poyrazoğlu otomotiv etiler

YAŞAMDAN  ÇARPICI  GERÇEKLER    

Atilla Sezener

28-03-2020

İnsanların hayatında çok önem verdikleri tesadüfler, başarılar ve başarısızlıklar olabilir. Bu durum bazıları için kayıt altına alınmış ve gelecek nesillerin öğrenimlerine sunulmuştur.

Bir hekim şunu anlatmıştır:

“Yıllar önce hastanede çalışırken, ağır hasta bir kız getirdiler. Tek yaşam şansı, beş yaşındaki kardeşinden acil kan nakli idi. Çünkü küçük oğlan aynı hastalıktan mucizevi şekilde kurtulmuş ve kanında o hastalığın mikroplarını yok eden bağışıklık oluşmuştu. Doktor durumu beş yaşındaki oğlana anlattı ve ablasına kan verip veremeyeceğini sordu. Küçük oğlan bir an duraksadı. Sonra derin bir nefes aldı ve:

-Eğer kurtulacaksa veririm kanımı, dedi. Kan nakli ilerlerken sordu:

-Peki, ben ne zaman öleceğim?.

Ablasını yaşatırken, kendisinin öleceğini zannetmiş, buna rağmen kanını vermeyi kabul etmişti.”

İnsanın tüm varlığıyla duygulanmaması olanaksız.

Bir yazar ise şunu kayda geçmiştir:

“Babaannem namazında niyazında bir kadındır. Ziyaretine gittiğimizde ev kalabalık da

olsa hep televizyonlu odada namaz kılar. Alışmış olsa gerek, sesten falan hiç rahatsız olmaz. Bir gün o namaza durmuşken biz televizyon izliyorduk. Kanalları gezerken babaannemin ahenkli sesi dua ile karışık bir şekilde bizi şoka soktu.

-Velem yuleeedd…kanalı değiştirmeee…Velem Yekunlehu…Ajans başlayacak…Kufuven ahad.”

Yeri gelmişken kaydedeyim. Fethiye Şövalye Adasında yaşlı bir hacı hanım iskelede namaz kılıyordu ve ayak parmağına bağladığı ve ucunda yem olan misina suya bırakılmış balık bekleniyordu. Yaşı gereği oturarak namaz kıldığından arada bir parmağını oynatıyor ve balıkların dikkatini çekmeye çalışıyordu. Ben de buna tanık olmuştum.

Hayatın insana ne getireceği, nasıl sürprizler hazırladığı bilinemez. Şimdi anlatacağım olay bir gazeteden alınmıştır:

“Güney Afrika Cumhuriyeti’nde Cape Town Ticaret Odası’nın yıllık kongresinde, iş adamı Daniel de Toit, konuşmasını şöyle bitirdi:

-Hayat beklenmedik bir zamanda beklenmedik şekilde sona erebilir. ..De Toit kürsüden inerken ağzına attığı şekerin boğazına kaçması sonucu öldü.”

Dünyanın gizleri sonsuzdur. Bunları çözmek mutluluk verir ama, ne ömrümüz yeter ne de aklımız. Yalnız şunu vurgulamak isterim. “Dünyanın gördüğü en büyük başarı önce bir hayaldi. En büyük çınar bir tohumda, en büyük kuş bir yumurtada gizliydi.”

Bu yazıyı Tyrone Bogues’in şu sözleriyle noktalayalım.

“Kendinize kesin inancınız, güçlü bir iradeniz, kocaman bir yüreğiniz ve örnek alacağınız kahramanlarınız varsa yaşamınızda her şeyi yapabilirsiniz.”

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - YAŞAMDAN  ÇARPICI  GERÇEKLER    
Atilla Sezener - Diğer Yazıları
Bütün Atilla Sezener Yazıları