Akcan’dan iddialara yanıt

Çal Belediye Başkanı Fethi Akcan, Çal'daki arazilerin yabancılara ucuz fiyatla satıldığı haberlerini yalanladı. Akcan,"Bu iddiaları Çal’ı ve Çal’daki arazilerin itibarsızlaştırılması olarak değerlendiriyoruz" dedi.

10-06-2021 11:33

Çal Belediye Başkanı Fethi Akcan son günlerde Çal'daki arazilerin yabancılara ucuz fiyatlarla satıldığı haberleri üzerine bir açıklama yaptı.
Akcan yaptığı açıklamada, "Son günlerde gerek sosyal medya gerek halkın belli kesimi arasında ve whatsapp gruplarında Çal’daki arazilerin düşük fiyatlarla yabancılar tarafından alındığına dair iddialar yer almaktadır. Bu iddiaları, Çal’ı ve Çal’daki arazilerin itibarsızlaştırılması olarak değerlendiriyoruz. Çal Belediye Başkanı olarak bildiğimiz doğruları kamuoyu ile paylaşma zorunluluğu doğdu" dedi.
Akcan açıklamasına şöyle devam etti.
1-Akkent, Hançalar ya da Çal bölgesinde şu ana kadar hiçbir yabancı şirket ya da şahıs arazi alımı yapmadı. İngiliz vatandaşı olan bir Filistinli, sağlık sorunları nedeniyle Çal’a gelip, Kocaköy mahallesinden mütevazi bir ev satın aldı. Filistinli bu kişi, Yaz aylarında oturmak için evi aldığını tarafımızla paylaştı.
2-10-12 yıl önce merkezi İstanbul’da bulunan Talha Tarım isimli firma, Hançalar’dan arazi almaya başlamış. Zamanla 2 bin 400 dekar toplu yerleri oldu. Yüzde 100 yerli olduğuna inandığımız bu firma, araziye 70 bin adet badem ve ceviz dikimi yaptı. Badem ve ceviz çiftliği hala aktif olarak faaliyetini sürdürmektedir.
3-Çal’daki arazilerin dekarının 500 TL ile 1000 TL arasında olduğu ve yabancılar tarafından kapış kapış alındığı iddiaları var. Bu fiyata yer varsa, Çal Belediyesi olarak biz talibiz. Yaptığımız araştırmalar sonucu sulanmayan, çorak toprakların bile dekarı 4-5 bin TL’den yerli halk tarafından alınıyor, 1 dekar arazi 40-45 bin TL’den alıcı buluyor. “Çal’da 500 TL’ye arazi satılıyor” diye iddialarda bulunup, topraklarımızın ve Çal’ımızın itibarsızlaştırılmaya çalışılması etik bir davranış değildir. Her geçen gün Çal’daki toprakların değeri de artmaktadır.
4-Belediye olarak başka bilgimiz yoktur. Eğer, 500-1000 TL’ye arazi satışı yapılıyorsa lütfen belediyemize bildirsin, takibini yapalım.
5-8-10 yıl önce dekarı 800 ile 1500 TL arasında Akkent ve Hançalar bölgesinde arazi satıldığı doğrudur.
6- Son olarak, Acun Ilıcalı ismindeki televizyon sahibinin Akkent’te binlerce dekar arazi aldığı iddiaları varmış. Yaptığımız tüm araştırmalar sonucu bu iddiayı doğrulatamadık. Ayhan AKAR

Bizi Google'de Takip Edin!
YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Akcan’dan iddialara yanıt