poyrazoğlu otomotiv etiler
8 Ağustos 2020 Cumartesi

Zerdeçal & Tarçın ile mutfağınızı taçlandırın

Gülnur PÜRDİK

21-09-2019

Sofralarımızın vazgeçilmezi haline gelen baharatları yemeklerde, tatlılarda, çaylarda, kahvelerde ve daha birçok alanda kullanabiliyoruz. Ben de mutfağımda karabiber, kimyon, nane ve pul biber gibi klasiklerin dışında tarçını ve zerdeçalı en azından her gün kullanıyorum. Bugün sizin de mutfağınızın klasik baharatları arasına girmesi gerektiğini düşündüğüm Tip-2 diyabeti önleyici zerdeçal ve tarçın ikilisinden bahsetmek istedim. J

Zerdeçal

Zerdeçalın ana vatanı Hindistan’dır. Dünyanın birçok bölgesine yayılmıştır ve Güneydoğu Asya’da yaygın olarak yetiştirilmektedir. Ana bileşeni yani etken maddesi ise “Kurkumin”dir.

Kurkumin, obeziteyi ve obeziteye bağlı metabolik defektleri önlemektedir. Araştırmalardan çıkan yaygın sonuç ise en çok Tip-2 diyabet üzerinde etkili olduğudur. Kurkumin, Tip-2 diyabet üzerindeki yararlı etkisini insülin ve leptin (iştahtan sorumlu hormon) direncini azaltarak, yağ asidi parçalanmasını hızlandırarak ve antioksidan enzim salınımını artırarak göstermektedir.

Kurkumin, vitaminlerden en fazla folat ve C vitamini içermektedir. Mineraller içinde en fazla içerdiği ise potasyumdur. Ayrıca alkol içermeyen baharatın iki çay kaşığında 2.16 mg kolin bulunmaktadır. Kolin de beynimizi güçlendirir.

Günlük önerilen tüketim miktarı kişi başına günde 150 mg kurkumine eşdeğer olan 1-5 gr zerdeçal tüketimi, insanlarda herhangi bir yan etkiye neden olmamaktadır.

Zerdeçal’ın karabiberle kullanımında karabiberin içindeki piperin sayesinde zerdeçalın içindeki kurkumin maddesi tam 2000 kat daha fazla aktif olmaktadır.

Tarçın

Genelde sütlü tatlılara çok yakışan tarçını, yoğurtla, ılık sütle ya da bitkisel çaylarda tüketiriz. İçeriğindeki sinnamil aldehit maddesi hücrelerin insüline olan hassasiyetini artırarak kandaki glukozun hücrelere geçişini kolaylaştırır ve kan şekerini dengeler. Yapılan araştırmalar, yarım çay kaşığı tarçının bile kan şekeri dengesini sağlamaya yardımcı olduğunu gösteriyor. Obezitenin önemli diğer sebeplerinden biri hareketsiz yaşamdır. Mevsim geçişlerinde sıkça görülen sorunlardan biri de yorgunluktur. Hal böyle olunca bizi daha da üşengeçliğe sürükleyip fiziksel aktivite düzeyimizin minimuma inmesi gözlenen bir durumdur. Gün içerisinde tüketeceğiniz tarçın ilaveli sular böbreklerin toksin atma kapasitesini artırıcı etkisi ile ideal bir detoks suyu ve yorgunluk gidericidir. Ayrıca özellikle yemekten sonra tükettiğiniz bir bardak tarçınlı su, pankreasın yorulmasını önler, kan şekerinin dengede kalmasını sağlar.

Tarçının günlük kullanımda maksimum dozu 1 tatlı kaşığıdır (6 gram). Günde 1 tatlı kaşığını geçmemek kan şekerinizi dengelerken fazlasını tüketmek kan şekerinizi fazlaca düşürerek hipoglisemiye girmenize neden olabilir. Küçük bir öneri; 1 tatlı kaşığı tarçını bir seferde tüketmek midenizi rahatsız edebilir. Bu sebeple öğünlerinizde parça parça kullanmanızı öneririm. Astımı olan kişilere alerjik reaksiyon riski nedeniyle tarçın tüketmesi önerilmiyor.

Herkese bolca sağlık kokan menülü günler dilerim…

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Zerdeçal & Tarçın ile mutfağınızı taçlandırın
Gülnur PÜRDİK - Diğer Yazıları
Bütün Gülnur PÜRDİK Yazıları