12 Şubat 2024 Pazartesi

2. Abdülhamid Han vefatının 106. Yılında dualarla anıldı

Osmanlı Devleti'nin 34. Padişahı Gök Sultan 2. Abdülhamid Han, vefatının 106. yılında dualarla anıldı. Devlet-i Aliyye Ocakları Denizli İl Başkanlığı da 65 kişilik kafileyle İstanbul’a giderek anma etkinliklerine katıldı.

12-02-2024 11:25:56

Devlet-i Aliyye Ocakları Denizli İl Başkanlığı, 65 kişilik kafileyle İstanbul’a giderek vefatının 106. Yılında Fatih Çemberlitaş'taki Sultan 2. Abdülhamid Han'ın türbesinde düzenlenen anma törenine katıldı. İstanbul’daki anma törenine İstanbul Valisi Davut Gül, Devlet-i Aliyye Ocakları Genel Başkanı Abdülhamid Kayıhan Osmanoğlu, Devlet-i Aliyye Ocakları Genel Başkan Vekili Ahmet Zahit Dizdar, Devlet-i Aliyye Ocakları Denizli İl Başkanı Resul Aytekin, farklı illerden gelen Devlet-i Aliyye Ocakları üyelerinin yanı sıra Osmanoğlu Yardımlaşma Derneği üyeleri ve vatandaşlar katıldı. Kuran'ı Kerim tilavetiyle başlayan programda, Abdülhamid Han'ın kabri başında dua edildi. Etkinliklere katılmak için ülkenin dört bir yanından gelen vatandaşlar türbenin önünde uzun kuyruk oluşturdu. Sultan 2. Abdülhamid Han'ın 4. kuşak torunu olan, Osmanoğlu Yardımlaşma Derneği Başkanı Orhan Osmanoğlu, "Öğreneceğimiz çok şey var. Bakın 106 sene geçti. Bugün hala hatimler indiriliyor, dualar ediliyor. Biliyorsunuz arada bir çıkıp birileri iftiralar atıyor, ithamlarda bulunuyor ama yine hatırlanıyor. Yine sevenler tarafından dualar ediliyor. Sultan Abdülhamid'i tanımamız lazım, siyasetini bilmemiz lazım." Dedi.
Anma programına Denizli damga vurdu
Devlet-i Aliyye Ocakları Denizli İl Başkanı Resul Aytekin, Denizli’den her yıl anma etkinliklerine katılmak için kalabalık bir gurupla İstanbul’a geldikleri söyledi. Ocak üyelerinin mutlaka İstanbul’u gezmelerini, anma etkinliklerine katılarak manevi duyguları yaşamalarını, dünyaya hükmetmiş padişahları yakından tanımalarını istediklerini anlatan Devlet-i Aliyye Ocakları Denizli İl Başkanı Resul Aytekin, “Sadece geçen yıl 6 Şubat’ta yaşanan ve asrın felaketi olarak anılan büyük deprem nedeniyle İstanbul’a gelip, 2. Abdülhamid Han anma etkinliklerine katılacak. Depremde yaşamını yitirenlere Allah’tan rahmet yaralılara acil şifalar diliyorum. Denizli’den anma etkinliklerine katılmak ve İstanbul turu yapmak için 65 kişilik kafile ile geldik. Sabah namazını Ayasofya Cami’nde kıldıktan sonra Türkiye’nin her ilinden gelen ocak üyelerimizle bir araya geldik. Sultanahmet Meydan’ından 2.Abdülhamid Han’ın türbesine kadar yapılan yürüyüşe katıldı. Türbe içinde devlet erkânıyla yapılan duaya katıldık, türbe ziyaretimizi yaptık. Gelecek yıllarda da İstanbul gezilerimiz ve anma etkinliğine katılımımız devam edecek” dedi.
Anma etkinliği devam etti
2. Abdülhamid Han Türbesi’ndeki anma töreninin ardından etkinliklere Sancaktepe Kültür ve Kongre Merkezi’nde devam edildi. Burada Sultan 2. Abdülhamid Han'ın 4. kuşak torunu olan, Osmanoğlu Yardımlaşma Derneği Başkanı Orhan Osmanoğlu, Devlet-i Aliyye Ocakları Genel Başkanı Abdülhamid Kayıhan Osmanoğlu, Devlet-i Aliyye Ocakları Genel Başkan Vekili Ahmet Zahit Dizdar ve Devlet-i Aliyye Ocakları Eğitim Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu, kısa selamlama konuşması yaptı. Tüm Türkiye’den gelen ocak başkanları ve üyelerinin katımıyla yapılan toplu fotoğraf çekiminin ardından bu yıl ki anma etkinlikleri sona erdi. Sevcan ÇİFTÇİ

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - 1-0 galip geldi