poyrazoğlu otomotiv etiler

YALNIZ KENDİMİZ İÇİN İYİ OLMAK YETMEZ

Mustafa Örki

06-06-2017

Yüce Allah, manevi gıdaların en iyisi olarak takvayı kabul etmektedir: "Ve azıkların, en değerlisi takvadır" (Bakara 2/197).

Mesela, hacda iken kadına yaklaşmak, günah işlemek ve kavga etmek yasaktır. Bu üç sakınma, hac ibadetiyle insanın kazanacağı takva eğitimini ve azığını oluşturmaktadır. Kadına yaklaşmamak, cinsel disiplini; günah işlememek, yüce Allah ile kulun arasındaki ilişkisinin olumluluğunu ve kavga etmemek de sosyal bakımdan dengeli davranışı ifade etmektedir. Bu üç davranıştan sakınmak, takvâ denen azığın içindeki unsurları meydana getirmektedir. İnsanları takva azığıyla gıdalandırmak ve onları bu doğrultuda terbiye etmek, koruma metodunun bir ifadesidir.

Tahrim suresi 6. ayetinde Rabbimiz şöyle buyurmaktadır: "Ey iman edenler! Kendinizi ve ailenizi, yakıtı insanlar ve taşlar olan ateşten koruyunuz..."

Aile kavramı aslında aile, bütün diğer sosyal grup ve kurumların temelidir bir aile de mutlaka bir idare eden reisi vardır. Bu kavram aynı şekilde, bir işyerindeki işveren ve işçi ilişkisinde "işçiler" ehl kavramı içerisindedirler. Bu örnekleri çoğaltmak mümkündür.

Dikkat edilecek olursa, insan önce kendini, sonra da ehlini koruyacaktır. Kendini kötülüklerden korumayanlar, eğitimde örnek olamaz; bu nedenle de söyledikleri etkisiz kalır.

Ramazan ayında aile reisi ibadet yaparak kendisine iyilik yapmakla kalmaz bir ailesinden başlayarak çevresine örnek olur. Tekne orucu tabirimiz var bizim. Alıştırmak, sevdirmek için çocukları sahura kaldırmak dayanabildiği zamana kadar oruç tutturmak ne kadar teşvik edicidir.

İş yerinde çalışan bir oruçlu için kolaylık tanımak, iş yeri yöneticisinin sorumluluğundadır, isterse yapar, istemez ise zorluk çıkartır.

İlim sahipleri ayette yer alan "gû yani "koruyun" emri, "takva" kelimesinin emir halidir. Demek ki, eğitimin önemli bir amaç ve metodu koruma faaliyetidir. Rabbimiz ibadetlerle kulunu eğitim ve öğretimden geçirmektedir.

Ramazan ayı oruç ve diğer ibadetlerin uhrevi bir kazanım yanında dünyada da bir zevki olduğu bir gerçektir. Çocukluk yıllarımda sahur yemeği ve akşamları benim için teravih namazı yaşadığım güzellik idi. Şimdilerde iftar anı bir başka güzellik, bilinmesini ve yaşanmasını isterim. Ayrıca bu ayda yaptığımız maddi yardımlar, bu yardımı alan insanlarım memnuniyeti, duası hissedilecek ruhen huzurdan başka bir şey değil.

Ne yapabilirim? Yaşadığım ve hissettiğim güzelliğin dışımıza sızmasını bizi görenlerin İslami hayatı yaşamalarını özenmesini Rabbimden niyaz ederim. Örnek olmak en iyisi ama güzel örnek insanlarımız azaldı.

Nevzat Tarhan Hoca “gülümseme teşekkür iltifat ve pozitif olma, doğru olduğuna inandığınızı yapma gibi örnekleri sağlıklı ve mutlu yaşama olarak niteler” doğrudur.

Peygamberimizin tanıdık tanımadık insanlara selam vermeyi, selamı yaygınlaştırmayı tavsiye ediyor. Niçin? Güzel örnek olduğu için, bu saydıklarımızı başka şeyleri ilave etmek mümkün.

Derdimiz kendi yaşadığımız İslami güzelliği başkalarının yaşamalarını istemek, bir iftar daveti veya sahur daveti herhalde oruç tutsun tutmasın insan da derin iz bırakır.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - YALNIZ KENDİMİZ İÇİN İYİ OLMAK YETMEZ
Mustafa Örki - Diğer Yazıları
Bütün Mustafa Örki Yazıları