poyrazoğlu otomotiv etiler
23 Şubat 2019 Cumartesi

ZARARA UĞRAYANLAR (TELEF AMAD)

Mustafa Örki

22-02-2018

“Deki: “Hak geldi, bãtıl yok oldu. Elbette bâtıl yok olmaya mahkumdur.” İsra/17,81

Hakk nedir? Kimden öğreneceğiz? Bir sonraki ãyet söylüyor.”Biz Kur’an’ı müminlere şifa ve rahmet olarak indiririz. Ama o, zalimlerin ziyanını artırır” 17,82

Mekke Müşrikleri Kurân/vahiy gelmeden önce ümmi idiler. Kitap-iman nedir bilmiyorlardı. Ümmi olmak okma yazması olmayan demek değil kitap ve resul gelmeyen demektir. Bu tanımın içine Hz. Muhammed(As) dahildir.

Vahiy gelmeye başlayınca iş değişmişti, artık sorumluydular kabul veya reddetmek durumunda kalkışlardı. İman edenler, etmeyenler ve seyirci kalanların safı belli olmuştu. Vahiy iman etmeyenleri “Zalimler” olarak nitelendirir ve “Ziyan” içinde olduklarını belirtir.

Toplum içinde zihinsel özürlü olanlarımız var, bir çok yerde bu tür insanımız var. Bu insanlarımızı acıma,yardımcı olmanın ötesinde “İbretlik” olarak görmeliyiz. İşte onlardan biri Karahisarlı Telef Amad. Yakın bir zamanda vefat etti.

Askere gider dönüşünde akli dengesini kaybetmiştir, ne olmuştur bilinmez. Etrafı telef olmuş bu çocuk derler. Sonra adı Telef Amad olur, lakap yakışmış ve oturmuştur. Telef olmasın diye yemeğin artanını yeriz, ziyan olmasın atılmasın deriz.

Telef Amad sonarında yırtık-pırtık elbise giyer, ayakkabısı deliktir, yerlerden izmarit toplar, sigarası ağzından düşmez. Kimi güler, kimi acır hâlini, kimi ekmek verir, kimi aş verir. Telef Amad yerlere tembe, göklere nãra atar. Onun için insanlar efsaneler üretir, deli mi veli mi? Belli değildir. Ve O çevrede tanınır sevilir ve telef Amad vefat eder.

Telef Amad için üzülmek mi gerekiyor? Hayır niye? O sorumlu değil, hesap yok sorgu sual yok. Yani o aslında kaybedenlerden değil. Ama aklı başında olanlara ne olacak? Ümmi değiliz, Kitaptan Allah’tan-Peygamberden ve âhiretten haberimiz var. Şifa ve rahmet olan hakk karşısında tavrımız işte bu yüzden önemli.

Seç beyen al, ister hakkı tut yücel Allah’a kul ol, istersen ziyan olmuş bir hayatı tercih et. Ama unutma sen Telef Amad değilsin. Heap günü dünyada iken onun durumunu acıyanların dünyada keşke ben olsaydım diyecekleri mümkün.

Dünya imtihan yeri, aklı olanlar akıllı davranmaları kendi lehinedir. İsra Sûresindeki bu iki ayetten şun anlıyoruz. Sakın siz onlar gibi olmayın deniyor. Kuranda Nahl sûresi var, nahl arı demek. Bir kaç ay ömrü olan bir böceğin yaradılış amacı var mı? Elbette. O bal yapacak, neslini sürdürecek ama ne ve niçin yaptığını bilmiyor. İnsan böyle mi? Elbette hayır.

Peki, insanın yaradılış gayesi olmasın mı? İnsan rabbini bilmesi, yeryüzünü îmar etmesi halife oluşu gibi sorumluluğu var. Telef Amad’ın böyle bir sorumluluğu yok, çünkü aklı yerinde değil. Din akıllı olan insanlara mükellefsin der. Eğer insan aklı yerinde ise sorumludur, kitap ve elçiden haberdar ise iş bitmiştir.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - ZARARA UĞRAYANLAR (TELEF AMAD)
Mustafa Örki - Diğer Yazıları
Bütün Mustafa Örki Yazıları