poyrazoğlu otomotiv etiler
6 Haziran 2020 Cumartesi

YÜZLER

Mustafa Örki

20-05-2019

“Gün gelecek, kimi yüzler sevinçten ışıl ışıl parlayacak, kimi yüzler ise kararacak. İşte o gün yüzleri kararanlara demek siz önce iman edip ardından inkâr ettiniz! O halde inkârcılığınıza karşılık haydi tadın bakalım bu azabı denilecek. Yüzleri ağaranlara gelince, onlar Allah’ın lütuf ve rahmetine nail olup cennete kavuşacaklar ve orada temelli kalacaklar” Âl-i İmrân/3, 106.107

Hz. Muhammed As risalet öncesi sağlığı-sıhhati iyi, evli çocukları var zengin toplum içinde bir yeri var kısaca haz ve lezzet var, ama mutluluk yoktu. Bir şeyler eksik ve gidişat kötü, ama çare yok. Sonra arayış ve ilk vahiy gelmeye başladı, O’nun yüzünü görenler iç dünyasındaki huzuru mutluluğu maneviyatı görebiliyordu. Mutlu olmak başka bir şeydi, asıl mutluluk Allah’ı bilmek idi.

Yirmi üç yıl süren Risalet yıllarında Hz. Muhammed As aç-susuz uykusuz kaldı, eziyet edildi, hicret etti en yakınları Hz. Hatice gibi yakınlarının ölüm acılarını yaşadı, üzüldü ama mutluydu çünkü her şeyi Allah c.c irtibatlandırdığın da hepsi bir nimetti.

Bir Müslüman için Ramazan ayı iftar vakti, bayram günleri mutlu olduğu sürelerdendir. Ve asıl ahrette bizi bekleyen cennet ise asıl mutlu olunan vakit olacaktır.

İbnu Haldun insanların coğrafyanın yiyecek ve içeceklerin insan üzerinde etkili olduğunu söyler. Yani helal ve haramın insan üzerinde bedeni ruhi karakter yapısını etkilediği muhakkaktır. Oruç için yeme-içme ve cinsi münasebet yasağı var. Normal zamanda helal olan bu yasak oruç tutanlara geçici bir yasaktır. İftar ve imsâk arasında helal olan ne varsa yenilebilir eşler cinsi münasebette bulunabilir.

İradeyi güçlendirmek için en iyi yollardan biridir bu ibadet. Doktorların reçetesine girdi bu ibadet. Bildiğimiz bilmediğimiz ne kadar hikmeti barındırıyor tam bilmiyoruz. Küçükler dünyanın her yerinde güzeldir, masumdur, renk ve cins olarak fark etmez. Onlar sevimlidirler çünkü günahsızdırlar. Ama ne zaman mükellef oldular durum yavaş yavaş değişir.

İslâmi bir hayatı yaşamak önce bu sonra âhirette bedenen ve ruhen, fert ve toplum olarak fayda sağlayacağı muhakkak. Sezai Karakoç üstadımız İslâm adlı eserinde şöyle bir tespitte bulunur. Oruç ve namazın yüze vurduğu bir nûranilk vardır der. Müslüman olanların ihtiyarımız da bile bir sevimlilik olur der. Bir de Müslüman olmayan yaşlıların yüzüne bakın bakılamayacak kadar çirkindir der. Yüz var bakılacak yüz var görülecek değil. İslami yaşantı insanın yüzüne aksediyor. Bu işin bir de âhireti var, aslında bu beden bize emanet olarak verilmiş. İstediğimiz gibi kullanma hakkımız yok. Sorumluklarımızdan biri de bedenimizdir.

Gülen tebessüm eden yüzlere ihtiyaç var, hele bir de kendini Müslüman olarak nitelendiren varsa. Bu dünyanın eksik ve kusursuz olması mümkün değil o iş ahrette olacak, bilgi var eksik olan helal ve haramı dikkat etmeliyiz.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - YÜZLER
Mustafa Örki - Diğer Yazıları
Bütün Mustafa Örki Yazıları