poyrazoğlu otomotiv etiler

TRAFİK TERÖRÜ

Asil Türk

30-03-2018

Ülkemiz son dönemde pek çok terör örgütü ile mücadele etmekte, bu uğurda maalesef şehitlerimiz ve gazilerimiz olmaktadır. Vatanımız uğruna canını veren şehitlerimize Allah’tan rahmet, yakınlarını baş sağlığı, gazilerimize ise acil şifalar diliyorum. Vatanımız bizim herşeyimiz. Bu vesile ile Atatürk ve silah arkadaşlarını da rahmetle yad ediyorum.

Ülkemizin ilerlemesi ve gelişmesinin yanı sıra bağımsızlık da son derece önemlidir. Fetö terör örgütü ve PKK terör örgütü maalesef başka ülkelerin taşeronluğunu yaparak yıllardır verilen emekleri bir anda yok etmeye çalışmaktadırlar. Bu nedenle de verilen mücadeleyi desteklediğimi ifade etmek istedim. Terör ülkemizin başına yıllardır bela olmuş, canlar gitmiş, mallar gitmiş, yapılacak yatırımlar ve gelişmeler maalesef gecikmiştir. Sanırım bu coğrafyada petrol bitince orta-doğuya huzur gelecektir.

Günümüzde her televizyonu kanalını, her gazeteyi ve internet haberlerini açtığımızda birinci gündem maddesi Afrin harekâtı ve terörle mücadeledir. Yukarıda ifade ettiğim gibi, terörün her türü ilkemizin başına beladır. Bu belalardan bir tanesi de TRAFİK TERÖRÜDÜR.

Bir gazete haberine göre 7 Haziran 2015 ile 21 Ocak 2017 arasındaki yaklaşık 1,5 yıllık süre içinde yaşanan terör olaylarında 596 sivil, 580 asker ve 311 polis yaşamını yitirmiş olup 1,5 yıl içinde yaşamını yitiren vatandaşımız sayısı 1487 olarak tespit edilmiştir. Oysa, sadece 2017 yılında 1 yıl içinde yaşamını yitiren vatandaşımızın sayısı 3.530 kişi olup, meydana gelen kazalarda yaralanan vatandaşımızın sayısı ise 303.663 kişi olarak tespit edilmiştir. Vatandaşlarımıza birer sayı olarak bakmak elbette çok hoş değildir. Ancak, Ülkemizde trafik terörü nedeni ile yaşamını yitiren vatandaşımızın sayısı terör nedeni ile yaşamını yitiren vatandaşlarımızın sayısının 3 katından fazladır.

Sadece bu durum dahi trafik terörünün ülkemiz için ne kadar büyük bir bela olduğunun, ülke olarak top yekûn trafik terörü ile mücadele etmemiz gerektiğinin bir göstergesidir. Elbette, ülkemizde yeni yollar, köprüler ve trafiği rahatlatacak hizmetler tek tek devreye sokulmaktadır. Ancak, trafik kazalarının nedenleri analiz edildiğinde çok büyük oranda insan faktöründen kaynaklandığı da hepimizin malumudur.

Kızı geçtiğimiz yıl ehliyetini aldı. Ehliyet almadan evvel kendisine verilen teorik ve pratik dersleri, ehliyet almasından sonra gerek şehir merkezinde ve gerekse şehirler arası yollarda uygulamaya çalıştı. Ancak, trafik kurallarına uygun bir şekilde araç kullanmaya çalışan kızıma, kırmızı ışıkta geç kornası çalanlar, şerit ihlali yapanlar, aracı önüne sürenler, kırmızı ışıkta geçenler, yol hakkı kızımda olmasına rağmen yol vermeyenler, kavşaklarda önceliğin kavşak içindeki araç olduğunu bilmelerine rağmen, aracına çarparcasına kavşağa girenler sürücüler nedeni ile psikolojisi bozuldu. Sanırım bir süre daha dayanacak ve sonunda trafik kurallarına aykırı bir şekilde delicesine akan trafiğin içinde o da bir trafik canavarı olacak.

Aynı, şekilde Avrupa ülkelerinde yaşayıp, yayalara ve trafik kurallarına yurt dışında saygı gösteren vatandaşlarımızın pek çoğu Türkiye’ye giriş yaptıkları andan itibaren birer trafik canavarına dönüşmektedirler. Bana göre bunun nedeni kuralsız, denetimsiz akan trafik ve bu konuda hep şikayet eden ve hiçbirşey yapmayan sürücülerimiz ve ilgili kamu kurumlarıdır. Terör ile ne kadar ciddi mücadele ediyorsak, ne kadar çok bütçe ayırıyorsak, trafiğin denetimi, trafik kurallarına aykırı araç süren sürücülerin cezalandırılması ve en önemlisi eğitimleri ile bir o kadar önem vererek mücadele etmeliyiz.

Trafik terörü mal ve can kaybına neden olduğu gibi, evinden işine giden vatandaşımızın da güne sinirli başlamasına, strese girmesine de neden olmaktadır. Güne sinirli ve gergin başlayan bir kişinin ne kadar verimli olacağı da hepimizin malumudur. Bu sinirlilik hali aileye ve topluma da zarar vermektedir.

Uzun sözün kısası terörden uzak günler dileği ile dostçakalın…

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - TRAFİK TERÖRÜ
Asil Türk - Diğer Yazıları
Bütün Asil Türk Yazıları