etiler poyrazoğlu otomotiv

Yeşil Çay & Sağlık

Gülnur PÜRDİK

24-02-2018

Günümüzde sudan sonra en fazla tüketilen içeçek olan çayın, birçok hastalığa karşı koruyucu etki yaptığı bilinmektedir. Üretim aşamasındaki fermantasyon işlemine göre çeşitlilik gösteren çay türlerinden, vazgeçilmezim yeşil çaydır. Standart demlenen 250 ml yeşil çay, 50-100 mg kateşinler ve 30-40 mg kafein içermektedir. Yüksek düzeyde kateşin maddesi içerdiği için acı tada sahiptir.

Yeşil çay içeriğinde İnsan vücudunda antioksidan (vücuda zarar veren maddelerle savaşan) işlevini yürüten flavonoidler yüksek oranda bulunur. Fermente olmayan yeşil çay yüzde 80’den fazla flavonoid içermekte iken siyah çayda yüzde 20-30 oranında flavonoid içermektedir. Güçlü antioksidan içeriği ile çoğu hastalığa düşman ve yaşlanma karşıtı yeşil çayın, sağlığa faydaları araştırmalar üzerine kanıtlanmıştır

Herşeyin fazlası zarar.

Araştırmalar yüksek dozda yeşil çay tüketiminin tiroid fonksiyonlarını olumsuz yönde değiştirebileceğini göstermektedir.

Yeşil çayın içindeki kateşinler, diş çürümesine neden olan bakterilerin diş yüzeyine yapışmasını engel olarak diş çürüğünü önleyici etkiler göstermiştir.

Menopoz sonrası dönemdeki kadınların günlük 4 fincandan fazla yeşil çay tüketimi, total kolesterol, LDl kolesterol ve trigliseritleri azaltmakta ve koruyucu HDL kolesterolü artırdığı gözlemlenmiştir.

Yeşil çayın, Tip 2 diyabette, yağ ve glikoz metabolizma bozukluklarına karşı önleyici ajan olarak hareket ettiği görülmüştür.

Yeşil çayın insanlarda enerji harcanmasını ve yağ yakımını artıran mekanizmalara etki ederek vücut ağırlığında düşüşler sağlar. Kilo verdikten sonra yağ dokusu gelişimini engeller.

Nikotınin oluşturduğu oksidatif strese karşı koruyucu etki gösterir.

20 genç sigara içicisi ile yapılan bir çalışmada, 2 haftanın üzerinde günde 8 gram yeşil çay tüketenlerde hücre içi fonksiyonda önemli iyileşme olduğunu göstermiştir. Yani damar sertliğini önleyici etkilere sahiptir.

Yeşil çay tüketimi ile akciğer, pankreas, karaciğer, meme, on iki parmak bağırsağı ve kolon kanseri oluşumuna neden olan kimyasal kanserojen maddelere karşı savaş açın!

Siyah çay tiryakisi memleketim insanı, günlük çay tüketiminizi 2-3 bardak yeşil çay ile renklendirmek için geç değil ...

Sağlıklı günler dilerim.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Yeşil Çay & Sağlık
Gülnur PÜRDİK - Diğer Yazıları
Bütün Gülnur PÜRDİK Yazıları