etiler poyrazoğlu otomotiv
29 Şubat 2020 Cumartesi

TÜM  ZAMANLARIN  EN  BÜYÜK  FATİHİ

Atilla Sezener

25-12-2019

Arapça bir kelime olan fatih, zafer kazanan ve fetheden anlamına gelir. Size anlatacağım fatih, banko hep kazanan ve her zaman her yerde borusunu öttüren bir güçtür. Önünde durmanın ve onu yenmenin imkansız olduğunu ilave etmeliyim.

Merakınızı daha fazla tahrik etmeden küçük ve tarihsel bir ipucu vereyim. “1519 da İspanya adına Meksika’yı ilk işgal eden Hernan Cortez (1485-1547), kendilerini Aztekler olarak tanıtan bir toplumla karşılaştılar. Aztekler, kendilerine pek benzemeyen bu adamların sarı bir metal peşinde olduklarını öğrendiklerinde gerçekten şaşırdılar. Sürekli bundan bahsediyorlardı. Yerliler hem kolay işlenen hem de görüntüsü güzel altından haberdardılar. Altını, mücevher ve heykel yapmak için, tozunu da değişim aracı olarak kullanıyorlardı. Ancak Aztekler, bir şey satın alma durumunda altını değil, kakao tanelerini ve kumaş toplarını tercih ediyorlardı. İspanyolların altın takıntısını çok mantıksız buluyorlardı. Altın, yenmiyor, içilmiyor, toprağa dikilmiyordu. Ayrıca alet ve silah yapımı için yumuşak kalıyordu. Yerliler Cortes’e bu tutkunluğunun sebebini sorduklarında şu cevabı aldılar:

-Çünkü ben ve arkadaşlarım ancak altınla giderilebilen bir kalp hastalığından muzdaribiz. “

Moralinizi bozmamak için, Azteklerin sonunun ne olduğunu yazmıyorum. Zaten konumuz da onlar değil.

Tüm zamanların en tartışmasız ve en büyük fatihi, olağanüstü hoşgörülü ve uyumlu, insanları anında ateşli taraftara çeviren “PARA” dır.

Şimdi bakın size ilginç bir misal vereceğim. “Aynı tanrıya inanmayan veya aynı krala itaat etmeyen insanlar seve seve aynı parayı kullanıyorlar. Amerikan kültüründen, Amerikan dininden ve Amerikan siyasetinden nefret eden Usame Bin Ladin, Amerikan dolarlarına bayılıyordu. Peki tanrıların ve kralların başaramadığını para nasıl başardı?.” İşte onu da siz düşünün.

Bugün “Bizim dışımıza Müslüman yok. Tek Cihadı ancak biz yaparız” diyen İŞİD, bir çok kuruluşunun ve adamlarının maaşlarını EURO veya Dolarla veriyor. Para, din iman dinlemiyor.

Günümüzde pek altın para yok. Eskiden oldukça çok olarak birçok ülke kullanıyordu. Şimdilerde Merkez bankalarında, bazı bankalarda ve bazı kişi ve şirketlerin altınları bulunuyor. Para değil ama, her zaman her yerde geçerliliği var. Biraz geriye gidelim:

“Hristiyanlar zamanla üstünlüğü ele geçirdiklerinde, zaferlerini sadece camileri yıkıp kilise inşa ederek değil, aynı zamanda üzerinde haç işareti olan yeni altın ve gümüş paralar basarak ve Tanrıya kafirlerle savaşta kendilerine yardım ettiği için teşekkür ederek kutladılar. Bu yeni paranın yanı sıra, galipler millares adı verilen, daha farklı bir anlamı olan bir para da bastılar. Bu kare biçimli paralar Hristiyan fatihler tarafından yapılmıştı ve üstündeki Arapça yazılar “Allah’tan başka tanrı . yoktur, Muhammet Allah’ın elçisidir. anlamına gelmekteydi. Güney Fransa’daki Melgueil ve Agde’nin Katolik piskoposları bile bu Müslüman paraları bastılar ve tanrıya bağlı Hristiyanlar da bunları seve seve kullandılar.”

“Öteki yanda da hoşgörü doruklardaydı. Kuzey Afrika’nın Müslüman tüccarları Floransa florini, Venedik dükası ve Napoli gigliatosu gibi Hristiyan paralarını kullanarak ticaret yapıyorlardı. Kafir Hristiyanlara karşı cihat çağrısı yapan Müslüman yöneticiler bile üzerinde İsa ve Bakire Meryem’in olduğu paraları içeren vergiler toplamaktan hoşnutlardı.”

Para, ilk icadı ve kullanımından sonra oturduğu fatihlik koltuğunu hiç terk etmemiştir.

Paranın ne olduğunu anlamak için borç almak yeterlidir. Kimsenin parayı sevmesine itirazım yok ama ona esir olmasına itirazım var.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - TÜM  ZAMANLARIN  EN  BÜYÜK  FATİHİ
Atilla Sezener - Diğer Yazıları
Bütün Atilla Sezener Yazıları