poyrazoğlu otomotiv etiler
16 Temmuz 2020 Perşembe

Tip 2 Diyabeti Farket...

Gülnur PÜRDİK

17-11-2018

Beslenme ve yaşam tarzındaki değişmeler, yanlış tutum ve davranışlara bağlı olarak son yıllarda çocuklarda ve gençlerde de tip 2 diyabet görülme oranı hızla artmaktadır. Eskiden yaşlı dedeler ve ninelerin hastalığı olan şeker, nasıl oldu da gençleri bile tehdit eden bir sağlık sorunu haline geldi?

Öncelikle şunu bilmeyiz tip 2 diyabet doğuştan meydana gelen tip 1 diyabetten farklı olarak beslenme ve yaşam tarzı yanlışları yüzünden ortaya çıkar. Diyabet önemli bir sağlık sorunudur. Tip 2 diyabet çağımızda hızla en yaygın karşılaşılan kronik hastalık olma eğilimindedir. Dünyadaki 2013 yılı itibari ile diyabetli birey sayısı 382 milyon iken diyabet vakalarında görülen bu artış hızıyla diyabetli sayısının 2035 yılında % 55 daha artarak 600 milyona ulaşacağı tahmin edilmektedir.

Yapılan araştırmalarda insanların çoğunluğunun diyabeti ciddi bir hastalık olarak düşünmedikleri belirlenmiştir. Diyabet körlük, böbrek yetmezliği, sinirsel sorunlar, uzuv kayıplarına neden olabilir. Fakat bu komplikasyonların riskleri uygun tedavi ile düşürülebilir. Tip 2 diyabetli bireylerde kardiyovasküler hastalıklar ve kalp krizi riski 2-4 kat daha artmaktadır. Diyabetin bu komplikasyonları, sorunların ve harcamaların artmasına neden olmaktadır. Örneğin: Hollanda’da obez ve diyabetli bireylerin diyet danışmanlığı almak için harcadığı her 1€ ile toplumun net olarak 63€ kazandığı hesaplanmıştır. Bu kazancın dağılımı; sağlık koşullarında gelişmeyle 56€, toplam sağlık bakım maliyetlerinde net 3€ tasarruf ve üretkenlikte artışta 4€ olarak belirlenmiştir.

Karın bölgesi yağlanmaları yani üst bölge yağları sonucu oluşan insülin direnci, diyabet öncesi dönemi olarak adlandırabiliriz. Yani beslenmendeki yanlışları düzenle uyarılarının geldiği dönemdir. Eğer kişi bu uyarıları ciddiye almaz ise diyabet tanısı almanız önlenemez. Pankreas kandaki şekerin arttığını görünce insülin salgılar. Amaç şekeri hücreye sokup kan şekerini aşağıya çekmektir. Bunu yapan görevli ise insülindir. İnsülin direnci hücrelerin insülin hormonuna karşı duyarsızlaşmaya başlamasıdır. Sonucunda etraf hücreye giremeyen şeker ve onu hücreye sokamayan insülin hormonu ile dolar taşar. En çok yapılan hatalardan biri şeker ilacına bağlı kalmak istemiyorum diyerek kişinin kendi kendine ilaç bırakmasıdır. Bunu ancak kan şekerinizin nasıl seyrettiğini takip eden, tahlillerinizi değerlendiren bir doktor karar verebilir. Tek başına ilaç veya insülin kullanmakta çözüm değil. İlaç tedavisinin yanında mutlaka beslenme alışkanlıklarınıza düzenlemelisiniz. Temel kural doğal beslenme ; bütün işlenmiş gıdaları hayatınızdan çıkarmalısınız. Her şeyi mevsiminde tüketmelisiniz. İnsülin direncini kırmak için egzersizi sakın ihmal etmeyin.

Gece terleme nöbetleri, devamlı tuvalete gitme ihtiyacı, çok sıvı tükettiniz halde ağız kuruluğu, devamlı atıştırma gibi şikayetleriniz var ise en kısa zamanda bir endokrin veya dahiliye doktoruna başvurmanızı öneririm. Sağlıcakla kalın...

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Tip 2 Diyabeti Farket...
Gülnur PÜRDİK - Diğer Yazıları
Bütün Gülnur PÜRDİK Yazıları