etiler poyrazoğlu otomotiv

YEŞİL DÜNYAMIZ 

Gülistan ÇÖVÜT

28-03-2018

Eskiden yeryüzünün büyük bir bölümü ormanlarla kaplıydı. İnsanların bilgisizlikleri nedeniyle yok edilen ormanların yerini bozkırlar, çoraklaşan topraklar, çöller aldı.
İnsanlar her zaman ağaca ve ağaçtan yapılan çeşitli araç ve gereçlere gereksinme duymuşlardır. Ormanlar, ağaçlar, toprağın nemli kalmasını sağlar. Toprak kaymasını (erozyonu) önler, selleri durdurur. Ormanlar yörenin iklimini etkiler, yağmur yağmasını sağlar. Çok sıcakları, şiddetli soğukları önler. Ormanlar aynı zamanda av hayvanlarının barınağıdır.
Ormanlar bir ülkenin doğal güzellik ve zenginlik kaynağıdır. Öte yandan kullandığımız araç ve gereçlerin çoğu ağaçlardan yapılır. Evimiz, önümüzdeki masa, oturduğumuz sandalye, elimizdeki kalem, defterimiz, yaktığımız odun hep ağaç ürünleridir. Ayrıca ağaçlar endüstrinin birçok kollarında, boya sanayiinde, ilaç yapımında kullanılır.
Bize bu kadar yarar sağlayan, ülke ekonomisinde önemli yeri olan ormanları koruyup, ağaç dikip, yeni ormanlar yetiştirilmesine yardımcı olacağımız yerde modernleşme yapılaşma adı altında ormanlarımızı ağaçlarımızı boşu boşuna ziyan ediyoruz.Oysa ki hiç düşünmüyoruz ki onlar olmazsa bizde olmayız. Şöyle bir baktığımızda ağaçların insan sağlığındaki önemleri saymakla bitmez:

  • Etrafa saçılan tozların bir müddet sonra görünmeyerek yok olmasını ormanlara borçluyuz. Ormanlar her yıl yaklaşık 25-55 ton kadar tozu bünyelerinde tutarak tozun beraberinde getirdiği kronik astım riskini azaltır.
  • Ağaçlar atmosferdeki kötü koku ile amonyak, nitrojen dioksit, sülfür dioksit ve ozon gibi insan sağlığını kötü yönde etkileyen gazları emer; kabuk ve yaprakları yoluyla havadaki partikülleri filtreler. Bu sayede temiz hava solumamızı sağlar.
  • En sık görülen kanser türlerinden biri cilt kanseridir. Ağaçlar UV-B'ye maruz kalma oranını yüzde 50 azaltarak okullarda ve parklarda saatlerce zaman geçiren çocukları UV-B ışınından korurlar.
  • Penceresinden ağaç gören hastalar, görmeyenlere göre daha çabuk ve daha az komplikasyonla iyileşmektedir.
  • Dikkat eksikliği ve hiperaktivitesi bulunan çocukların doğayla temas ettiklerinde semptromlarının azaldığı görülür.
  • Ağaçlarla temas içinde olmak, akli yorgunluğu azaltarak konsantrasyonun artmasını sağlar.
  • Aşırı sıcakları düzenler, bir ısı tamponu gibi görev yapar. Sıcağı soğuğu dengeler, yaz sıcaklığını azaltırken, kış sıcaklığını artırır, radyasyonu önler ve böylece radyasyonun yol açtığı tansiyon, kronik yorgunluk, uykusuzluk, stres, depresyon, baş ağrısı, unutkanlık, cilt bozuklukları hastalıklarını önler.
  • Ormanlar, eğlenme, dinlenme ve boş zamanlarını değerlendirme imkânı sağlar. Havası, suyu, doğal görünümleri ve sakin ortamı yönüyle insanların beden ve ruh sağlığı üzerinde olumlu rol oynar.
  • Ormanların ürettiği Oksijenli hava beyin sağlığı için birinci şarttır. Beyin hücreleri arasında iletiyi sağlayan kimyasalların artmasını sağlayarak hafıza zayıflamasını engeller. Oksijenli hava kanın temizlenmesine yardımcı olur ve vücudun fonksiyonlarını daha rahat yerine getirmesini sağlar.

Bütün bunları göz önüne alarak, ağaçlarımızın kıymetini bilmeli onlara gözümüz gibi bakmalıyız. Çünkü onlar gelecektir.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - YEŞİL DÜNYAMIZ 
Gülistan ÇÖVÜT - Diğer Yazıları
Bütün Gülistan ÇÖVÜT Yazıları