etiler poyrazoğlu otomotiv
29 Şubat 2020 Cumartesi

Yeni Bir Yıla Girerken: ÜMİDİNİ KAYBETMEMEK GEREKİR!  

Önder Göçgün

30-12-2019

Bir yılı daha geride bırakarak, yeni bir yıla giriyoruz. Her yeni yıl, yeni umutlar, yeni bekleyişler demektir. Ümit veya umut ise, geleceğe yönelik olarak bir şeyin olmasını istemekten ve onu beklemekten doğan güven duygusudur. Özetle ifade etmek gerekirse ümit, “güvenli beklenti”dir.

Güvenli beklentide, bir işin gerçekleşmesini -eğer hayırlı ise- gönülden istemek esastır. Burada sabır, yani isyan etmeden, her türlü taşkınlıktan uzak bir şekilde ümitlerin gerçekleşmesi yolunda beklemek, temel şartı oluşturur. Bir başka deyişle, insanın ümidini kaybetmemesi için sabırlı şekilde beklemeyi bilmesi şarttır.

Bu konuda: “Sabır acı, fakat meyvesi tatlıdır.” sözü büyük önem taşır. Unutulmamalıdır ki acıyı tatmadan, sıkıntılar yaşamadan tatlıya ulaşılamaz. Bunu yolu da, çeşitli olumsuz ve yerine göre insana ağır gelen, eziyet verici, hatta kahredici olaylar karşısında bile ümidini kaybetmeden beklemekten ve onlara sabırla göğüs germeyi bilmekten geçer. Ümidini kaybetmeden sabırla beklemesini bilen kimseler için “sabır taşı” denilmesi de, işte bundandır.

Ümidini kaybetmek ise, soyut anlamda kör olmak; yani gerçekleri görememek ve karşısına çıkabilecek imkânları değerlendirme yollarını kapatarak, kendi eliyle durumunun düzelmesi fırsatını kaçırmak demektir. Birçok şeyini ve hatta belki de herşeyin yitiren bir kimse, ümidini kaybetmediği takdirde, azimle çalışarak bir gün tekrar onlara kavuşabilir. Ama ümidini sıfırlayan, elindekileri de kaybedebilir. Sosyal hayat ve tarihi gerçekler, bunun sayısız örnekleri ile doludur. Onun için atalarımız, “Ümidini kaybeden, herşeyini kaybeder” sözünü boşuna söylememişlerdir.

Hayat, düz bir yol değildir; inişli çıkışlıdır. Bu bakımdan, insan için başarı da, başarısızlık da yaşanması gereken tecrübe yüklü gerçekler olarak kabul edilmek durumundadır. Burada önemli olan, sağlık başta olmak üzere; makam, servet ve şöhretin, yani bütün varlık ve imkânların en iyi olduğu durumlarda bile şımarıp, kendini kaybetmemek; yokluklarda ise, ümidini yitirmeden karamsarlığa düşmemektir.

Bizi hayata bağlayan, geleceğe yönelik çalışma azmimizi, gücümüzü artıran, böylece başarılı bir şekilde daha iyi durumlara kavuşmamızı sağlayan temel olgu ümitlerimiz değil midir? Hâl böyle iken, onlara niye sırtımızı dönelim ve ümitlerimizi niye kaybedelim?

Hayat, ümitle anlam ve değer kazanır. Çünkü hayatta her şey, ümide bağlıdır. Fakat, hiçbir şeye de sadece ümit etmekle kavuşulamaz. Bu konuda mesleği, uğraştığı işi ne olursa olsun, herkes için ümidini kaybetmemek ve ancak, bunun yanısıra sabır göstererek çok çalışmak esası oluşturmalıdır.

Onun için, “Gün doğmadan neler doğar” atasözünü hiç hatırımızdan çıkarmadan ve güçlüklerin üstesinden gelmek yolunda ümidimizi kaybetmeden, aklımızı iyi kullanarak gereken çabayı göstermeliyiz.

Şurasını iyi bilmeli ve kabul etmeliyiz ki şafak, gecenin en karanlık anında söker ve böylece, ümitleri yeşerten yeni bir gün doğar.

Yeni yılın, her güzel insana sağlıklı, hayırlı, uğurlu, mutlu ve başarılı günler getirmesini gönülden dilerim.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Yeni Bir Yıla Girerken: ÜMİDİNİ KAYBETMEMEK GEREKİR!  
Önder Göçgün - Diğer Yazıları
Bütün Önder Göçgün Yazıları