poyrazoğlu otomotiv etiler
6 Haziran 2020 Cumartesi

TERAVİH

Mustafa Örki

10-05-2019

Ramazan ayı bir takım ibadetleri yapma, bilgilerimizi ve imanımızı tazeleme yenileme ayıdır. Bir fırsattır, çok yönlü bir nimetler toplamıdır. Beğenenlerimiz yanında umursamayanlarımız da olacaktır. Ne yapılabilir? Doğru bilgi ve güzel örneklik imanında ciddi olanlara düşen görevden başka ne olsun. Bu ayda diğer aylardan farklı olan sahur, iftar gibi, bir de namazlarımıza eklenen teravih. Teravih kılmayı çocukluluğumda iyi sevmiştim. Zevkti benim için, ne günlerdi? Mevsim kış dedemin evinde kılardık.

Rabbimi “Namazı dosdoğru kılın, zekâtı verin, rükû edenlerle birlikte rükû edin” buyuruyor Bakara/2,43

Kelam ilmine göre namaz bir terimdir. Tıpkı Kelime-i Şahadet gibi, namaz da kişinin İslam’a bağlılığını gösteren fiili bir tasdiktir. Ramazan gecelerini güzelleştiren bu ibadeti gücümüz yettiğince ikame etmeliyiz.

Kelamcılarımız yanı da namaz hakkında ki bazı hadisleri de bil vesile doğru anlama fırsatımız oluşmuş oluyor.“Namazı kasten terk eden kâfirdir, (İman 9;Nesaî, Salât 8) Ve benzeri hadislere göre ki. Namaz kılmayı terk eden kâfirdir hadisini, namazın farz olduğunu inkâr etme, namazı bırakmayı terk etmeyi helal görme, kılmayı hiç düşünmeme gibi yorumlanmıştır. Tekfir etme kendini Müslüman olarak tanımlayana yapılmaz.

Mealini verdiğimiz ayet İsrail oğulları üzerinden bize seslenilmektedir.40. ayetten itibaren verilen nimetler hatırlatılır. İndirilen vahye iman, verilmiş sözler, hâk ve bâtılı gizlemeyin gibi.

Salât/ namaz’dan her bakımdan daha geneldir. Mutlak manada kullanılan salât; belli bir ritüeli değil, “kişinin iman ve dindarlığımı ifade etmektedir

Mealini verdiğimiz ayetin rükû edin hakkında “(Onun azameti önünde) eğilenlerle birlikte siz de eğilin” şeklinde anlamak gerekir Oysa “salât” “namaz”dan her bakımdan daha geneldir. Mutlak manada kullanılan salât; belli bir ritüeli değil, “kişinin iman ve dindarlığımı ifade etmektedir.

Salât bütün dinlerin ortak unsuru olmakla birlikte, dinler zincirinin son ve en parlak halkası olan İslâm’da, gerek sureti gerekse ruhu ile en mükemmel şekline kavuşmuştur. Salât/namaz hiçbir zaman şahsî dua ve yakarıştan ibaret olmamıştır.

Namaz ve teravih hakkında derim ki: Kadınlarımız için ayrı bir güzelliktir. Selam arasında bile konuşur dertleşirler. Eskiden daha bir başkaymış, gelinlik çağa gelmiş olan kızları gelin adayı arayanlar için bir başka fırsatmış. Çocuklar her ne kadar yaramazlık yapıyor olsalar da onlar için tatlı bir anı olarak hafızalarında yer edecektir.

Büyüklerimizin dikkatine! Eş ve çocuklarımızın sosyalleşmesini katkı sunan bu ibadeti sevdirme için gayret sarf etmeliyiz. Yaşımız-hastalığımız gibi durumlarda sekiz rekâttan sonra camiden çıka birsiniz.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - TERAVİH
Mustafa Örki - Diğer Yazıları
Bütün Mustafa Örki Yazıları