poyrazoğlu otomotiv etiler
8 Ağustos 2020 Cumartesi

Yumurta Tüketiminin Önemi

Gülnur PÜRDİK

12-10-2019

Tavuk yumurtası, sağlıklı beslenme için gereksinim duyulan vücudumuzda sentezlenmeyen, besinler yoluyla dışarıdan vücuda alınması gereken aminoasitler ve birçok sağlıklı yağ, vitamin, minerali bünyesinde barındırır. Dünyada, yüksek oranda ölüm nedeni olarak kabul edilen kalp-damar hastalıklarının oluşumunda yüksek kolesterol içeren gıdaların fazla tüketilmesi etkilidir.

Amerikan Kalp Birliği’nin 1970’li yıllarda yumurta tüketiminin kan kolesterolünü artırdığını bildirmesinden sonra insanlarda “yumurta” denince akla yüksek kolesterol içeren bir gıda olarak gelmesi ‘yumurta fobisi’ne dolayısıyla da tüm dünyada yumurta tüketimlerinde çok önemli düşüşlere neden olmuştur. Ancak aynı birlik 2002 yılında yayınladığı bir çalışmaya göre günlük kolesterol kaynaklarının toplam alımında istenilen seviyeyi geçmemesi durumunda insanların günde bir yumurta tüketilebileceğini bildirmektedir.

Aslında çok net bir sonuç çıkmıyor mu? Her şeyin fazlası zarar…

Hayvansal kaynaklı tüm besinler içerisinde kolesterol içerir. O yüzden öncelikle etsiz sofraya oturmayanlar, çeşit çeşit peynirleri sofralarından eksik etmeyenler, tereyağını bolca kullananlar ve yumurtayı günde üç ve üstü sayıda tüketenler korkmalı.

Bir bilginin altında yatan nedenlere bakmadan, genelleme yaparak yıllarca insanlar yumurta gibi mucizevi bir besinden kendilerini kısıtladılar.

Günümüzde yumurtanın faydalarını bilmeyen kalmadı ancak kokusu ve tadı sebebiyle bazılarımız tercih etmediğini gördüğüm için sizi sıkmadan ilginizi çekeceğini düşündüğüm faydalarından bahsetmek istiyorum.

Bilişim çağının bizlere kötü yansıması olan hafıza problemi. Yumarta, beyin sağlığı için oldukça yararlıdır. Kolin maddesini içeren yumurtanın yararları arasında beyin sağlığına iyi gelmesi de bulunuyor. Olası hafıza kaybı probleminin önüne düzenli olarak yumurta tüketerek geçebilirsiniz.

Yumurta, İçerdiği sağlıklı yağlar ve proteinle, uzun süre tokluk hissi sağlanmasına yardımcı oluyor.

Bilimsel çalışmalarda yumurtayla güne başlayan bireylerin diğerlerine göre gün içinde daha az kalori aldığını ve kilo kontrolünün daha kolay olduğunu destekliyor.

Yüksek miktarda protein içeren yumurta, kas ve kemik gelişiminde önemli rol oynar. İçerisindeki sağlıklı yağlar, vitamin ve mineral çeşitliliğiyle de metabolizma hızını artırır. Bu sayede zamana meydan okuyan bir cilde, deriye, bedene sahip olabilirsiniz.

Son olarak bağışıklık sistemini güçlendirir.

Önemli bir konu daha; yumurta satın alırken karşınıza birçok farklı çeşidi çıkıyor.

Peki en sağlıklısı hangisi?

Türk Gıda Kodeksi Yumurta Tebliği’ne göre, artık yumurtanın üzerindeki birçok farklı rakam sayesinde hangi ülkede, hangi ilde üretildiğini, yumurtalama tarihini, iletme ve kümes numarasıyla, yetiştirme metodunu öğrenebileceksiniz. TR kodundan önceki rakamlar, yetiştirme metodu kodu ve bu kod olmadan yumurta satılması ise yasak.

İşte aldığınız yumurtada en baştaki numara sana şunları söylüyor:

0:Organik tavuk

1:Gezen tavuk

2:Kümeste özgür tavuk

3:Kafes tavuğu

Bu dört çeşit yumurta içinde sadece 0 kodlu olan yumurtanın organik şekilde üretildiği, tavuğa verilen yemin organik ve hormon uygulanmadığı ifade ediyor. Diğerlerindeyse GDO’suz yem ve hormon kısıtlaması yok, anlamına geliyor.

Yaşam için proteinin en iyi kaynaklarından biri olan yumurta tüketimine önem vermeniz dileğiyle… Sağlıklı günler…

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Yumurta Tüketiminin Önemi
Gülnur PÜRDİK - Diğer Yazıları
Bütün Gülnur PÜRDİK Yazıları