poyrazoğlu otomotiv etiler

YAZ DOSTUM...

Ömür Eke

08-05-2018

Yazımın başına oturdum ,yazsam yazsam ne yazsam diye ,biraz gazete okudum ,dijitalinden ,Türkiye Cumhurbaşkanlığı seçimine kilitlenmişti.Partiler adaylarını açıklıyor,yorumcu köşeciler bunun üzerinden ,yanlı,yandaş ahkam kesiyordu.Haberler Kesmemişti beni tabii,bende yetinmeyip tweter,miviter derken sosyal medyaya takıldım .Seyahate çıkan, falanca belde de pişmanca restoranda tabağındaki pişmiş balıklaselfi çeken ,düğün dernekte ,gaydura gubbak cemile ile tepinen yurdum insanını daha yakından takip etmekve bir Türkiye ölçeğindesokaktaki olmasa bile ,sanal alemdeki nabzını tutmak için youtube,instagram,facebook ne varsa ,kısa girip ,bi bakıp çıkmaktı amacım amahala çıkamadığım bu sanal alemden henüz bir konu yaratıklayamadım. Kafam karıştı .Dolar fırladı.Beyaz bayrağı sallamak üzereyim.

Dünya kaynıyor,en çok kaynayan ve kanayan bir ülke olarak ,tek problemin seçim olduğu ayırdında ne yazabilirdim ki. Kaldı ki ,çıplak ayaklarımla çime basıp topraklanmayı sağlamış,bol oksijen ,hanımeli,yasemin,ıhlamur,melissa kokuları arasında doğru nefes modunda ,hayat hoştur ,gerisi boştur fikriyatıyla dopdolu ,erken basan sıcaklar nedeniyle ,erken yaz havalarına girip,"Hadi bana müsaadee". Kıvamındayken ne yazbilirdim ki. ?

Yazmalı mıydım?

Yazmalıydım ,mesela köy içindeki evimin az ötesindeki davullu zurnalı kulak tırmalayan gürültü eşliğinde asker ocağına kınalı kuzusunu yollayacak olan,iki de tabanca patlatıp,kurşun sıkan ,heyecanlarına heyecan katanve kalbimi ağzıma getiren asker uğurlayıcısı kafileyi mi anlatayım.. Seçimle ne mi alakası var?

Gidip te dönmemek var,dönüp, uzuvsuz gelmek de var ...Tazecik fidan !Havada yaz ,doğuda savaş var..Parasızlıktan okuyamayan,işsizlikten evlenemeyen ,askerden sağ salim dönüp,yapacak iş bulamayan var..

İş bulsa ev kirasına yetmeyecek,evlense evinin gideri bitmeyecek ,borçla araba,krediyle ev derken ihtiyaçlar da faizlerde hiç tükenmeyecek..

Hep bir ülke hayal edecek ,iş,aş,geçim ,ev derdi olmayan,eğitimi,sağlık hizmeti ,bakımı ,çekimi bedava olan ..

Her daim korunup ,kollandığı,refahının ,güvenliğin ,huzurun olduğu...

Öteki ,beriki diye karpuz gibi ortadan ikiye yarılmayan ,birlik beraberlik ve kardeşlik rüzgarını sürekli estiren..

Asker ,dönüşünün planlarını yapacak ,babasının sürülemeyen tarlasını,ekilemeyen bağ bahçesini sattıracak ,parasını gelecek planlarına katıp Avustralya ya kapağı atacak ...Avustralya mı ? O da nereden geldi aklıma ,Almanya ne güne duruyor?Diyelim ki dayı yıllar öncesinden gitmiş olsun .Yeğene mi sahip çıkmayacak orda?Giden gidiyor ..Köyler ,pardon mahalleler kime kalacak ..Kim 'Hadi hadi köyümüze geri dönelim 'diyecek .!Vur davulcu davulu ,kuvvetli vur!!Askere gidecek var öylede ,böyle de bu diyarlardan gidecek çok var ...Yazgeldi ,ama başıma henüz güneş geçmedi.

Ütopik de takılmıyorum..

Dolar zirvede,huzur dipte,iş yok ,aş yok,güvenlik yok !Ben ne yazacağım seçimle ilgili...

Dış borcu düşünen ,dışpolitikaları bilen yok !Sınırımızdaki ülkedeateşi bize sıçrayan savaş var!!

Bahar ,yaz arası bir mevsim her yeri yasemin,kokuları sarmış ,bu kadar mı güzel olur bir ülke ,memleket yemyeşil..Gelen Hıdırellez!!Hızır ve ilyas gelecektir..Umut ve hayal zamanı ..

İsteklerimin bir an önce olması için ,ağaca çaput bağladım .Ne istedimse memleketim için istedim ..Uzun isteklerimin kısa özeti 'Tam bağımsızve özgür birüike !!'..İdi..sahi bu 46 yıl önce darağacına gönderilen üç fidanın da isteği değil miydi?

Önümüzde seçim var ,hem ülkenin acı gerçeklerine ,hem mevsimin tüm güzelliklerine perde gibi indi..Bu mevzunun üstüne mevzu mu konur ?Öyleyse YAZ dostum ...

Ve ben yine yazacak bir şey bulamadım ...

Önümüzde seçim var !!!Bu yanii...

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - YAZ DOSTUM...
Ömür Eke - Diğer Yazıları
Bütün Ömür Eke Yazıları