etiler poyrazoğlu otomotiv
12 Aralık 2019 Perşembe

Turunçgillerden  Gelen  Sağlık

Gülnur PÜRDİK

09-12-2017

25 Kasım- 10 Aralık tarihleri arasında kadına yönelik şiddeti engellemek için yapılan tüm farkındalık çalışmalarına desteklemek adına bende bu hafta ki köşe yazımı turuncuya boyamak istedim. Geçtiğimiz hafta kısaca yer verdiğimiz meyvelerden turunç, mandalina, portakal, greyfurt, bergamot ve limon turunçgiller grubunda yer alır.

Turunçgiller, bileşiminde bulunan C vitamini, folik asit, lif, pektin, potasyum, magnezyum, karotenoidler ve flavonoidler ile olumlu sağlık etkileri göstermektedir. Bu bileşenlerin miktarları turunçgil çeşidine, olgunluğuna, saklama koşullarına ve işleme yöntemlerine göre değişkenlik gösterebilmektedir.

Turunçgillerden limonun bileşimi, beyaz adipoz doku ve yağ metabolizmasına olan etkisi fareler üzerinde incelendiğinde ağırlık kazanımını, yağ depolanma yeteneğini, kan yağlarının yükselmesini, yüksek kan şekerini ve insülin direncini baskıladığı görülmüştür.

Taze portakal suyunun sağlıklı birey üzerinde kan basıncına olan etkisinin araştırıldığı bir çalışmada günde iki bardak portakal suyu tüketildiğinde kan basıncında düşüşler gözlemlenmiştir.

Günlük alınan meyvenin en az 1 porsiyonunu turunçgillerden tercih edilmesi önerilir. Ancak her ne kadar olumlu çalışmalar içerse de meyvelerin sularını tüketmek yerine, tüm olarak tüketilmesi, ayrıca kabuklu yenilebilen meyvelerin kabukları ile yenilmesi posa tüketimini artırılmasını sağlar.

Vücutta depo edilmeyen C vitamini gruplarının önerilenden fazla alınmasının yarardan çok zarar getireceği unutulmamalıdır. Fazla tüketilen meyve şekeri olan fruktozun kan yağlarını yükselttiği gözlemlenmiştir.

Son olarak dikkat edilmesi gereken bir noktayı sizlere şöyle ifade etmek isterim. Bir danışanım günlük menü planlanmasında yer alan sabah kahvaltısındaki greyfurt ve tükettiği limonlu sular sayesinde ilk defa bir kışı hasta olmadan geçirerek kilo verdiğini dile getirdi. Turunçgillerin kış hastalıklarını önlemek için olumlu sonuçlarını alabilmek adına hastalığa yakalanmadan önce tüketilmesi istenir. C vitamini vücutta depolanmadığı için günlük beslenmede besin kaynaklarına mutlaka yer verilmelidir.

Sizde beslenmenize turunçgillere yer vererek dopamin seviyenizi artırıp, azalan kortizol seviyeleriniz sayesinde stresinizi azaltıp, en azından sözlü şiddetlere karşı kendinizi koruyabilirsiniz.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Turunçgillerden  Gelen  Sağlık
Gülnur PÜRDİK - Diğer Yazıları
Bütün Gülnur PÜRDİK Yazıları