poyrazoğlu otomotiv etiler
13 Temmuz 2020 Pazartesi

YALNIZ KALMAK KORKUSU

Mustafa Örki

12-05-2020

“Oruç size olduğu sizden öncekilere farz kılındı” Bakara/2,183 ayrıca “Namazı tam kılın, zekâtı hakkıyla verin, rükû edenlerle beraber rükû edin.”Bakara/2,43

Kur'an bize yalnız değilsiniz diyor, yalnızlık korku ve endişe vermektedir. Bizzat yaşadığım bir tespiti paylaşmak istiyorum. Yaşlı olan kaim peder bizde kalmıştı, yanında insan olmadığı zaman huzursuz oluyordu. Geceler ise, yalnız kalması ve karanlıktan dehşete düşüyor uyuyamıyor garip davranışlarda bulunuyordu.

Nevzat Tarhan Hoca “Çağın vebası yalnızlık”der: İngiltere’de ileri yaştaki 8,5 milyon İngiliz’in evde yalnız yaşadığını ve bunun sonucunda Yalnızlık Bakanlığı’nın kurulduğunu söyleyen Tarhan, özellikle 16-25 yaş arası gençlerin kalabalıklar içinde yalnız olduğunu ve daha çok dijital arkadaşlar edindiklerini söyledi. Dijital ortamda gerçekleştirilen arkadaşlıkların sahte gerçeklik olduğunu söyler. “Artık gençler tek bir tuşla hayatlarına arkadaş alabiliyor, aynı şekilde beğenmedikleri kişiyi yine aynı şekilde arkadaşlıktan çıkarabiliyor. Bu duruma alışan gençler gerçek hayatta da anne, baba, kardeş ve arkadaşlarını tek bir tuşla hayatlarından çıkarabileceklerini sanıyorlar. Ama böyle bir durum söz konusu değil” der.

Tarhan devamında “Evliliğe ne gerek var diyenlerin sayısı artıyor!” dijital ortama alışan gençlerin gerçek hayatta aidiyet duygusunu hissetmek istemediklerini ve “ Evliliğe ne gerek var?” diyen bir neslin türediğini söyledi. Bunun sonucunda da yalnızlıkların ortaya çıktığını ve bu durumun Türkiye’de de giderek arttığına da dikkat çeker.

Peki, çare var mı? Evet, insanın insana ihtiyacı var, teknoloji gelişti ama insan gibi değil. Bir tanıdığım bana “Ölmekten değil kabirde yalnız kalmaktan korkuyorum demişti” toprak üstüne atılacak ve yalnız karanlık ve dar bir ortamın varlığı onu tedirgin ediyordu. Yalnızlığın çaresi İslami bir hayattan geçiyor. İki ibadetin üzerimizdeki avuntu olmayan bir gerçeği hatırlatıyor. Oruç tutanlar bizden önce yaşamış, hâli hazırda yaşayan ve bundan sonra yaşayacaklarla beraberiz biz. Rükû edenlerle beraber rükû etmek ne demek? O da aynı şekilde anlaşılmalıdır.

Kur'an bize muhteşem mesajlar verir veriyor “Nerede olursanız olun Allah sizinle beraberdir. Allah tüm yaptıklarınızı görendir.”Hadîd/ 4

İslami bir hayatımız varsa dimdik ayakta durabiliriz. Evet, biz yalnız ve sahipsiz olmadığımız gerçeğini hatırlatarak bize güç verecek vurgularda bulunur.“Kimse beni anlamıyor?” “Kimse beni duymuyor?” “Hiç dostum yok yapayalnızım!” “Zorluklarla baş edemiyorum!” “Artık gücüm kalmadı!” mı diyoruz? Yanılıyoruz. Sevr mağarasında Hz. Muhammed sav arkadaşına Rabbimiz “üzülme Allah bizimle beraberdir” Tevbe,40 buyurmuştur.

Kiminle beraber olduğumuzu bakmalıyız, neler yapıyoruz? Şeytanla mı arkadaşız? Yoksa O bizi yalnız bırakır. İnsanı aldatan şeylerden biriside çokluktur, mevki-makam, evlat-çevre insanı güçlü hissetmesini sağlar. Ama hayat akışı içinde yalnız kalmakta var, iyi günlerimizde zor günlerin hazırlığı İbadetlerle olur.

Tâhâ Suresinin 124.ayetinde “Kim ki benim zikrimden kurandan yüz çevirirse ona sıkıntılı bir hayat vardır” buyruluyor. Oruç ve benzeri ibadetler ile Allah ile diyalogumuzun varlığına işarettir. O bizi yalnız bırakmaz.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - YALNIZ KALMAK KORKUSU
Mustafa Örki - Diğer Yazıları
Bütün Mustafa Örki Yazıları