poyrazoğlu otomotiv etiler

YAKLAŞIYOR MÜJDE

Mustafa Örki

03-05-2018

“Şüphesiz biz ona doğru yolu gösterdik; ister şükreder, ister nankörlük eder” insan/76,3

Ramazan ayı yaklaştı sevinebiliriz. Bazıları üzülecek ne yapalım olacak, yaklaşan bu günler öncesi aklen-ruhen hazırlanmalıyız. Kendisi gelmeden ruhumuzu gönderelim iyi karşılayalım,biz ondan hoşnut olalım o bizden. Önce geriye doğru biz hatırlama ve ne yapmamız gerektiğini belirleyelim.

Hz. Muahammed(sav) Hira günlerinde ilk vahyin gelişinden sonra hayat eskisi gibi olmadı.kendi hâlindeki bir insan aktif biri oldu. Önceler fazla ciddiye alınmayan bu yeni durumdan Önce Mekke sonra Medine ve yavaş yavaş diğer yerleşim yerlerine ulaştı. Tasdik edenler karşı çıkanlar oldu. 23 yıl sonra hıtama erdi ve Muammed(As) vefat etti. O gün bugün insanların hayatlarında öyle veya böyle bu durum devam ediyor.

Şaban ayı içindeyiz ve kısa bir süre sonra Ramazan ayına Allah izniyle ulaşacağız. Ne olacak? İnsanlarımız canlanacak oruç tutanlar, namaz kılanlar, zekat-hayır hasanat yapanlar çoğalacak. Camiler dolup taşacak sonra ne mi olacak? Bayram gelecek ayrı telaş-koşturma ve sonra normalleşecek. Kısaca önceki duruma döneceğiz, ne oldu? Tam anlamıyla bir yıllık yol azığı tamam gibi değerlendirip işleri ibadet ve kulluk hayatımız az insan hariç bitecek. İnşallah yanılırım ne kadar isterdim. Ama tecrübelerim böyle söylüyor. Neden böyleyiz? Bizim bir geleneğimiz var. Çok zengin bir geçmişimiz kül ve ateş gibi diyelim adına, sahiplenmemiz gereken köz iken külüde bizim dedik. Her şey şekile indi, almamız gereken köz idi. Kuran ne diyor ne demek istediğini önemsemedik, işi ciddiye almadık.

O gün bugün islamın dostları kadar düşmanları da oldu. Onlar çalıştı bazen düşman gözüktüler bazen bizden oldular. Bir gecede tüm günahları affettiler buda işimize geldi.

Şu kandil geceleri gibi, niye insanımız bu tür geceleri rağbet gösterir? Hakkında hiç bir âyet yok. Hz. Muhammed(As) bir uygulaması yok Sahabe-Tabiin ve Müctehit imamlarımızdan en ufak bir şey yok. Olsun biz icât ettik hoşumuza gidiyor. Ne yazık ki, bu anlayış bize hâkim oldu, hadi bilmeyenlere bilmedikleri için mazeret desek bile, bilenlere ne oluyor?

Peki ne yapmalıyız? Bizim zengin kültürümüz ve geleneğimiz var. Târihe mâl olmuş isimlerimiz var. Tarihimiz hatası-sevabı, iyisi ile kötüsü ile bizim. Tamamını kabul ve reddetmek bize yakışmaz. Yapılması gereken iyi olanları almalıyız, yanlış olanları ise yanlıştır erdemini göstermeliyiz.

İslâm âlemi kısır çekişmeler ile zaman kaybediyor, yanlışları savunmak çatışmayı meydana getiriyor ve bu durum islâmın ve müslümanların güç kaybetmesine sebep oluyor.

İslam insanı insanî davranışlara sevk ediyor, bugün iyilerin gelmesini bekleyen mazlum-mağdur insanlar ne zaman gelecekler diye bekliyor. Ben ümitvarım düne göre bugün daha iyi durumdayız, küllerimizden yeniden doğuyoruz. Zaman az iş çok israf edilecek hiç bir şeyimiz yok.

Rabbimiz kullarını bilgilendirmiş seçimi bize bırakmış burada bilmemiz gerekenlerin bizi nereye götüreceğini bilmektir. Bunun için şu kâideyi zihnimize yerleştirmeliyiz. İnsan hür olmalı, aldatılmamalı, zorlanmamalı. Hür iradesi ile insanî davranışlarda bulanabilir, öbür türlü yanlış yollara gider.

İnsanın insan olabilmesi için hür olması lazım, şirk-küfür, günah olarak ne varsa bu insanı esir alıyor ve insanı davranışları engel oluyor. İnsan ileriye doğru hamle yapan bir varlık olarak düzenlenmiş. Bu Allah’a doğru onun rızasını kazanmaya doğru bir yolculuktur. İnsana bu yolda engel olanlar var. İslam insanın özgürleştirmeyi iradesini kullanmayı hedefler bu konuda bilgilendirir. 3 Mayıs 2018

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - YAKLAŞIYOR MÜJDE
Mustafa Örki - Diğer Yazıları
Bütün Mustafa Örki Yazıları