etiler poyrazoğlu otomotiv
14 Aralık 2019 Cumartesi

YAZ SICAKLARINDA BESLENME

Gülnur PÜRDİK

08-07-2017

Yaz aylarını dört gözle beklerken can alıcı sıcakların etkisini hiç düşündünüz mü? Yaz mevsimlerinde günlerin uzaması, hava sıcaklıklarının artması ile yemek yeme isteksizliği ve öğün düzensizliklerinin eksi yönlerini azaltmak, artan metabolizma hızını doğru yönde kullanmanın yolu yeterli ve dengeli beslenme şekline dikkat edilmesinden geçer.

Aşırı terleme ile artan sıvı kaybı nedeniyle kan basıncındaki artış yüksek tansiyon ve bayanların varis şikayetlerine, uygun hava sıcaklarında saklanmayan özellikle dondurma ve bozulma riski yüksek et, süt vb. besinlerde gıda zehirlenmelerine sebep olmaktadır.

Sıvı ve mineral kaybına ek dikkatli tüketilmeyen tuz miktarları ödem oluşma riskini artırır. Bu sebeple en güzel arınma şekli, metabolizmanın dengesini sağlamada anahtar olarak adlandırdığım su her gün kadınların 2,5 litre, erkeklerin 3 litre tüketmeleri gerekir.

Sıvı ihtiyacınızı gazlı ve şekerli içecekler yerine taze sıkılmış meyve suları, limonata, kefir ,zehirlenmeye karşı koruyucu ayran tercih edilmelidir.

Yemek yeme isteğini azaltan sıcaklıklarda gündüz öğünleri aperatiflerle geçiştirilerek akşam saatlerinde serinliğin verdiği rahatlama ve gece geç saatlere kadar uyanık kalınması ile artan atıştırmalar, öğünlerin istenmeyen saatlerde birikmesine neden olur. Mümkün olduğunca atıştırmalık tüketmemek günlük 3 ana 2 ara öğün beslenmek gerekir. Atıştırmalık isteğini baskılamada öncelikle enerjisi düşük domates, salatalık, yağsız mevsim yeşillikleri, taze meyveler tercih edilmelidir. Kan şekerinin hızlı yükselmesine sebep olan beyaz pirinç, beyaz ekmek, mısır, gazlı içecekler vb. yerine tam tahıllı ve kepekli, lif içeriği yüksek besinler tüketilmelidir. Özellikle sıvı ihtiyacının karşılanmasına destek olan yaz meyvelerinden kavun, dut, karpuz, üzüm tüketimine dikkat edilmelidir.

Pişirme şeklinizde fazla yağdan kaçınarak porsiyon başına bir tatlı kaşığı yağ kullanılmalıdır. Zeytinyağı ilk tercih olsa da hayvansal yağlardan kuyruk yağı, iç yağı kullanılmadığı sürece tereyağ porsiyon kontrollü 3:1 veya 2:2 oranında tüketilebilir. Izgara, haşlama, sezonu olmayan balık tüketiminde buğulama şeklinde pişirme tercih edilerek sağlıklı ve lezzetli besin tüketimi sağlanmalıdır.

Sağlıklı bireylerde tatlı isteğinde önerilen dondurma ve sütlü tatlılar sınırlı tüketilmelidir. Peki kendimiz yaparsak ? Ev yapımı dondurma tarifimiz ;

1 su bardağı süt,

1 paket vanilya,

3 yemek kaşığı bal,

1/7 orta boy (180 gram) kavunu küp küp doğrayarak tüm malzemeleri blenderize edelim. Malzemeyi tercih ettiğiniz dondurma kalıplarına paylaştıralım, 1 gece buzlukta beklettikten sonra dondurmanız hazır hale gelir.

Son olarak her zaman olması gerektiği gibi yazında serin saatlerde temiz havada orta tempo yürüyüş yapmayı unutmayın.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - YAZ SICAKLARINDA BESLENME
Gülnur PÜRDİK - Diğer Yazıları
Bütün Gülnur PÜRDİK Yazıları