poyrazoğlu otomotiv etiler

YARIŞ İÇİNDE OLMAK

Mustafa Örki

16-11-2017

”Ey iman edenler! Rabbinizden bağışlanmaya, sakınan ve korunanlar (muttakiler) için hazırlanmış, genişliği gök ve yer kadar olan cennetlere koşun”

“Onlar ki hem bolluk hem de darlık zamanında (Allah yolunda) harcarlar, öfkelerini kontrol altında tutarlar ve insanları affederler, çünkü Allah iyilik yapanları sever;” 3,133. 134

Mekkî ayetlerde “cennet-cehennem” Medenî ayetlerde “Allah sever-sevmez” dikkat çekicidir. Korkutma ve teşvik amaçlı bu ayet örneklerinden biri mealini verdiğimiz 3. Surenin 133. ayetidir.

Ezan okunsa camiye koşarak gitmek caiz değildir normal yürümek gerekir demiş fıkıhçılarımız. Bu ayette “Koşun müsabaka edin diyor” sonu değer olarak “Genişliği gök ve yer” kadar “Cennetlere” diyor.

Kuranı anlamada bir bütünlük içinde bakıldığında anlaşılır kaidesi gereğince bir sonraki ayet bunun nasıl olacağını haber veriyor.

“Onlar bollukta ve darlıkta infak ederler” dikkat çekici bir durum var. Bolluk içinde iken vermek daha bir kolay olsa gerek düz mantık böyle der. Ama ayet tersini söylüyor. İlim sahipleri derki: Darlıkta veremeyen bollukta hiç veremez niye? Bolluk insana artırma hırsını kamçılar hele birde vermeyi bilmiyorsa çok zor. İhtiyaç sahiplerini vermek gönül işidir, verince nereden karşına çıkacağını bilmeyi ve inanmayı gerektirir.

Matematik ilmine göre beş dörtten büyüktür. İmana göre helal haramdan büyüktür. Helal kazanmak ve az da olsan vermek büyüktür. İman hesap işi değil hasbi olmaktır.

Ayette öfkelerini kontrol altında tutanları Allah Muhsin olarak nitelendiriyor ve onları seveceğini belirtiyor. Her gün duyuyor-okuyoruz insanlarımız sinir küpü sanki stres içindeler en ufak bir şeyde parlıyor ve saldırıyorlar. Niye? Manevi enerjileri yok sabır- salât yok. Kime zarar veriyorlar? Elbette kendilerine bir sürü hastalık bu stres yüzünden. Büyük şehirle de çok sıkışık olmasına rağmen sürücüler trafikte yardımcı oluyor diye işitiyorum. Zaman dar iş çok ama saygılı olmaları bir eğitim meselesi değil mi?

“Allah Muhsin olanları sever” Muhsin kelimesi iyilik yapan Allah’ı görür gibi hareket eden manasınadır. Her bir insan kendi çapında imkânlar ölçüsünde “Muhsin” olabilir.

Hangi işimizde iyilikte O’nun sevgisini kazanırız bilemeyiz, ama her işimizi işte bu “Muhsin” olmamıza sebep olur mantığı ile yaklaşmak en iyisi ve güzelidir. İyilik etmek gönül almak değil mi? Evet! Bizim öyle sözlerimiz var ki boş gibi olsa bile işe yarar.

“Ödenmiş borçlarını kefil olayım” sözümüz somurtan insana güldürmeyi tebessüm etmeyi sevk edebilir.

Veren el almak kadar alan el olmakta güzeldir ve olmalıdır. Hele birde mütevazı ve muhtaç ise can kurban sever ve sevilirdir. Nice fakir gördüm gönlü zengin nice zengin gördüm ama fakir sözü doğrudur. Fakir var çorbasını içmezsen hatır olur, zengin var kebabını yersen başka bir şey olur.

Muhsin olmak için gayret etmek bize Müslümanlara düşer.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - YARIŞ İÇİNDE OLMAK
Mustafa Örki - Diğer Yazıları
Bütün Mustafa Örki Yazıları