgari ücret 4 bin 250 TL oldu
İşte Erdoğan'ın açıklamaları: 
“Bilindiği gibi asgari ücret her yıl çalışan ve işveren kesimlerinin iştirakiyle belirlenmektedir. Bugün 4. toplantıda nihai karar aşamasına gelinmiştir. Taraflar özveri ile bu süreci işlettiler. Bundan dolayı Cumhurbaşkanı olarak ben de çok mutluyum. Asgari ücreti 4 bin 250 lira olarak belirledik. Asgari ücret artışı yüzde 50 seviyesinde gerçekleşmiştir. Çalışanın evli olmasına ve çocuk sayısına göre bu rakam daha da yükselmektedir. Bu artışla, çalışanlarımızı fiyat artışları karşısında ezdirmeme kararlılığımızı ortaya koyduğumuza inanıyorum. Bizim paramız bellidir, o da Türk lirasıdır ve biz Türk lirasını yedirmeyeceğiz.“
Bakan Bilgin açıklamalarda bulundu
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin yaptığı konuşmada özetle şunları söyledi: "Asgari ücret ülkemiz açısından çok önemli. Sürece katkı yapan sendikalarımızı tebrik etmek istiyorum. Sayın Cumhurbaşkanımızın da bu sürece başından itibaren emeği ve sosyal devleti koruyan manevi desteğini hissettik." TİSK Başkanı Özgür Burak Akkol da, "Devletimiz en iyisini yapabilmek için çalışıyor. Bizim bakış açımız da çok net. Çalışan olmadan işveren olmaz" dedi. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, bugün açıklanan asgari ücrete ilişkin olarak, ''Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da enflasyon karşısında ezdirilmeyen bir oranı hep beraber görmüş olacağız'' demişti. 
Asgari ücret nasıl belirleniyor? 
Asgari ücreti, yasa gereği işçi, işveren ve hükümetten 5'er temsilci olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu belirliyor. Komisyon, yeni asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında dört kez toplanıyor. Bakanlıktaki ilk toplantının ardından Komisyon, işçi, işveren ev sahipliğindeki toplantıların ardından son toplantısını tekrar bakanlıkta yapıyor. Bakanlığın belirlediği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp, oy çokluğuyla karar veriyor. Oyların eşitliği halinde başkanın bulunduğu tarafın çoğunluğu sağladığı kabul ediliyor.  Haber Merkezi

 

Bizi Google'de Takip Edin!
YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Asgari ücrette büyük artış