poyrazoğlu otomotiv etiler
8 Ağustos 2020 Cumartesi

Yaz Demeyin Omega-3’süz kalmayın…

Gülnur PÜRDİK

06-07-2019

Omega-3 yağı eşittir , balık . Yaşamsal faaliyetlerinizin ideal düzeyde seyri için sağlıklı yağlar tercih ederek yanlış beslenmenin getirdiği bir çok sağlık sorununu önleyebilirsiniz .

Kanser yapan trans yağlar, şeker ve karbonhidratların çok tüketildiği ülkelerde kalp krizi yüksek oranlara görülür. Omega-3 yağ asitlerinin ağırlık denetimi, beyin ve kalp sağlığını korumadaki etkisi nedeniyle en önemli kaynağı yağlı balıkları haftada en az 2 defa tüketilmesi önerilir.

Yaz sezonu denize kıyısı olmayan şehirlerdeki sağlıklı yaşamı tercih edenler hangi besinlerden Omega-3 depolarını doldurabilir?

Hayvansal olarak çiftlik balıklarının omega-3 içeriği fakirdir.

Yaşlanma karşıtı olarak adlandırdığım krill yağı, kendi taşıyıcı sistemleri ile dokulardan emilimi esnasında etkisini kaybetmeyerek değerli bir omega-3 kaynağıdır.

Bitkisel olarak tam mevsiminde eklem sıvılarının artışını destekleyen semizotu,

güçlü bir antioksidan olan kötü kolesterolü düşürücü etkisi ile avakado,

prostat kanserini önleyen kabak çekirdeği,

son dönemin popüler besinlerinden anti-diyabetik keten tohumu zengin omega-3 kaynağıdır.

Salatalar ve yoğurtların içerisine 1 yemek kaşığı silme keten tohumu ilave edilmesi güzel bir tüketim şekli olabilir.

Kalp sağlığı için birebir olarak bilinen cevizi ise kabuğunu kırdığınızda hava ile temasında sağlıklı yağ asitlerinin oksitlenmesini önleyerek hemen tüketimi omega-3 verimi artırır.

Yapılan bir araştırmaya göre haftada 3 gün balık tüketiminde dahi yeterli omega-3 seviyelerine ulaşılamadığı gözlemlenmiştir. Bu sebeple yaşamın her evresinde düzenli omega-3 yağ asidi desteği alınması önem taşır.

Kullandığınız besin takviyelerinin her biri T.C. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafında her biri için “ Takviye Edici Gıda Onay Numarası” verilerek ruhsatlandırılır. Bu numarayı teyit ederek ürün kullanımı önerilir.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Yaz Demeyin Omega-3’süz kalmayın…
Gülnur PÜRDİK - Diğer Yazıları
Bütün Gülnur PÜRDİK Yazıları