3 Haziran 2020 Çarşamba

VASAT ORTA BİR TOPLUM

Mustafa Örki

21-05-2019

“Ve böylece sizin dengeli ve ölçülü bir toplum olmanızı istedik ki (hayatınızla) tüm insanlığın huzurunda hakikatin şahitleri olmanız ve Elçi de sizin huzurunuzda ona şahitlik yapsın” Bakara/2,143

İbn-i Haldun “Mukaddime” sin de göçebelerin hayatıyla şehirlerin hayatını anlatırken yiyeceklerin insanlar üzerinde tesir yaptığını, iklimin âdeta şartlandırdığını tafsilatlı olarak açıklar. Sezai Karakoç ise hiç et yemeyen Hintli ise sanki ölü hareketsizlik içindedir. Şarap içtiği ve domuz eti yiyen bir Avrupalı ise taşkın bir tabiat kazanmıştır. Bu iki insan üzerinden Müslümanlar üzerindeki tespiti son derece dikkat çekicidir. Müslümanlar Ağır başlı ve vakur, gerekli harekâtı yapan, lüzumsuz tek hareket yapmaz” der.

Müslüman’ı bu güzel duruşu sağlayan islâmdır. Mushaf’ın daha ilk sayfası kitabı dikkat çeker, şüphe götürmez bir hakikat olduğunu söyler. Sonra sorumlu olarak doğan bu sorumluluğu idrak edene gayb konusunu hatırlatır. Sonra salât/namaz sonra topluma doğru bakışı sağlar. Sahip olduklarından ihtiyaç sahiplerini rızıklandır der. Yani tam manasıyla denge vardır.

Ramazan ayında bir kez daha fabrika ayarlarına dönmüş oluyoruz aslında. On bir aydır yeme-içme ve cinsi konularda aşırılıklar olmuş olabilir. Beden ve ruh sağlığımız için dengemizin bozulmaması gerekir. Ramazan ve oruç aslında yeniden dirilme, toparlanma ayıdır, oruç bir terbiye sistemidir. Doğal olarak zorlanmadan denge sağlanıyor ve örnek insan örnek toplum oluyoruz.

Müslümanlar geriledi, hayata müdahale edemedi, ne oldu? Hayat boşluk kabul etmez, formülü gereği bâtıl boşluğu doldurdu. Netice adalet merhamet ortadan kalktı, insanların hakkı verilmedi. Din medeniyettir, medeni olmak hakkını vermek demektir. Hakkını verdiğiniz zaman ondan vazife beklersiniz. Dünyanın neresine bakarsanız bakın kan ve gözyaşı var.

Hz. Muhammed (sav)’e risalet görevi verilmeden önce cahiliye dönemi ile bugün dünyanın durumu aynı. Örnek bir toplum yok, oruç tutanlarımızın sayısı ve kalitesi ortada, yapılacak çok iş var.

Ne yapacağız? Bir kişi bile olsak gücümüz yettiğince hayatı ramazanlaştırmaya, örnek olmaya çalışacağız. Bir kişiden bir şey olmaz deme! Yusuf As bir kişi idi ama Mısır’da yaptıklarını kuran bize haber veriyor.

Müslümanlara ve Müslüman olmayanlara ne etkiler? Söz etkiler. Kelime-i tevhit Mekkelileri derinden sarstı. Bugünde öyle yeter ki ne dediğimizin farkında olalım. İnancımız ve yaşantımız hep verdiğimiz söze bağlı.

Kelime-i tevhidi veya şahadeti söylerken sesimizin yüksek olması değil derinden gelmesi önemli. Ramazan ayı bir iç hesaplaşma ayıdır, kendimiz gözden geçirelim.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - VASAT ORTA BİR TOPLUM
Mustafa Örki - Diğer Yazıları
Bütün Mustafa Örki Yazıları