poyrazoğlu otomotiv etiler
23 Şubat 2019 Cumartesi

TOK KALMAK

Mustafa Örki

22-05-2018

“Ramazan ayı öyle bir aydır ki, insanlığa rehber olan, bu rehberliğin apaçık belgelerini taşıyan ve hakkı batıldan ayıran Kur'an işte bu ayda indirilmiştir. Sizden biri bu aya ulaştığında oruç tutsun; hasta ya da yolcu olan kimse de başka günlerde kaza etsin! Allah sizin için kolaylık ister, sizi zora koşmak istemez; oruç günlerinin sayısını tamamlamanızı, sizi doğru yola ulaştırdığı için O'nu yüceltmenizi ve şükretmenizi ister.” 2,185

Kuran ile oruç arasında sıkı bir bağ var. Önce bu ayette üç tane kavram dikkat çekicidir. “Hidayet, Beyyinat ve Furkan” Bu kelimeler hakkında ilim sahipleri şöyle demişler.

Hidayet; Doğru yolu gitmek, doğru yolu göstermek, amacı ulaştıracak yolu göstermek kılavuzluk etmek manasınadır. İşte bu yolu insanı yaratan Allah gösterir. İnsana düşen tercih yapmaktır.

Beyyinat; Açıklamak hakikati gizlemeyerek net bir şekilde ortaya koymaktır. “Bu (Kuran) insanlar için bir beyandır/açıklamadır, (fenâlıkdan) sakınanlar için de bir hidâyet bir öğüttür” Ali İmran/3 138

Furkan: Ayırmak Kuranın bir adı olan Furkan “Hakkı bâtıldan ayıran şey, ölçü anlamındadır.

Kuran gibi bir kitap ve Âlemlere rahmet olarak gönderilen bir peygamberimiz var. Ama Müslümanların durumuz mahcup olunacak durumda. Dün cahiliye devrinde bu iki şey ile insanlar dirildi. Bugün niçin üzerimizde ölü toprağı var? Nasıl canlanabiliriz?

Ramazan ayı oruç ve Kuran yan-yana geldiğinde oruç tutmak aç kalmak değil ruhu beslemektir sözü doğrudur. Kuranı anlamanın bir yolu ise beden ile olan ilişkileri en aza indirmektir. Gönül ister ki Müslümanlar bu ayı pideye, iftarlığa, bilmem nerede iftar etmelere kurban etmese. Ama bu iş önce bu kitabı anlamak için onun üzerindeki engelleri kaldırmayı bilmeli.

112 Acil müdahale ekibinde çalışan bir doktor ağabeyimiz anlamıştı. Trafik kazası ve benzeri durumlarda yaptığımız ilk iş hasta veya yaralının nefes almasını sağlamaktır. Sonra damarını açıp serum veya ağrı kesici vermektir. Hasta veya yaralı nefes alamazsa birkaç dakika sonra ölür.

Bugün İslam dünyası, Müslümanlar yaralı-hasta gibidir. Dünyada ne kadar acı üzüntü veren şey başlarına gelmiş durumda. En basitinden Ramazan ayı içinde birden artan İslami yaşantı daha ay çıkmadan ciddi fire vermesini nasıl anlatacağız.

Peki, ne yapılıyor? Öyle bir kitabımız var ki hidayet rehberi apaçık yol gösterici ve doğru-yanlışı ayırt edici özelliği var. Ama biz bu güzellikleri ulaşamıyoruz. Siz bu ayda hatim indirin sevap kazanın yeterli deniyor. Elbette güzel okunmak, lafzını düzgün telaffuz edeceğiz, iyi de ne zaman bu hasta ayağa kalkacak?

Ramazan aç kalmak değildir, aklı-ruhu beslemektir ama birileri buna engel oluyor. İş başka taraflara götürüyor. Artık uyanma vakti geldi dün deve çobanı Abdullah İbn. Mes’ud (r,a) gibi insanları bu kitap canlandırdıysa bugün niye olmasın. Bu kitap narkoz etkisi yapmamalı.

Hastayı nefes aldırmak ve damar açmak ne ise kuran ve sünnette aynıdır. Ama hasta nefes alamıyor, en kolay olan göreceli Müslümanlığı (hatim okumak, sakal- şalvar veya pide gibi) indirgersek uyanamayız, komadan çıkamayız.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - TOK KALMAK
Mustafa Örki - Diğer Yazıları
Bütün Mustafa Örki Yazıları