poyrazoğlu otomotiv etiler
23 Şubat 2019 Cumartesi

VEDAT GÜNYOL AYDINLIĞI

Tarık Barbaros Pilevne

17-08-2017

Birçok sıfatı yanında “Türk Edebiyatının Cumhurbaşkanı” olarak da adlandırılır. Temmuz 2004’de kendisini yitirdik ama ışığı ve aydınlatması eserleriyle sürüyor. İLERİ dergisinde Öner Yağcı imzasıyla yayınlanan bir yazıdan alıntılar sunuyorum.”

Bir Vedat Günyol var Türkiye'de: 6 Mart 1911'de İstanbul’da doğmuş Ahmet Vedat; 2001'de 90 yaşında bir aydınlık ağacı. Annesi Diyarbakırlı Cemil Paşanın kızı Mührinnisa Hanımdı. Babası kaymakam Ali Fikri Beyin görevi nedeniyle Lice'de başladığı öğrenimini Diyarbakır’da Cahit Sıtkı Tarancı ile birlikte sürdürdü. 1923'te ailesiyle İstanbul'a gelerek Saint-Benoit Fransız Lisesi’ni, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. Paris'te iki yıl hukuk doktorası yaptı. 1944'te Milli Eğitim Bakanlığı Neşriyat Müdürlüğü Klasik Eserler Müşavirliği’ne atandı ve aynı zamanda Ankara Gazi Lisesinde öğretmenliğe başladı. Dönemin şanslı, genç öğretmen adayları da onun, Hasanoğlan Yüksek Köy Enstitüsü’nden saçılan ışıklarıyla kucaklaştı. Köy Enstitüleri aydınlığı karartılmaya başlanınca da 1947'de hukuk fakültesi tezi için iki yıllığına Paris'e gitti. 1949'da dönüp avukatlığa başladıysa da bu mesleği benimseyemedi. Yeni İstanbul ve Milliyet gazetelerinde çalıştı, İslam Ansiklopedisi yayın kurulunda görev aldı. 1950'li yıllar Günyol'un yine öğretmenlik (İstanbul Üniversitesi yabancı diller okulu) ve 275 sayı süren dergicilik aydınlığı: Önce yakın dostu Orhan Burian'la birlikte 1952'de başlayan ve 14 sayı çıkan "Ufuklar", sonra Orhan Burian Özel Sayısı ve 1976'ya kadar 24 yıl üç ay süren "Yeni Ufuklar" (275 sayı) yıllarıdır.

“Doğru bildiğimiz yolda yürüyelim, söyleyeceklerimizi söyleyelim,” düşüncesinin sonucu başlayan, süren bir serüven. Özgür düşünceye, hoşgörüye, insancıllığa, doğruya, güzele, haklıya bağlı; bağnazlığa, haksızlığa, sömürüye karşı canlı bir direngenlik…

1960'lı yıllarda toplumcu düşüncenin ve edebiyatın, evrensel kültürün ürünlerini sunan "Çan Yayınları" ile yayıncılık; karanlıkla savaşan insanlara armağan edilen onlarca kitabın aydınlığı ve İstanbul Atatürk Erkek Lisesi öğretmenliği. Sonraki yıllar, insan sevgisiyle dolu bir yüreğin ve beynin, ışıldağını, dergilerdeki yazılarıyla, yazdığı ve Türkçeye kazandırdığı kitaplarıyla yurda çevirdiği yıllardır.

1989'da "Sedat Simavi Edebiyat Ödülü"ne; 1993'te Edebiyatçılar Derneği’nce "Onur Madalyası"na; 1995'te Çınar Yayınlarınca "Onur Ödülü" layık görülen; 1997 başında "Vedat Günyol'a Saygı" gecesi yapılan ve adına bir kitap çıkarılan Vedat Günyol, aynı yıl TÜYAP Kitap Fuarı'nın "Onur Yazarı" seçildi. Şimdi 90 yaşında ve yarım yüzyılı aşan yazın yaşamının anıtlaştırdığı bir yazar. O, dostları Halikarnas Balıkçısı, Sabahattin Eyuboğlu, Azra Erhat, Orhan Burian'la birlikte çağdaş hümanizmamızın görkemli yaratıcılarından; Anadolu'nun bin yıllar öncesindeki aydınlığını, Homeros’ları, Yunus Emreleri, Pir Sultan Abdalları, Mustafa Kemalleri günümüze taşıyanlardan biri. Türkiye'ye aydınlığın ışıklarını getiren bir kimlik ve yaptıklarının büyüklüğünü elbette bilen ama bunu seslendirmeyen alçakgönüllü bir kişilik. Deneme, eleştiri, inceleme, günlük, anı, çeviri ustası. Bağnazlığın amansız düşmanı; duru Türkçenin yılmaz savaşımcısı, hoşgörülü bir sorgucu; özgürlük ve sevginin ışığıyla çoğalıp çoğaltan bir düşünce ustası.

Onun aydınlığından yararlananlar, yararlanmasını bilenler mutlu; Türkiye'nin son yarım yüzyılında yaşayanlar, Vedat Günyol'un yaşadığı bir Türkiye'de yaşadıkları, onun damıttığı güzelliklerle yaşama katıldıkları için şanslı olmalılar. Vedat Günyol’a saygıyla…

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - VEDAT GÜNYOL AYDINLIĞI
Tarık Barbaros Pilevne - Diğer Yazıları
Bütün Tarık Barbaros Pilevne Yazıları