etiler poyrazoğlu otomotiv
14 Aralık 2019 Cumartesi

Uyku Kalitesi & 6 Besin 

Gülnur PÜRDİK

10-11-2018

Hava sıcaklıklarının düşmesiyle birlikte uyanmakta zorlanıyor ve uykuya doymuyor, gün içerisinde halsizlik, çalışma isteksizliği kendini gösteriyorsa gri havanın verdiği etki ile kış depresyonu kapınızı çalabilir.

Düzenli olarak yapılan herhangi bir fiziksel aktivitenin yanında yeterli su içmek ve enerjinizi arttıracak birkaç besinden yararlanmak sizleri daha dinamik hissettirebilir.

Muz; serotonin ve melotinin hormonlarının salınımlarını arttırmasının yanı sıra içerdiği magnezyum ve potasyum ile kasların gevşeyip rahatlamasını sağlar. Bu sayede uyku kalitenizin yükselmesini destekler.

Yumurta; yüksek protein kalitesi, kalsiyum, selenyum, çinko ve demir içeriği ile kansızlığa bağlı yorgunluk, halsizlik, uyku hali semptomların ortadan kaldırılması ve kas aktivasyonun sağlanması sürecine yardımcı olur. Güne zinde başlamak istiyorsanız sabah kahvaltısı mutlaka yapmalı ve içeriğinde mutlaka bir yumurtaya yer vermeyi ihmal etmeyiniz.

Kefir; kalsiyum, magnezyum ve triptofandan oldukça zengin bir besin kaynağıdır. Kasların gevşemesine ve melotonin salgısı ile rahat bir uyku süreci yakalamanıza yardımcı olur. Bu açıdan kefirin günün son ara öğününde tüketilmesi uyku verimini yükseltir.

Kırmızı et; kas dokusunda yoğun miktarda bulunan koenzim Q10 sayesinde vücutta enerji seviyesinin arttırılmasına yardımcı olur. Ancak kırmızı etin haftada 2-3 kezi geçmemesi yanında sindirimi ve emilimi desteklemek amaçlı bol yeşillik ile tüketilmesi önerilir.

Arı sütü; vücutta en faydalı aminoasitlerden biri olan triptofanı oldukça yoğun içerir. Mutluluk hormonu olarak adlandırılan seratoninin yapım aşamasında kullanılan triptofan kişinin daha enerjik hissetmesini desteklerken zihinsel aktivitelerinde de pozitif yönde etkileri vardır. Sonucunda uyku kalitesini yükseltir.

Ceviz; günün sonun öğününde rezene, melisa ve mayıs papatyası gibi bitki çaylarının yanına ekleyeceğiniz doğal melatonin kaynağı 2 adet ceviz tüketmenizde uyku kalitenizi arttırmaya yardımcı olur.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Uyku Kalitesi & 6 Besin 
Gülnur PÜRDİK - Diğer Yazıları
Bütün Gülnur PÜRDİK Yazıları