poyrazoğlu otomotiv etiler
6 Haziran 2020 Cumartesi

YANDAŞ OLMAK

Hüseyin Güdücü

13-09-2018

Yandaş; birinden yana olan veya bir düşünceye, bir isteğe katılan, onu destekleyen kimse, yanlı, taraflı, taraftar. (TDK Türkçe sözlük) Günümüzde ‘Yandaş,’ bir görüşü körü körüne destekleyen anlamında kullanılıyor ve kınanıyor. Kınayana bakıyorsunuz o da başka bir görüşün yandaşı. Birbirlerine, ‘benim yandaşlığım seninkinden daha iyi,’ diyor gibiler.

İnsan illa ki yandaş olmak zorunda mıdır, ‘ yansız’ olamaz mı? Hadi birinden yana, bir düşünceden yana olunabilir ama zevkte, renkte olsun yansız olamaz mıyız?

Ortalama insan hiç bir konuda yansız olamıyor, olamaz!

Neden derseniz, insanlar çocuklarını her konuda yanlı olması için eğitiyorlar. Belki de anne babaların en önemsedikleri şey, aynı kendisi gibi düşünen bir evlat yetiştirmek.

Ailenin, çevrenin, okulun öğrettiklerinin toplamı, çocuğa akıl oluyor. Çocuğa bu dost, bu düşman, bu iyi, bu kötü, bu güzel, bu çirkin, bu güçlü, bu zayıf deniyor, ayrıca; çıkarını nasıl koruyacağı, kimden ve neyden yana olması gerektiği de itinayla belletiliyor.Bu çabaların sonucunda, çocuğun; değerleri, fikirleri, tavırları, ön yargıları bir güzel oluşuyor.

Bir ekip çalışmasıyla, çocuğa bir program yüklenmiş ve istenilen kalıba sokulmuş oluyor. Artık çocuk Her şeyi bu programa göre değerlendirir. Bu iyi, bu kötü diye ayırt eder, bu güzel bu çirkin diye seçim yapar, bu büyük bu küçük diye kategorize eder, bu dost bu düşman diye peşin hüküm verir.Programa uyanlar kendilerine öğretildiği gibi bir şeylerin yandaşı, diğerlerinin muhalifi olacak ve olmaya devam edecek.

Çocuğa yüklenen bu programa uymamak o kadar kolay değil. Çünkü bu programın, ‘vicdan’ denen, denetleyici bir mekanizması vardır. Vicdan her an tetikte beklemektedir. Kişi program dışına çıkmayı düşündüğü anda, önce usulca, ‘Hişt ne yapıyorsun, ayıp!’ der. Eğer kişi, ‘ayıp’ uyarısını dikkate almaz da, programın dışına adım atmaya cüret ederse, ‘Bak büyük bir suç işliyorsun, sonu kötü olur! Sakın ha!’ diye gür sesle uyarır. Kişi bu uyarılara rağmen programın dışına çıkarsa, bu kez içini yakan pişmanlık ve suçluluk duygusu onu beklemektedir.

Şimdi, neyden yana olacağını bildiren programı olan ve buna uymaya uğraşan bir insandan yansızlık beklemek ham hayal değilse nedir?

Yansız olmak, önyargısız bakabilmek için, önce mevcut programı bir kenara koymak icap eder. Bir başka deyişle, kalıplarından kurtulmak, tüm bildiklerini unutmak, bambaşka biri olmak. Yansız olmak için buna değer mi, dersiniz, önce yanlı olmanın neye mal olduğuna bir bakalım. Yanlı olanlar; dünyanın en az yarısına düşman, kalanın yarısına kafir diyor, kalanın yarısına yandaşım değil diyor, kalanın yarısını haz etmiyor, kalanın yarısını iyi bulmuyor, kalanın yarısını güzel bulmuyor, kalanın yarısını gıcık, kıl, tüy buluyor. Öyle olunca bu dünyada yaşanmaz diyor, başka bir şey demiyor.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - YANDAŞ OLMAK
Hüseyin Güdücü - Diğer Yazıları
Bütün Hüseyin Güdücü Yazıları