3 Haziran 2020 Çarşamba

YÜZLER ELE VERİR

Mustafa Örki

27-06-2019

“Gün gelecek, kimi yüzler sevinçten ışıl ışıl parlayacak, kimi yüzler ise kararacak. İşte o gün yüzleri kararanlara demek siz önce iman edip ardından inkâr ettiniz! O halde inkârcılığınıza karşılık haydi tadın bakalım bu azabı denilecek. Yüzleri ağaranlara gelince, onlar Allah’ın lütuf ve rahmetine nail olup cennete kavuşacaklar ve orada temelli kalacaklar” Âl-i İmrân/3, 106.107

Gülen, tebessüm eden yüzlere ihtiyaç var. Neden mi insanlığın yüz akı İnsanlara tebessüm etmeniz de sadakadır”buyurmuş. Müslüman iyi ve iyilik yapardır. Müslüman olmak ciddi iştir. İnancımız bizi zarif, merhametli yardım etmeyi götürecektir, götürmelidir. Sezai Karakoç üstadımız İslâm adlı eserinde şöyle bir tespitte bulunur. Oruç ve namazın yüze vurduğu bir nûranilk vardır der. Müslüman olanların ihtiyarımız da bile bir sevimlilik olur der. Bir de Müslüman olmayan yaşlıların yüzüne bakın bakılamayacak kadar çirkindir der. Yüz var bakılacak yüz var görülecek değil. İslami yaşantı insanın yüzüne aksediyor. Bu işin bir de âhireti var.

İbnu Haldun insanların coğrafyanın yiyecek ve içeceklerin insan üzerinde etkili olduğunu söyler. Yani helal ve haramın insan üzerinde bedeni ruhi karakter yapısını etkilediği muhakkaktır.

Küçükler dünyanın her yerinde güzeldir, çünkü masumdur, renk ve cins olarak fark etmez. Onlar sevimlidirler çünkü günahsızdırlar. Ama ne zaman mükellef oldular durum yavaş yavaş değişir. İslâmi bir hayatı yaşamak önce bu sonra âhirette bedenen ve ruhen, fert ve toplum olarak fayda sağlayacağı muhakkak.

Peki, ne lazım? Bu sorunun cevabı Hz. Muhammed sav hayatını tetkik edenlerden öğreniyoruz. Hz Muhammed sav “Hiçbir Peygamber benim kadar eza ve cefa görmemiştir” diyecek kadar eza ve cefa gördü, çile çekti, ömrü zorluk ve sıkıntılarla geçti. Ama “mü’minin tebessümü yüzünde, hüznü kalbinde olur”du. Allah Rasûlü’nün yüzü daima yumuşak ve güleçti.

O’nun yüzünü görenler iç dünyasındaki huzuru mutluluğu maneviyatı görebiliyordu. Mutlu olmak başka bir şeydi, asıl mutluluk Allah’ı bilmektir. Yirmi üç yıl süren Risalet yıllarında Hz. Muhammed As aç-susuz uykusuz kaldı, eziyet edildi, hicret etti en yakınlarının ölüm acılarını yaşadı, üzüldü ama mutluydu çünkü her şeyi Allah c.c irtibatlandırdığın da hepsi bir nimetti.

Yirmi üç yıl süren Risalet yıllarında Hz. Muhammed As aç-susuz uykusuz kaldı, eziyet edildi, hicret etti en yakınları Hz. Hatice gibi yakınlarının ölüm acılarını yaşadı, üzüldü ama mutluydu çünkü her şeyi Allah c.c irtibatlandırdığın da hepsi bir nimetti. İslâmi bir hayatı yaşamak önce bu sonra âhirette bedenen ve ruhen, fert ve toplum olarak fayda sağlayacağı muhakkak.

İdris Ayhan Bey der ki:"Müslüman yüzü odur ki her hattı kudret kaleminden bir satır, göz değdiğinde, Allah'ı hatırlatır." “Kalbi gönlü güzel olanın, yüzü güzel olur. Tecelli eder insanın yüzünde özü.Kuran’ı kerim güzel insan olma projesidir.Güzel ve zarif insan çağa sunulmuş en güzel armağandır.
Zaten bizim sınavımız, zarif ve güzel insan iyi bir mü’min olma sınavıdır.Bakalım güzelce zarif insanı bu çağa sunabilecek miyiz? Ben derim ki Allah doğru söyler, örnek insan Hz. Muhammed’ (sav) dır. Biz neden iyi ve mutlu olmayalım? Yüzümüz gülmesin!

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - YÜZLER ELE VERİR
Mustafa Örki - Diğer Yazıları
Bütün Mustafa Örki Yazıları