poyrazoğlu otomotiv etiler
6 Haziran 2020 Cumartesi

YILLIK İZİN GÜNLERİ BÖLÜNEBİLİR Mİ ?

Mehmet BENZER

28-05-2019

Soru 1: Halen çalışmakta olduğum tekstil işletmesinde üretim planlaması ve siparişler gereği yıllık izinlerimiz çok küçük parçalar halinde kullandırılıyor. (1gün+1gün+1gün +1gün +3gün +5gün vb. gibi )işverenin yıllık izinleri bu şekilde kullandırma hakkı var mıdır? Parçalar halince uygulanmaması için ne yapmam gerekir? Parçalar halince kullandıran işverene bir cezası var mıdır?

Cevap: 4857 sayılı İş Kanunun 56 ncı maddesinde;“53 üncü maddede öngörülen izin süreleri, tarafların anlaşması ile bir bölümü on günden aşağı olmamak üzere en çok üçe bölünebilir.”hükmü yer alıyordu. Dolayısıyla işveren bu hüküm uyarınca yıllık izni en fazla 3’e bölebiliyordu. Ancak 6704 sayılı Kanunla 2016 yılında bu hüküm“53 üncü maddede öngörülen izin süreleri, tarafların anlaşması ile bir bölümü on günden aşağı olmamak üzere bölümler hâlinde kullanılabilir.”şeklinde değiştirildi. Bu değişiklikten sonra artık işveren izni istediği kadar bölebilir, ancak birincisi işçinin de kabul etmesi gerekir, çünkü tarafların anlaşması şartıyla iznin işveren tarafından bölünebileceği belirtilmiştir. Bu nedenle işverenin size bu durumu zorla dayatması ve kendi istediği şekilde yıllık izine göndermesi kanuna aykırıdır. İkincisi parçalar halinde kullanmamanız için işverene itiraz etmeniz gerekmektedir. Ancak kanun gereği işveren, size bir kez 10 gün izin kullandırdıktan sonra artan izin sürelerinizi birden fazlaya bölebilir. Son olarak eğer izinlerinizin bu şekilde kanuna aykırı olarak bölünerek kullandırıldığı İŞKUR yetkililerince veya İş müfettişlerince tespit edilirse her işçi başına ayrı ayrı olmak üzere 2019 için 416 TL idari para cezası uygulanacaktır.

Yıllık izin hak ediş tarihi nasıl hesaplanır?

Soru 2: 3 Eylül 2017 tarihinde işe başladım, 2018 Kasım ve Aralık ayı içerisinde ise farklı tarihlerde 14 günlük yıllık izin hakkımı kullandım. 4857 sayılı iş kanuna göre 2019 yılı için yıllık izni mi mali yılbaşı 1 Ocak 2019 tarihinde mi yoksa işe başladığım tarih dönümü olan 3 Eylül 2019 tarihinde mi hak ederim?

Cevap: Yıllık izin hesaplamalarında Mali yılbaşına bakılmaz, işçinin işyerinde işe başladığı tarih esas alınarak hesaplanır. Sizin yıllık izin hakkınız da her yıl işe girdiğiniz tarihte doğar. Yani ikinci yıla ilişkin yıllık izin hakkınızı 3 Eylül 2019 tarihinden sonra kullanmaya başlayabilirisiniz, Bu tarihten önce ise sadece işverenin uygun görmesi halinde ücretsiz izin kullanabilirisiniz.

Çalışma Hayatı ve Emeklilik ile ilgili sorularınızı mehmettbenzer@hotmail.com adresine gönderebilirsiniz…

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - YILLIK İZİN GÜNLERİ BÖLÜNEBİLİR Mİ ?
Mehmet BENZER - Diğer Yazıları
Bütün Mehmet BENZER Yazıları