poyrazoğlu otomotiv etiler

ZİYNET (TAKI)  ÜZERİNE BİRKAÇ NOT

Atilla Sezener

29-07-2019

Şu anda uygulanan hukuki haklardan bahsedeceğim. Belki işinize yarar.

*

Bilindiği gibi ceza ve hukuk davalarında duruma göre zaman aşımı vardır. O süre geçince hakkınızı kaybedersiniz. ZİYNET DAVALARINDA ZAMAN AŞIMI YOKTUR.

*

Ziynet eşyasının istenebilmesi için boşanma şart değildir. Her zaman istenebilir.

*

Ziynet takmak hukukta bağışlama hükümlerine tabidir. Halkımızın sandığının aksine kadına takılanlar kadına, erkeğe takılanlar erkeğindir. Bir kopya vereyim, takı hikayesinde mutlaka fotoğraf çektirin. Mahkemede delildir.

**

“ALLAH BELANI VERSİN” demek suç mu, değil mi ?.

Ülkemizde oldukça sık kullanılan bu söz üzerinde biraz duralım. İnsanımız kızdığı ve tartıştığı kişilere hemen bu sözü giydirir. İşin psikolojik safhasını uzmanlarına bırakıp, hukuki faslına bakalım.

*

Ceza yasası bakımından sonu baştan yazayım: “Allah belanı versin” sözü hakaret değil, beddua (ilenme) dir. Kısaca suç değildir.

*

Yargıtay’ın bu konuda son kararına göre “Hakaret suçunun oluşabilmesi için, davranışın kişiyi küçük düşürmeye yönelik olması gerekmektedir. Bir hareketin tahkir edici olup olmadığı bazı durumlarda nispi olup, zamana, yere ve duruma göre değişebilmektedir. Kişilere yönelik her türlü ağır eleştiri veya rahatsız edici sözlerin hakaret suçu bağlamında değerlendirilmemesi, sözlerin açıkça, şeref ve saygınlığı rencide edebilecek nitelikte somut bir fiil veya olgu isnadını veya sövme oluşturması gerekmektedir. “

*

İşin hukuki tarafını daha fazla inceleyip kimsenin kafasını karıştırmak istemem. Sizlerden ricam, bunu söylemek madem suç değilmiş deyip, önünüze gelene giydirmemenizdir.

*

Lütfen sorgulayın biraz, bu sözü söylemekle Allah’a öneride bulunmuş oluyorsunuz. Allah’ın birini ödüllendirmesi veya cezalandırması için sizin fikrinize ihtiyacı olabilir mi ?.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - ZİYNET (TAKI)  ÜZERİNE BİRKAÇ NOT
Atilla Sezener - Diğer Yazıları
Bütün Atilla Sezener Yazıları