poyrazoğlu otomotiv etiler

ÜLKEMİZİN  EN MÜTEVAZİ  İNSANLARI

Atilla Sezener

18-01-2019

Aslında bunlar pek çok ama ben sadece üçünü anlatacağım.

*

İlk arkadaş ilkokulu bitirmekle zaman kaybettiğine inanan bir din şovmeni. Yanmaz kefenden tutun, cennet şuruplarına kadar sayısız buluş sahibi. Her şeyi biliyor. Örneğin Adem Babamızın boyunun 17 metre olduğunu ondan öğreniyoruz. Dünyanın bir numaralı uzay araştırıcısı ve her yıl milyarlarca dolar harcayan NASA’ya teklifte bulundu. “Bana 100 milyon dolar verin, ben uzayın tüm sırlarını size vereyim.” Bu kadar ucuz bir fiyat mütevaziliğin zirvesidir.

*

İkinci arkadaş siyasetçi. Koalisyon devrinde icracı bakanlıklardan birinde bulunmuştu. Bakanlığı döneminde yapılan işleri yüce insanımız iyice anlasın diye, bakanlığın parasıyla 400 sayfalık bir kitap çıkarmıştı. Her sayfada yapılan işler anlatılıyordu. Bazı eserlerin fotoğrafları da vardı. Yalnız ipin ucu bir yerde kaçmıştı. 400 sayfalık kitabın 390 sayfasında kendi resmi vardı. 10 sayfalık tevazu tarihe geçmeliydi.

*

Üçüncü arkadaş gözleri yaşartacak kadar ve belki de tarihte eşine rastlanmayan bir mütevazilik şaheseri göstermişti. Biliyorsunuz bu tipler ya dinci esnafından ya da politikacı esnafından çıkarlar. Bu dinci guruptan ve bir tarikatın başında bulunuyordu. Kendine ait televizyonda şunları söyledi. Tek Tanrılı dinlerin üç büyük peygamberi Hz. Musa- Hz. İsa- Hz. Muhammet yan yana namaz kılıyorlar. Allah, karşıda oturmuş onları seyrediyor. Peki çatlaklık nerede?. Sıkı durun, bu üç peygambere imamlık yapan ise bizim tarikat lideri.

Böylece Hz. Musa ve Hz. İsa’nın Müslüman olup namaz kıldığını ve yüce Allah’ın bir kürsüye oturup insan şeklinde bunlara baktığını öğrenmiş olduk.

NOTUMUZ VE ÖNERİM: 1-Bunların tümünün toplamından daha mütevazi bir arkadaş var: “Ben Cebrail’e emir verirsem Dünyayı toz duman ederim” demiş. Buna inanan dangalak sayısını henüz bitiremedim. Onun için erteledim. 2-Siyasete girenlerin ve din adına konuşanların ve liderlik taslayanların tümü, tam teşekküllü bir hastaneden kafa sağlığı raporu almalıdırlar.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - ÜLKEMİZİN  EN MÜTEVAZİ  İNSANLARI
Atilla Sezener - Diğer Yazıları
Bütün Atilla Sezener Yazıları